تاثیر بچه‌دار شدن در کاهش بروز سرطان مثانه‌

تاثير بچه‌دار شدن در كاهش بروز سرطان مثانه‌
محققان دريافتند خطر بروز سرطان مثانه در موش‌هاي ماده‌اي كه بچه‌دار نشده بودند يك چهارم بيشتر از موش‌هايي بود كه بچه به‌دنيا آورده بودند.

به گزارش خبرگزاري آلمان، به گفته محققان دانشگاه روچستر نتيجه اين تحقيق ثابت مي‌كند چرا ميزان بروز سرطان مثانه در مردان 2 تا 3 برابر بيشتر از زنان است.

بنا بر اين گزارش، تا پيش از اين علت اين امر را ناشي از بيشتر بودن كارسينوژن‌ها در محل كار و بيشتر سيگار كشيدن آنها مي‌دانستند.

اين گزارش حاكي است، محققان در بررسي و مقايسه موش‌هاي بچه دار و موش‌هاي بدون بچه كه پروتئين ويروسي عامل سرطان مثانه در بدن آنها وارد شده بود، دريافتند در موش‌هاي ماده‌اي كه حداقل دوبار بچه دار شده بودند و به بچه هايشان شير داده بودند خطر بروز سرطان مثانه يك پانزدهم موش‌هاي بدون بچه و موش‌هاي نر بود و يا در صورت بروز اندازه تومور سرطاني آنها بسيار كوچكتر از سايرين بود.

بر اساس اين گزارش، پيش از اين تحقيقات نشان داده بود ميان هورمون مردانه تستسترون و رشد تومورهاي سرطاني ارتباط وجود دارد و هورمون‌ ترموسپوندين موجود در اين هورمون ساخت عروق خوني جديد در تومورها را متوقف كرده و بدين‌ترتيب مانع از رشد آنها مي‌شود.

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۳:۰۷ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic