نگذارید استخوان‌های شما توخالی شود

نگذاريد استخوان‌هاي شما توخالي شود
جام جم آنلاين: از آنجا كه خطر بروز شكستگي استخوان بر اثر پوكي با افزايش سن زياد مي‌شود، متخصصان نسبت به روش‌هاي پيشگيري از ابتلا به بيماري پوكي استخوان بويژه در خانم‌ها هشدار مي‌دهند. پوكي استخوان يكي از بيماري‌هايي است كه گر چه در خانم‌هاي سالخورده شايع است، اما اين بيماري مي‌تواند مردان را هم مبتلا كند.
براساس آمارهاي اعلام شده تا 80 سالگي، از هر 3 خانم يك نفر و از هر 5 آقا يك نفر به علت پوكي استخوان دچار شكستگي استخوان مي‌شوند و درمان نشدن اين بيماري مي‌تواند حتي به معلوليت و مرگ افراد سالخورده هم منجر شود. دكتر مهرداد رزم‌آرا ارتوپد در اين باره به «جام‌جم» مي‌گويد: پوكي استخوان يعني نازك شدن لايه خارجي استخوان متراكم كه بر اثر افزايش سن ايجاد مي‌شود.

وي مي‌افزايد: گر چه عوامل ژنتيكي در ايجاد اين بيماري دخيل هستند، اما غير از عنصر سن برخي بيماري‌ها موجب افزايش خطر ابتلا به پوكي استخوان مي‌شوند. به گفته وي، يائسگي زودهنگام ، درمان بيماري با كورتون، تيروئيد، سرطان و برخي بيماري‌هاي مزمن كبدي و گوارشي ابتلا به پوكي استخوان را تسريع مي‌كند.

وي مي‌گويد: احتمال پوكي استخوان در خانم‌هايي كه يائسگي زودهنگام دارند و يا به هر علتي دچار كمبود استروژن هستند، زياد است. دكتر رزم‌آرا مي‌افزايد: پركاري و كم‌كاري تيروئيد هم اگر به موقع درمان نشود، منجر به از دست دادن استخوان‌ها خواهد شد، بنابر اين خانم‌هايي كه از قرص‌هاي تيروئيد استفاده مي‌كنند، بايد با انجام آزمايش‌هاي خون مداوم، از ميزان هورمون تيروئيد خون خود مطلع شوند. همچنين كمبود ويتامين D و كلسيم، اعتياد به سيگار و عدم فعاليت بدني ابتلا به پوكي استخوان را سرعت مي‌بخشد.

نشانه‌هاي بيماري‌

معمولا پوكي استخوان وقتي منجر به شكستگي شود، موجب آزار بيمار مي‌شود و خود به خود ايجاد درد نمي‌كند.
در حالي كه افراد به اشتباه فكر مي‌كنند درد كمر يا پشت آنها ناشي از پوكي استخوان است. بنابر اين فقط شكستگي مچ دست، گردن، ران و ستون فقرات در نتيجه پوكي استخوان در سنين بالا موجب اذيت بيماران مي‌شود. به گفته دكتر رزم‌آرا، سالمندان بايد با سنجش تراكم استخوان خود و يا اسكن نسبت به بيماري پوكي استخوان آگاه شوند تا سرعت از دست دادن استخوان‌هاي خود را كاهش دهند.

رژيم غذايي‌

يك رژيم غذايي حاوي كلسيم زياد مي‌تواند به قوي شدن استخوان كمك كند. لبنيات حاوي مقادير زياد كلسيم است و كساني كه به هر دليل نمي‌توانند لبنيات مصرف كنند، بايد براي رساندن كلسيم به بدن خود از مكمل‌هاي كلسيم‌دار استفاده كنند. بهترين منبع كلسيم شير، پنير و تخم مرغ است و متخصصان عقيده دارند روزانه يك گرم كلسيم بايد در رژيم غذايي افراد قرار گيرد.

كمبود ويتامين D هم در افراد سالخورده شايع است كه مي‌تواند باعث از دست دادن استخوان شود، بنابر اين در معرض نور آفتاب قرار گرفتن، سرعت ابتلا به پوكي استخوان را كاهش مي‌دهد و كساني كه از خانه كمتر خارج مي‌شوند و در معرض نور خورشيد قرار ندارند بايد ويتامين D را در رژيم غذايي خود بگنجانند.

كلسيم بر ضد پوكي استخوان‌

‌يكي از دلايل پوكي استخوان كمبود كلسيم است. كلسيم از موادمعدني موردنياز بدن است. اين عنصر فلزي در پوسته زمين به وفور يافت مي‌شود و پنجمين عنصر محلول در آب درياست. براي داشتن رژيم غذايي سالم حتما بايد به اندازه كافي كلسيم مصرف كرد. اين ماده براي رشد طبيعي استخوان‌ها، دندان‌ها و همچنين عملكرد صحيح فعاليت‌هاي سلولي لازم است. نياز بدن به كلسيم فقط در سن رشد نيست بلكه براي حفظ سلامتي همواره بايد مصرف شود. كمبود كلسيم به مدت طولاني از عوامل اصلي پوكي استخوان است. كساني كه به پوكي استخوان مبتلا هستند، همواره در معرض شكستگي استخوان قرار دارند.

اما بايد توجه داشت كه مصرف بيش از حد كلسيم هم زيان‌آور است و علاوه بر ايجاد اختلال در كار كليه‌ها، ميزان جذب ديگر مواد معدني را نيز كاهش مي‌دهد. همچنين قبلا پزشكان فكر مي‌كردند مصرف بالاي كلسيم باعت سنگ كليه مي‌شود، اما مطالعات اخير خلاف آن را ثابت كرده و مشخص شده كه مصرف محصولات لبني (منابع غني كلسيم)‌ احتمال ابتلا به سنگ كليه را كاهش مي‌دهد. فقط نكته مهم اين است كه بدون ويتامين D كلسيم جذب نمي‌‌شود.

ويتامين D با تابش نور خورشيد به بدن توليد مي‌شود. تقريبا همه مي‌دانند كه لبنيات مثل شير، ماست و پنير از منابع مهم كلسيم هستند. اما بسياري نسبت به لبنيات حساسيت دارند و بعضي از افراد متعلق به نژادهاي غيرهند و اروپايي با خوردن لبنيات ناراحتي معده مي‌گيرند، چون نمي‌توانند قند شير را هضم كنند. همچنين بعضي از گياهخواران از خوردن لبنيات خودداري مي‌كنند.

مردان هم مراقب باشند

يك تصور اشتباه عاميانه است كه پوكي استخوان يك بيماري زنانه است، در حالي كه پوكي استخوان در مردان هم شايع است. گاهي در مرداني كه دچار پوكي استخوان هستند، كمبود هورمون جنسي مردانه تستوسترون مشاهده مي‌شود كه داراي اثري مشابه استروژن در خانم‌هاست. بنابر اين تجويز اين هورمون پوكي استخوان را ترميم مي‌كند.

سيگار كشيدن هم روند ابتلا به پوكي استخوان را سرعت مي‌بخشد، بنابر اين معتادان به سيگار بايد از ميزان كشيدن سيگار خود بكاهند

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۲:۰۱ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic