درمان به موقع سرطان سینه

درمان به موقع سرطان سينه
سينه از انواع غدد مترشحه تشكيل شده كه وظيفه آن توليد شير است. شير به وسيله غدد شير درست مي‌كند و با مجاري لوله‌اي شكل به سمت نوك سينه‌ها هدايت مي‌شود. مانند ديگر سلول‌هاي بدن سينه نيز به طور متناوب رشد مي‌كند و زماني را نيز به استراحت مي‌پردازد. دوره رشد و استراحت به وسيله ژن‌هايي كه در مغز قرار گرفته‌اند، كنترل و اداره مي‌شوند.

هنگامي كه ژن‌ها داراي عملكرد مناسبي باشند، بخوبي توانايي كنترل رشد سلول‌ها را دارند؛ اما زماني كه در عملكرد آنها نوعي ناهنجاري يا بي‌قاعدگي بروز كند، تسلط خود را بر رشد سلول‌ها از دست مي‌دهند.

سرطان سينه از انواع بيماري‌هاي شايع در زنان است. بر اساس آمار سازمان جهاني بهداشت، در سال 2005 در حدود 80 هزار زن مبتلا به سرطان سينه بودند و در هر زني ريسك ابتلا به اين سرطان وجود دارد و اين به نوعي جزو مشكلات آنان به شمار مي‌رود اما اگر به علائم آن آگاه باشيد، مي‌توانيد خود را در مقابل آن ايمن كنيد. دكتر شهپر حقيقت، عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي تهران در اين خصوص به خبرنگار جام‌جم مي‌گويد: بر اساس آمار اعلام شده در سال 83 از سوي وزارت بهداشت حدود 6 هزار زن در كشور به سرطان سينه مبتلا هستند و بر اساس برخي مطالعات پراكنده در مراكز تحقيقات سرطان كشور به  نظر مي‌رسد جزو كشورهاي با شيوع تقريبا متوسط هستيم.  وي ادامه مي‌دهد: در كشور ما شيوع سني سرطان سينه حدود يك دهه پايين‌تر از كشورهاي ديگر است و بيشترين مبتلايان در گروه سني 40 تا 49 سال هستند.

چاقي عامل خطرساز سرطان سينه

به گفته كارشناسان تغذيه، چاقي و استفاده از چربي زياد به عنوان عوامل خطرساز بروز سرطان سينه هستند. به همين دليل، پيروي از يك رژيم غذايي مناسب حاوي سبزيجات و ميوه‌ها، غلات و مواد حاوي آنتي‌اكسيدان در پيشگيري از بروز اين سرطان كمك مي‌كند.

سبزيجات و ميوه‌ها محتوي نوعي مواد سلولزي هستند كه فيبر ناميده مي‌شوند. امروزه محققان علوم تغذيه و پزشكي به اين نتيجه رسيده‌اند كه مصرف ميوه‌ها و سبزي‌ها موجب كاهش بروز سرطان سينه مي‌شود و توصيه امسال سازمان بهداشت جهاني براي سلامت تغذيه، قرار دادن سبزيجات در وعده‌هاي غذايي روزانه در سبد خانوار است. يك مطالعه نشان داد در افرادي كه مستعد ابتلا به سرطان سينه بوده‌اند، با مصرف روزانه 13 گرم سبوس گندم به مدت 8 هفته، رشد بدخيم سلول‌هاي بافت سينه كاهش يافته است. مصرف فيبر، ميزان ابتلا به سرطان سينه را در زنان كاسته است؛ چون مانع جذب استروژن اضافي در سلول‌هاي سينه مي‌شود.

وي درخصوص فعاليت‌هاي اين كلينيك توضيح مي‌دهد: در اين كلينيك انواع مشاوره‌هاي تخصصي درخصوص بيماري‌هاي پستان، انواع نمونه‌برداري‌هاي تخصصي راديولوژي، نمونه‌برداري از ضايعات پستان و نيز اعمال جراحي برداشتن و بازسازي پستان، شيمي‌درماني، مشاوره راديوتراپي و پيگيري مبتلايان به سرطان پستان انجام مي‌شود.

آنچه مهم است، بايد ما به زندگي پس از بيماري سرطان توجه كنيم. بسياري از بيماران پس از تشخيص و درمان بيماري ديگر براي معاينات بعدي مراجعه نمي‌كنند يا از كليه فعاليت‌هاي معمول و لذت‌بخش زندگي كناره‌گيري مي‌كنند كه اين تصور اشتباه است، زيرا زندگي پس از ابتلا اهميت ويژه‌اي دارد و لازم است در عين حال كه تلاش مي‌شود بيماران هر چه سريع‌تر به زندگي عادي خود برگردند، بايد به صورت دوره‌اي نيز تحت‌نظر باشند.

از عوارض نسبتا شايع در سرطان پستان عارضه لنف ادم مي‌باشد كه به منظور كنترل اين بيماري از حدود
3 سال پيش با استفاده از نيروهاي آموزش ديده در خارج از كشور، كلينيك تخصصي لنف ادم در مركز بيماري‌هاي پستان راه‌اندازي شده است.

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۳:۰۸ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic