کاربرد مدل انسان در دندانپزشکی

یک بیمار ژاپنی برای دندانپزشک

Hanako 2یک بیمار ژاپنی برای دندانپزشکان

محققین انجمن دندانپزشکی در ژاپن یک ربات بیمار برای تمرین دانشجويان دندانپزشکی طراحی کرده اند. این ربات که Hanako 2 نام دارد توسعه یافته نسل ماقبل خود است که چندی پيش با عنوان Hanako معرفی شد.

در طراحی این ربات سعی بر آن بوده تا با ایجاد رفتار هایی طبيعی و نزديک به يک انسان به دندانپزشک کمک کند تا در یک شرايط تقریبا طبيعی، کار کردن بر روی دندان را تجربه کند.

برای مثال این ربات می تواند همانند انسان عطسه بزند، چشم هايش را باز و بسته کند و به راحتی پلک بزند. حتی در حین کار دندانپزشک بر روی دندانش سرفه بزند و دهانش را به راحتی باز و بسته کند. حرکات سر این ربات نسبت به نمونه قبلی طبیعی تر شده است. او می تواند چشم خود را نیز به اطراف حرکت دهد و حتی رفلکس Gag را هم شبیه سازی کند.

مهمترين ویژگی اين ربات که آن را نسبت به نمونه ماقبلش متمايز ساخته توانايی آن در برقراری ارتباط کلامی با دندان پزشک است. او می تواند صحبت کند و شرايط و وضعيت خود را برای دندانپزشک توضیح دهد.

همچنین در یک همکاری با يک شرکت عروسک سازی بر روی گونه ها و زبان اين ربات بيشتر کار شده تا طبیعی تر جلوه کند. از طرفی جنس پوست آن از پی وی سی به سیلیکون تغيير یافته تا کاملا طبیعی جلوه کند.

فعلا این ربات معرفی شده و هنوز خبری از زمان ورود دسته جمعی اين بیماران ژاپنی عجیب به کلينيک های آموزش دندانپزشکی در دسترس نيست.

منبع:نارنجی

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در یکشنبه, ۰۲ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۳۱ ق.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic