9 راه برای کاهش چروک‌های ریز پوست

– روي پشت بخوابيد: نحوه و شكل خاص خوابيدن در شب منجر به پيدايش خطوطي در صورت مي‌شود كه به آن خطوط خواب مي‌گويند. چروك‌هايي كه در سطح پوست ترسيم شده و در زماني كه از خواب بيدار مي‌شويد از بين نمي‌رود. خوابيدن بر پهلو چروك‌هاي روي گونه و چانه را افزايش مي‌دهد و خوابيدن برشكم باعث چروك‌هاي روي پيشاني مي‌شود. بنابراين به منظور كاهش چروك‌ها بهتر است بر پشت بخوابيد.

2- ماهي بيشتر بخوريد (بخصوص ماهي قزل‌آلا): ماهي‌ها بخصوص ماهي قزل‌آلا سرشار از پروتئين است. يكي از مواد اصلي ساختماني براي پوست همچنين ماهي‌ها منبعي ضروري و سرشار از اسيد چرب امگا 3 مي‌باشد. اين اسيد چرب باعث پروردن پوست و جواني و شادابي آن مي‌گردد و چروك‌هاي پوست را كاهش مي‌دهد.

3- براي مطالعه چشمان خود را ريز نكنيد! بلكه از عينك مطالعه استفاده كنيد: حركت‌هاي تكرارشونده ماهيچه‌هاي صورت مثل همين ريز كردن چشم هنگام مطالعه براي بهتر ديدن باعث خسته كردن ماهيچه‌هاي صورت و در نتيجه پيدا شدن شيار‌هايي در سطح زير پوست مي‌گردد. اين شيارها سرانجام تبديل به چين و چروك مي‌شود. بنابراين چشمان خود را گشاده نگه داريد و اگر نياز به عينك مطالعه داريد حتما از آن استفاده كنيد. به منظور محافظت از پوست دور چشم از آسيب‌هاي نور خورشيد از عينك آفتابي استفاده كنيد.

4- استفاده از آلفا هيدروكسي اسيد‌ها روي پوست: اين اسيد‌هاي طبيعي سلول‌هاي پوستي مرده سطحي را مي‌زايد و باعث كاهش خطوط و چروك‌هاي سطحي پوست صورت مي‌شود، بخصوص چروك‌ها و خطوط دور چشم. شواهد جديد نشان مي‌دهد كه استفاده از اين ماده با غلظت بالا توليد كلاژن را تحريك مي‌كند.

5- صورت خود را بيش از اندازه نشوييد: طبق نظر متخصصان پوست دانشكده مريلند شستشوي صورت، پوست را از سدهاي طبيعي مثل چربي‌ها و مرطوب‌كننده‌هايي كه مانع چروك پوست مي‌شود پاك مي‌كند. بنابراين مرتب صورت خود را نشوييد چون اين سد‌هاي طبيعي از بين مي‌رود. اگر چنانچه صابون مورد استفاده شما داراي محافظ پوستي و مرطوب‌كننده نباشد بهتر است به جاي استفاده از صابون از پاك‌كننده‌هاي مخصوص صورت استفاده كنيد.

6- ويتامين C موضعي را امتحان كنيد: تحقيقات نشان مي‌دهد كه ويتامين C به توليد كلاژن كمك موثري مي‌كند و از آسيب‌هاي ناشي از اشعه‌هاي ماوراء بنفش (UVA, UVB) ممانعت مي‌كند. همچنين باعث اصلاح مشكلات رنگريزه‌اي پوست و بهبود ورم پوستي مي‌گردد. اما مهم اين است كه كدام نوع ويتامين C استفاده شود. طبق مطالعات اسيد آسكوربيك ال (I – ascorbic) براي رفع چروك‌هاي صورت بسيار موثر است.

7- به جاي قهوه از كاكائو استفاده كنيد: مطالعات ثبت شده در مجله تغذيه سال 2006 ثابت مي‌كند كاكائو شامل مقدار زيادي از دو نوع آنتي‌اكسيدان مي‌باشد كه پوست را از آسيب‌هاي نوري محافظت مي‌كند و خونرساني به سلول‌هاي پوست را بهبود مي‌بخشد. همچنين آبرساني به پوست را تحت تاثير قرار مي‌دهد و باعث مي‌شود پوست لطيف‌تر و نرم‌تر به نظر آيد.

8- سويا بخوريد: تحقيقات نشان مي‌دهد مصرف سويا باعث التيام آسيب‌هاي پوستي ناشي از نور خورشيد مي‌شود. يك مطالعه ثبت شده در مجله تغذيه اروپايي گزارش مي‌دهد سوياي تركيبي (كه مخلوطي از ويتامين‌ها، پروتئين‌ها و عصاره چاي سفيد، دانه انگور و گوجه‌فرنگي را دارد) ساختمان پوست را بهبود مي‌بخشد و بعد از 6 ماه پوست محكم مي‌شود.

9- مراقبت‌هاي پوستي خوب و صحيح را پيروي كنيد: اگر شما واقعا مي‌خواهيد پوستتان جوان به نظر آيد بهتر است موارد زير را نيز رعايت كنيد.

از نور خورشيد اجتناب كنيد. كرم ضد آفتاب استفاده كنيد. سيگار نكشيد. از مرطوب‌كننده‌ها استفاده كنيد.

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۷:۱۰ ب.ظ

  • Comments Off on 9 راه برای کاهش چروک‌های ریز پوست
  • 1420 بازدید
  • ایمیل
  • چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic