خطر پستانک برای شیرخواران‌

خطر پستانك براي شيرخواران‌
گروه سلامت: پژوهش‌هاي انجام شده حاكي است يكي از علل عدم موفقيت مادران در شيردهي و قطع زودرس تغذيه با شيرمادر، عادت دادن نوزاد به استفاده از شيشه شير و پستانك است.


برخي مادران پس از ترخيص از بيمارستان و برخورد با كوچك‌ترين مشكل در شيردهي، به علت نداشتن اعتماد به نفس و يا توصيه اطرافيان، تغذيه كودك با شير كمكي به وسيله شيشه را آغاز مي‌كنند و يا براي آرام كردن شيرخوار به جاي در آغوش گرفتن او، پستانك در دهانش مي‌گذارند.

تغذيه نوزاد با استفاده از شيشه شير و يا عادت دادن او به مكيدن پستانك سبب مي‌شود تا ميل مكيدن شيرخوار ارضا شده و در نهايت به قطع شيردهي توسط مادر بينجامد كه با مخاطرات زيادي براي نوزاد همراه است.


برخي پژوهش‌هاي صورت گرفته ثابت كرده است كه استفاده از پستانك احتمال ابتلاي نوزاد به عفونت گوش مياني را  نيز بيش از 50 درصد افزايش مي‌دهد.

آمارهاي مراجع رسمي حاكي است كه هم اكنون 8/27 درصد از شيرخواران در ايران با استفاده از شيشه شير تغذيه مي‌شوند و 13 درصد نيز از پستانك استفاده مي‌كنند.

دكتر سوسن ناصري، استاد دانشگاه علوم پزشكي و متخصص تغذيه در اين زمينه به ايرنا مي‌گويد: نتايج مطالعات نشان مي‌دهد گرچه استفاده از پستانك در كوتاه‌مدت ممكن است سبب آرامش شيرخوار شود، اما به دليل عدم تمايل به مكيدن و تحريك پستان و كاهش برداشت شير، موجبات قطع تغذيه با شير مادر را فراهم مي‌كند.

وي مي‌افزايد: همچنين مطالعه ديگري نشان داده كه احتمال قطع شيردهي توسط مادراني كه نوزادشان را به مكيدن پستانك عادت مي‌دهند چهار برابر بيشتر از مادراني است كه اين عادت در نوزادشان وجود ندارد.

دكتر ناصري با بيان اين‌كه عفونت گوش مياني (گوش درد) از جمله معضلات استفاده از پستانك است، اظهار مي‌كند: مصرف پستانك سبب افزايش خطر عفونت گوش مياني در شيرخواران مي‌شود، به طوري كه در سه تا 18 ماهگي شيرخواراني كه از پستانك استفاده نكرده‌اند 33 درصد كمتر از سايرين دچار عفونت گوش شده‌اند. وي عفونت قارچي دهان، برفك و پوسيدگي دندان را از ديگر عوارض پستانك برشمرده و مي‌گويد: پستانك سبب حركات غيرطبيعي و تداخل در رشد طبيعي فك و دهان شده و در نتيجه موجب رشد دنداني نامناسب و چفت نشدن دندان‌ها مي‌شود.

دكتر ناصري، با بيان اين‌كه اثرات نامطلوب پستانك بر شيرخواران دائمي است، مي‌گويد: اصلاح پيامدهاي آن در مراحل بعدي زندگي به علت آنكه تكامل عضله تحت تاثير قرار مي‌گيرد، بي‌نهايت مشكل است.

وي تصريح مي‌كند: اين امر باعث مي‌شود كودك شير مادر را كمتر مصرف كند كه بر هوش او نيز اثر سوء داشته و باعث مشكلات عصبي رفتاري مي‌شود.

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۲:۱۰ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic