افزایش کمر درد و اختلا لات ستون فقرات

وي با اشاره به سالمند شدن جمعيت ايراني گفت: براين اساس پيش بيني مي‌شود در سال 1429هجري شمسي بخش عظيمي از جمعيت كشور را سنين 55 تا 75 سال تشكيل ‌دهند و هم اكنون ايران با بيشترين شتاب (2/6 جمعيت سالمند) به طرف سالمندي مي‌رود.

قائم مقام سازمان نظام پزشكي كشور، بروز تغييرات اضمحلالي و دژنراتيو مزمن را عاملي براي ايجاد اختلالات اسكلتي عضلاني در سنين پيري برشمرد و افزود: اين در حالي است كه در دوره سالمندي به فيزيوتراپي تنفسي، اندام‌ها و ستون فقرات هم نياز است.

دكتر زالي مشكلات موسكولواسكلتال را خاص سالمندان ندانست و يادآور شد: در جامعه ايراني50 درصد از افراد زير40 سال به كمبود ويتامين D دچارند و ميانگين فعاليت‌هاي ورزشي و بدني حتي در بانوان جوان كم است كه با كاهش مصرف مواد لبني باعث بروز پديده استئوپروز در سنين پس از يائسگي مي‌شود.

وي ادامه داد: نتايج مطالعات نشان داده كه حتي اين مشكلات در دانش آموزان دبستاني هم بروز مي‌كند؛ به نحوي كه نتايج گزارش‌ها حاكي از آن است كه 70 درصد دانش آموزان مقطع دبيرستان و راهنمايي به نحوي از مشكلات موسكولواسكلتال رنج مي‌برند كه علت آن از استفاده نامناسب از كوله پشتي تا وضعيت ارگونومي نامناسب در كلاس‌هاي درس متفاوت است.

قائم مقام سازمان نظام پزشكي كشور، عارضه اسپونديليت آنکيلوزان (نوعي بيماري رماتيسمي) را منشاء برخي از دردهاي ستون فقرات برشمرد و يادآور شد: هم اكنون 8/0 درصد از ايرانيان (500 هزار نفر از جمعيت كشوري) به اين عارضه دچارند.

دكتر زالي با اشاره به رشد روزافزون مشكلات ستون فقرات بر ضرورت تخصصي‌تر شدن خدمات اين رشته تاكيد كرد و افزود: هنوز جايگاه فيزيوتراپي در نظام سلامت كشور به درستي مشخص و نهادينه نشده است.

وي با بيان اين هم اكنون جايگاه خدمات فيزيوتراپي دركلينيك‌ها تعريف شده است، گفت: هنوز پكيج تعريف شده‌اي در مراقبت‌هاي بهداشتي اوليه PHC براي خدمات توانبخشي و فيزيوتراپي وجود ندارد.

قائم مقام سازمان نظام پزشكي كشور با اعتقاد به اين كه بسياري از خدمات فيزيوتراپي يا احصاء و يا تعرفه‌گذاري نشده است، گفت: فيزيوتراپي يك روش ديناميك، پيوسته و مستمر است.

دكتر زالي با بيان اينكه حداكثر آثار درماني حركات فيزيوتراپي پس از پنج جلسه تا 10 جلسه بروز مي‌كند، افزود: راه اصلاح دردها به كمك فيزيوتراپي استمرار، ثبات و تمرينات مداوم است.

وي با بيان اينكه دانشگاه‌ها طي يك دهه گذشته بضاعت آموزشي كافي نداشته‌اند، افزود: امروزه وضعيت جامعه رشد و توسعه فيزيوتراپي را اقتضا مي‌كند.

قائم مقام سازمان نظام پزشكي كشور با بيان اينكه هم اكنون بسياري از فرآيندهاي بوروكراتيك اداري در وزارت بهداشت رو به حذف شدن است، گفت: به عنوان مثال در گذشته براي ايجاد يك كارشناسي ارشد 5/4 سال طول مي‌كشيد.

دكتر زالي، متانت، صبوري و روشنگري را در ايجاد و راه اندازي دكتراي حرفه‌اي فيزيوتراپي الزامي برشمرد و يادآور شد: به جاي تعارض حرفه‌اي بايد به همگرايي پيوست.

وي با تاكيد بر ضرورت ديالوگ مبتني بر تفاهم موضع سازمان نظام پزشكي در قبال ايجاد دكتراي حرفه‌اي رشته فيزيوتراپي را مثبت عنوان كرد و افزود: از مهمترين مباحث در رشته فيزيوتراپي فرآيند تخصصي شدن آن است كه كشور به آن نياز دارد.

قائم مقام سازمان نظام پزشكي كشور نهادينه شدن فرهنگ فيزيوتراپي تخصصي در كشور را الزامي دانست و افزود: تغيير وضعيت بيماري‌ها، تغييرات دموگرافيك، اپيدميولوژيك و صنعتي شدن جوامع، توانمند شدن فيزيوتراپيست‌ها از طريق آموزش‌هاي حرفه‌اي و بازنگري عملكردي با نگاه تخصصي را ايجاب مي‌كند

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۷:۰۸ ب.ظ

  • Comments Off on افزایش کمر درد و اختلا لات ستون فقرات
  • 1144 بازدید
  • ایمیل
  • چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic