آغوز، اولین و گرانترین قطره واکسن در دنیا

يك متخصص كودكان و نوزادان، آغوز را نخستين و گران‌ترين واكسن دنيا (حاوي عوامل ايمونولوژيك) برشمرد و افزود: قطع شيردهي تحت هيچ شرايطي حتي در صورت بروز بيماري‌هاي عفوني در مادر (به جز در دو مورد) جايز نيست.

دكتر محمد حسين سلطان زاده، در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، هم‌زمان با هفته شير مادر، تغذيه در دوران بارداري را هم حائز اهميت دانست و اظهار كرد: به عنوان مثال چنانچه غذاي مادر باردار فقير از اسيدهاي چرب ضروري باشد جنين اسيدهاي چرب مورد نيازش را از مغز مادر تامين مي‌كند (برداشت تا 40 درصد) كه اين دسته از مادران مستعد ابتلا به سايكوز (افسردگي) پس از زايمان مي‌شوند.

وي، غذاي مناسب شيرخوار در 6 ماه نخست بارداري را فقط شيرمادر (بدون نياز به آب) دانست و يادآور شد: در 6 ماهه دوم تولد 65 تا 70 درصد از نياز شيرخوار از شير مادر و 30 تا 50 درصد آن از تغذيه تكميلي تامين مي‌شود.

اين متخصص كودكان و نوزادان، با بيان اينكه نياز 40 درصد شيرخوار در 11 ماهگي از تغذيه تكميلي و 60 درصد از شير مادر تامين مي‌شود، افزود: اين نسبت در 12 ماهگي 45 و 55 درصد است.

سلطان زاده، علت عدم نياز شيرخوار به آب و مايعات در 6 ماه نخست تولد را وجود بخش آبكي (مايع) شير براي رفع تشنگي شيرخوار عنوان كرد و افزود: بخش دوم شيرمادر حاوي چربي است كه وجود آن براي وزن گيري ضروري است.

وي، با اشاره به انتشار مقاله‌اي در مجله پريناتولوژي 2007 آمريكا با استناد به مطالب كتاب قانون ابن سينا (مربوط به سال‌هاي 1980 تا 1307) گفت: به گفته ابن سينا نوزاد بايد در هر زمان و موقعيتي از شير مادر تغذيه كند.

اين شاگرد پدر طب اطفال ايران (دكتر قريب) با بيان اينكه استاد تاكيد بسياري بر تغذيه با شير مادر داشته‌اند، افزود: در دو دهه اخير انجمن پزشكان كودكان دنيا هم بر تغذيه با شير مادر تاكيد بسيار دارند.

سلطان زاده، با تاكيد بر اينكه تغذيه با شير مادر به لحاظ تكاملي و سايكولوژي براي شيرخوار سودمند است، افزود: گوش دادن به موزيك ملايم حين شيردهي هم رشد مغزي نوزاد را سبب مي‌شود.

وي، با بيان اينكه دانشمندان طي دو دهه گذشته درصدد توليد شيري مشابه شير مادر شدند، افزود: در شير مادر بيش از 200 عامل ايمني وجود دارد كه در شيرخشك يافت نمي‌شود.

اين متخصص كودكان و نوزادان، به تاكيدات دين مبين اسلام براي تغذيه شيرخوار با شير مادر اشاره كرد و افزود: در آيه 233 سوره بقره طول مدت شيردهي دو سال و در آيه 15 سوره احقاف به طول مدت شيردهي 30 ماه اشاره شده است. همچنين در آيات 7 و 12 سوره قصص تاكيد به شيردهي از طريق شير مادر شده است.

سلطان زاده، اهميت شيردهي با شير مادر را در دين مبين اسلام تا آن حد دانست كه روزه گرفتن براي مادران شير ده منع شده است و افزود: اين در شرايطي است كه مادر براي نگرفتن روزه نيازي به پرداخت كفاره هم ندارد.

وي، شير دادن را نوعي مجاهده دانست و افزود: چنانچه مادر حين شيردهي فوت كند اجر شهيد را خواهد داشت.

اين متخصص طب كودكان و نوزادان، شير مادر را در رشد و تكامل، كنترل عفونت‌ها اعم از عفونت تنفسي و گوش سودمند برشمرد و افزود: تغذيه با شير مادر علاوه بر رشد و تكامل در فراگيري و يادگيري و سلامت حال و آينده كودك و پيشگيري از عفونت‌ها دخالت دارد.

سلطان زاده، با بيان اينكه شيوه تغذيه كودك در سال نخست و طرز تغذيه و عادات غذايي در دومين سال تولد پي‌ريزي مي‌شود، گفت: در صورت بروز سوء تغذيه در اين ايام كم وزني و چاقي در كودك تظاهر مي‌كند.

وي، با رد اين باور غلط كه مادران در روزهاي نخستين قادر به شيردهي نيستند، افزود: فقط در دو مورد مادر شيرده مجاز به شيردادن نوزاد نيست.

اين متخصص طب كودكان و نوزادان، گفت: در تحليلي كه بر روي يك‌صد زن شيرده انجام شد به 50 زن قرص افزايش دهنده شير (رازيانه و شنبليله) و به 50 زن ديگر پلاسبو (دارونما) داده شد نتيجه بررسي نشان داد ميزان شير در هر دو گروه افزايش يافت.

پروفسور سلطان زاده، افزود: براساس نتايج اين بررسي مي‌توان دريافت كه فقط وضعيت روحي رواني مادر و مكيدن نوزاد در افزايش ميزان توليد شير موثر است.

وي، بر ضرورت حمايت مادر شيرده توسط همسر و اطرافيان تاكيد كرد و يادآور شد: آرامش، ميزان توليد شير را افزايش مي‌دهد كه بايد توسط اطرافيان تامين شود.

اين متخصص طب اطفال گفت: بايد با آموزش‌هاي مناسب پرسنل و كادر درماني مادر را براي شيردهي موفق تشويق كرد.

سلطان زاده، با بيان اينكه ابتلا مادر به ماستيت (عفونت پستان) منعي براي شير دادن به شمار نمي‌آيد به ايسنا گفت: در صورت بروز آبسه، شيردهي از پستان مبتلا تا رفع آبسه قطع و پس از درمان ادامه مي‌يابد؛ اما چون دارو از طريق شير به نوزاد منتقل مي‌شود بايد در خصوص نوع داروي مصرفي با پزشك معالج مشورت شود.

به گفته وي، مادران مبتلا به سايكوز پس از زايمان و مصروع با مراقبت اطرافيان، مجاز به شير دادن هستند.

اين متخصص طب اطفال و نوزادان، با بيان اينكه مادر مبتلا به آنتراكس (سياه زخم) مي‌تواند با پوشاندن محل ضايعه و دريافت پروفيلاكسي آنتي بيوتيك (مادر و كودك) به شيردهي ادامه دهد، افزود: حتي بوتوليسم هم مانعي براي شير دادن نيست.

سلطان زاده، ابتلا به عفونت‌هاي كانديديايي، روتاويروس و اشتن بار را منعي براي شيردهي ندانست و افزود: در عفونت‌هاي مننگوكوكي بعد از دريافت پروفيلاكسي آنتي بيوتيك به كودك، شيردهي بلامانع است.

وي، درباره سل حاد (باز) هم توضيح داد: چنانچه مادر به عفونت حاد سل مبتلا باشد شيردهي به مدت 2 هفته قطع و پس از تزريق واكسن ب.ث.ژ به نوزاد و تجويز 10 ميلي گرم ايزونيازيد به مدت 6 تا 12 ماه شيردهي ادامه مي‌يابد.

اين متخصص طب اطفال و نوزادان، ادامه داد: چنانچه مادر به عفونت‌هاي ويروسي نظير سرخك، سرخجه و اوريون مبتلا شود شيردهي منعي ندارد چون بثورات جلدي زماني در مادر تظاهر مي‌كند كه آنتي كر مربوطه از طريق شيرمادر به نوزاد منتقل شده است.

پروفسور سلطان زاده به ايسنا گفت: اگر مادر در 5 روز پاياني دوران بارداري تا 2 روز بعد از زايمان به بيماري آبله مرغان (واريسلازوستر) مبتلا شود تجويز VZIG به نوزاد توصيه مي‌شود.

وي، درباره بيماري CMV (سايتومگالوويروس) هم گفت: چنانچه مادر به اين ويروس آلوده باشد شيردهي براي نوزاد رسيده (ترم) منعي ندارد؛ اما براي نوزادان نارس (پره مچور) دوشيدن شير مادر و نگهداري دردماي 20 درجه زير صفر و سپس جوشاندن و خوراندن آن به نوزاد توصيه مي‌شود.

اين متخصص طب اطفال و نوزادان، با بيان اينكه در صورت وجود ضايعات هرپسي (تبخال) بر روي پستان با پوشاندن محل ضايعه مادر مجاز به شيردهي است، گفت: آلودگي به ويروس هپاتيت B و C هم نمي‌تواند باعث قطع شيردهي شود.

پروفسور سلطان زاده، با بيان اينكه ابتلا مادر به ايدز و آلودگي آن به ويروس HTLV1,2 تنها موارد منع شيردهي هستند، گفت: البته در كشورهاي در حال توسعه با شيوع بالاي سوء تغذيه شيردهي در مادران مبتلا به ايدز هم توصيه مي‌شود.

وي، ادامه داد: در صورت ابتلا مادر به بروسلوز (تب مالت) شيردهي به طور موقت به مدت 48 تا 72 ساعت قطع مي‌شود و در عفونت گونوكوكي هم نوزاد به مدت 24 ساعت از مادر جدا مي‌شد و پس از درمان شيردهي ادامه مي‌يابد. اين درحالي است كه چكاندن قطره نيترات قطره در چشم نوزاد هم الزامي است.

اين متخصص طب اطفال و نوزادان، با بيان اينكه در مادران مبتلا به جذام، نوزاد از مادر جدا نگهداري و هنگام شيردهي به وي انتقال داده مي‌شودبه ايسنا گفت: ابتلا به سارس، پرووايروس‌ها هم منعي براي شيردهي نيستند.

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۶:۳۶ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic