کاهش سن ابتلا به سرطان سینه در ایران‌

زنان جوان مراقب باشند
كاهش سن ابتلا به سرطان سينه در ايران‌
گروه سلامت: كارشناسان هشدار دادند، سن ابتلا به سرطان سينه در ايران كاهش يافته است؛ بنابراين پيشگيري، اطلاع‌رساني در زمينه تشخيص زودرس، پژوهش و شناسايي روش‌هاي درماني مناسب و با عوارض كمتر در اين بيماري بيش از پيش ضروري است.

دكتر الفت‌بخش، مدير گروه پژوهشي بيماري‌هاي پستان جهاد دانشگاهي، اطلاع‌رساني را مهم‌ترين اصل در زمينه پيشگيري از سرطان سينه دانست و با اشاره به روش‌هاي مختلف تشخيص اين بيماري گفت: امروزه ماموگرافي مهم‌ترين روش تشخيصي در سرطان سينه است. همچنين سونوگرافي، MRI و بيوپسي از توده‌هاي داخل سينه از ديگر روش‌هاي تشخيصي هستند.

جوان‌ترها در خطر

دكتر الفت‌بخش، مدير گروه پژوهش بيماري‌هاي پستان جهاد دانشگاهي گفت: از آنجا كه سرطان سينه با هورمون استروژن در ارتباط است، با افزايش سن، زنان در معرض ابتلا به اين بيماري قرار مي‌گيرند. در كشور ما سن ابتلا به سرطان سينه در حال كاهش است، بنابراين نقش زمينه‌هاي ژنتيكي و موتاسيون‌هاي ژن‌ها در ابتلا به اين بيماري غيرقابل انكار است.

اولين درمان، جراحي‌

وي با بيان اين كه درمان سرطان سينه در درجه اول جراحي بوده و سپس درمان‌هاي تكميلي شامل شيمي‌درماني، راديوتراپي و غيره به كار گرفته مي‌شود و با اشاره به طرح‌هايي در زمينه مقايسه روش‌هاي مختلف جراحي در مركز تحقيقات سينه گفت: در گذشته برداشتن كل سينه (راديكال ماسكتومي) تنها راه درمان سرطان سينه بود. در حال حاضر درمان‌ها به سمتي پيش مي‌رود كه توده با حاشيه سالم اطراف برداشته شده و بافت سينه حفظ شود.

اين متخصص با بيان اين كه شانس عود سرطان در هر دو روش درماني راديكال ماسكتومي و حفظ سينه وجود دارد، گفت: نتايج به دست آمده از مقايسه اين دو روش حاكي از آن است كه شانس عود مجدد بيماري در روش حفظ سينه به مقدار ناچيزي بيشتر از راديكال ماسكتومي است اما در قبال آن يك نقص عضو از بيمار حذف مي‌شود. در روش حفظ سينه در صورتي كه جراح بتواند توده را با حاشيه سالم اطراف برداشته طوري كه ديگر سلول‌هاي تومورال در بافت سينه وجود نداشته باشد، سپس درمان‌هاي كمكي مانند شيمي‌درماني و راديوتراپي به كار گرفته شوند، احتمال عود بيماري بسيار ناچيز است.

وي افزود: در مواردي كه سايز توده سرطاني نسبت به بافت سينه به اندازه‌اي است كه نمي‌توان توده را با حاشيه سالم خارج و بافت سينه را با ظاهر مناسب حفظ كرد و همچنين در مواردي كه فرد بيماري‌هاي زمينه‌اي داشته و يا سرطان به قسمت‌هاي ديگر تنه نيز انتشار يافته شايد نتوان از روش حفظ سينه استفاده كرد. اما به طور كل در مورد اغلب بيماران روش حفظ سينه به كار گرفته مي‌شود.

امان از رژيم‌هاي نامناسب‌

وي افزود: موتاسيون‌هاي انجام شده در ژن‌ها مي‌تواند باعث ‌شود كه يك فرد براي اولين بار در يك خانواده مبتلا به سرطان سينه شود. علت ايجاد موتاسيون‌ها صد درصد شناخته شده نيست؛ اما مي‌توان گفت عوامل محيطي در بروز آنها موثرند. به طور كلي عوامل سرطان‌زا مانند آلوده‌كننده‌هاي محيط‌زيست يا برخي رژيم‌هاي غذايي مي‌تواند از عوامل موثر در ايجاد موتاسيون‌هاي ژني باشد.

الفت‌بخش با اشاره به نقش ژن‌هاي1 BRCA و2 BRCA در بروز سرطان سينه گفت: در حال حاضر مشخص شده كه يك يا دو ژن1 BRCA و2 BRCA در صورت وجود در ژنوم، به احتمال 85 درصد باعث مي‌شود كه فرد به سرطان سينه مبتلا شود.

بارداري در سنين بالا ممنوع‌

به گفته وي، عوامل ژنتيكي، بارداري در سنين بالا، بارداري اول در سنين بالاي 35 سال، عدم بارداري و سابقه‌ فاميلي سرطان سينه مي‌تواند در بروز سرطان سينه موثر باشد. افزايش وزن بعد از يائسگي نيز احتمال بروز سرطان سينه را به دنبال دارد. همچنين فعاليت فيزيكي بويژه بعد از سن يائسگي تا حدود زيادي در پيشگيري از بروز سرطان سينه موثر است.

هورمون درماني‌هاي بعد از يائسگي هم خطرناكند

دكتر الفت‌بخش با بيان اين كه استفاده از هورمون درماني بعد از سن يائسگي احتمال بروز سرطان سينه را افزايش مي‌دهد، تصريح كرد: در گذشته بعد از يائسگي به منظور جلوگيري ازعوارض ناشي از يائسگي مانند گرگرفتگي، پوكي استخوان زودرس يا بيماري‌هاي قلبي هورمون‌ درماني‌هايي به كار گرفته مي‌شد كه بعدها ثابت شد اين روش درماني احتمال بروز سرطان سينه را افزايش مي‌دهد. بنابراين امروزه اين روش تقريبا منسوخ شده يا در موارد معدودي به كار گرفته مي‌شود.

… و آن توده بدون درد

وي احساس توده بدون درد را شايع‌ترين علامت سرطان سينه دانست و گفت: اين توده در اغلب موارد متحرك نيست و ممكن است به پوست و بافت‌هاي عمقي چسبندگي داشته باشد، اين در حالي است كه در موارد نادر ممكن است اين خصوصيات وجود نداشته باشد.

به گفته دكتر الفت‌بخش، تغييرات پوستي در سينه شامل تو كشيدن نوك سينه، تو كشيدن پوست سينه در محل قرارگيري توده سرطاني، زخم شدن نوك سينه و خارج شدن ترشحات خوني از آن از ديگر علايم سرطان سينه است.

ضرورت راه‌اندازي كلينيك‌هاي مشاوره‌

مدير گروه پژوهش بيماري‌هاي پستان جهاد دانشگاهي با اشاره به مشكلات روحي  رواني و اجتماعي بيماران مبتلا به سرطان سينه پس از جراحي گفت: از آنجا كه اين بيماران پس از جراحي با اختلالاتي مانند اضطراب، افسردگي و مشكلات خانوادگي روبه‌رو مي‌شوند، نمي‌توان آنها را به حال خود رها كرد؛ بنابراين راه‌اندازي كلينيك‌هاي مشاوره براي كمك به حل مشكلات روحي  رواني اين بيماران ضروري است.

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۳:۱۰ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic