صرع محدودیتی در ازدواج و بارداری ایجاد نمی‌کند

صرع محدوديتي در ازدواج و بارداري ايجاد نمي‌كند
يك فوق تخصص اعصاب كودكان، صرع را از جمله بيماري‌هاي شايع عنوان كرد و گفت: اين بيماري هيچ محدوديتي در تحصيل، ازدواج و حتي بارداري ايجاد نمي‌كند.
دكتر غلامرضا زماني در همايش تازه‌هاي صرع در كودكان كه در تالار حركت برگزار شد، گفت: صرع يك بيماري قديمي است و به طور متوسط يك درصد از افراد جامعه به آن مبتلا هستند.

وي گفت: به‌‌رغم صحبت‌هاي مكرر درباره بيماري صرع، نياز به تكرار و پرداختن به اين بيماري به منظور ارتقاي سطح آگاهي و ارائه رويكردهاي صحيح نسبت به اين بيماري ضروري است.

دبير همايش تازه‌هاي صرع در كودكان، در تعريف بيماري صرع گفت: صرع مجموعه‌اي از حملات تشنج بوده كه حداقل در 2مقطع متفاوت با فاصله بيش از 24 ساعت تكرار شود و علل گذرا مانند تب، عفونت‌هاي سيستم عصبي، اختلالات الكتروليتي و بيوشيمي كه قابل اصلاح باشند، سبب ايجاد آن نباشد.

به گفته دكتر زماني، حملات صرع ممكن است ناشي از اشكالات ساختماني مغز باشد كه به واسطه نقصان يا آسيب در ساختمان مغز به دلايل اكتسابي يا ژنتيك ايجاد مي‌شود. اين حالت صرع علامت‌دار سيمپتوماتيك ناميده مي‌شود.

وي گفت: همچنين ممكن است به‌رغم ظاهر طبيعي ساختمان مغز، اشكال در عملكرد سلول‌هاي مغزي باعث حملات تشنج شود. اين نوع صرع به ايديوپاتيك (ناشناخته) مرسوم است. بنابراين علل ايجاد صرع در هر دو نوع مي‌تواند اكتسابي يا ژنتيكي باشد كه مي‌تواند تاثير خود را قبل و بعد از تولد و يا هنگام تولد در ساختمان مغز گذاشته باشد.

دكتر زماني با اشاره به علل اكتسابي صرع گفت: عفونت‌هاي مادر در دوران بارداري، هنگام و يا بعد از تولد، مشكلات تغذيه‌اي و غيره از جمله عوامل اكتسابي در بيماري صرع است كه منجر به آسيب ساختمان مغز مي‌شود. همچنين عوامل ژنتيك و جهش‌زا در دوران بارداري، تروماها و حوادث هنگام زايمان، سقوط، تصادف و ضربه به سر مي‌تواند از علل بروز صرع باشد.

وي با تاكيد بر ضرورت آگاهي اجتماعي نسبت به اين بيماري گفت: فرد مصروع نبايد از اين كه به اين بيماري مبتلاست سرخورده يا خجالت زده باشد. همچنين اطرافيان وي بايد از بيماري فرد آگاهي داشته و در زمان بروز حمله عكس‌العمل مناسب را نشان دهند.

اين فوق تخصص اعصاب كودكان، تحصيل، اشتغال، ازدواج و بارداري را از جمله عواملي دانست كه اغلب ذهن افراد مصروع را مشغول مي‌كند و ادامه داد: در صورتي كه فرد مصروع درك صحيحي از بيماري خود داشته و آگاهي اجتماعي از اين بيماري كافي باشد، هيچ محدوديتي براي افراد مصروع وجود ندارد. گرچه برخي مشاغل مانند خلباني و  رانندگي وسايط نقليه به لحاظ رعايت حقوق مردم و نكات ايمني براي اين بيماران توصيه نمي‌شود.

وي در اين باره ادامه داد: فرد مصروع با مصرف صحيح دارو، رعايت طول درمان و اجتناب از عواملي مانند بي‌خوابي، خستگي مفرط، كم‌آبي بدن و گرسنگي طولاني كه آستانه تحريك‌پذيري تشنج را كم مي‌كند ، مي‌تواند دوره درمان موفق را پشت سر گذاشته و در دوره‌هاي درمان طولاني‌تر از 2 يا 5 سال و يا درمان دائم، بتواند از كيفيت زندگي مطلوبي برخوردار باشد.

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۳:۱۸ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic