رایحه درمانی در کاهش درد زایمان موثر است

امروزه مهمترين علت امتناع زنان از زايمان طبيعي و همچنين افزايش سزارين‌ها، ترس از درد زايمان است كه در اين خصوص رايحه درماني از روش‌هاي موثر غير دارويي در تسکين درد زايمان بوده و در روند زايمان نقش به سزايي ايفا مي‌کند.

هاجر پاشا کارشناس ارشد مامايي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران گفت: استفاده از رايحه و ورود آن به بدن با آزاد سازي اندورفين و انکفالين صورت مي‌گيرد که سبب تسکين درد زايمان، کاهش يا حتي عدم نياز به تسکين درد با داروي اضافي در مادران مي‌شود.

وي افزود: ميزان اثر بخشي رايحه درماني در کاهش عوارض روحي رواني، دفع استرس و اضطراب بالا بوده و در تعادل عاطفي مادران و احساس عمومي خوب بودن و آرامش آنها نقش موثري دارد. همچنين نتايج تحقيقات حاکي از آن است که استفاده از رايحه در نوزاد نيز اثرات زيانباري ندارد.

وي تصريح کرد: اين روش به علت کاهش اضطراب، اندوه و افسردگي مادران پس از زايمان در توجهات مادر به نوزاد، تسهيل رفتارهاي فعال بين والد و کودک و افزايش آن نيز موثر بوده است. بنابراين با توجه با افزايش ترس از درد زايمان و افزايش بي‌رويه سزارين‌ها و با توجه به بهبود نتايج زايمان براي مادران و نوزادان در استفاده از رايحه با اين روش مي‌توان علاوه بر جلوگيري از افزايش آمار سزارين، نياز به استفاده از داروهاي کاهنده درد و همچنين هزينه‌هاي اضافي تحميلي را کاهش داد.

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۶:۴۴ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic