معاینه Pelvic یا داخل لگن چیست

معاينه Pelvic يا داخل لگن چيست ؟
اين معاينه توسط پزشك و به جهت مشاهده ناهنجارى ها و بيمارى ها و موارد غيرطبيعى در ناحيه داخلى لگن است يا چنانچه فردى در خود احساس غيرطبيعى داشته باشد از طريق اين معاينه اندازه تخمدان ها و رحم و معاينه بافت هاى آنها انجام مى شود، ولى الزاماً با هر بار معاينه پزشك تست پاپ را نمى دهد.

چه كسانى بايد تست پاپ را انجام دهند ؟
زنان پس از سن ۱۸ سالگى چنانچه ازدواج كرده باشند و يا چنانچه فاكتور ريسك در خانواده آنها وجود داشته باشد و يا چنانچه تغييراتى در خود احساس كنند.

براى آمادگى اين آزمايش چه بايد كرد ؟
بهترين زمان جهت اين آزمايش در زنان قبل از سن يائسگى در اواسط پريود ماهانه است و در زمان اين آزمايش از هر عملى كه مانع تشخيص درست يا مخدوش شدن نمونه بردارى صحيح مى شود، بايد اجتناب كرد. در ضمن چنانچه كانديداى تست پاپ هستيد، نبايد از دوش واژنى و يا ژل و يا داروهاى (مصرف خارجى) از يكى دو روز قبل استفاده كنيد.

تست پاپ چقدر صحيح است؟
مانند تمام تست هاى آزمايشگاهى جواب اين آزمايش نيز صددرصد صحيح نيست و مى تواند تغييرات قبل از سرطان شدن يا تغييرات سرطانى را نشان ندهد. گرفتن تست پاپ به طور مكرر و منظم الزامى است، زيرا خطر اشتباهات را پايين مى آورد.

چند وقت يك بار بايد تست پاپ داد ؟
سال ها به خانم هاى جوان توصيه مى شد كه سالى يك بار اين تست را انجام دهند و چنانچه موارد غيرطبيعى و مشكوك مشاهده مى شد، تست ها را زودتر بايد تكرار مى كردند. ولى در حال حاضر به خانم هايى كه براى سه مرتبه پشت سر هم جواب تست سالم داشته باشند، توصيه مى شود كه هر سه سال يك بار تست را تكرار كنند. بايد توجه داشت كه چهل درصد مرگ وميرهاى سرطان دهانه رحم در بين زنان ۶۵ سال به بالا است. علت آن اين است كه زنان در اين سن و سال مسن تر هستند و از انجام اين تست اكراه دارند. به علاوه از پزشك خود نيز شرمنده هستند و خود پزشك نيز تمايلى نشان نمى دهد.
خانم هايى كه دستگاه تناسلى داخلى آنها طى عمل جراحى به نام هيستركتومى Hysterectomy برداشته شده است، احتياجى به تست پاپ مرتب و مكرر ندارند مگر اينكه قبلاً سرطان دهانه رحم داشته باشند كه در آن صورت بايد اين تست ها مرتباً تكرار شوندآزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ یا پاپ اسمیر (Pap Smear)، آزمایش نمونه‌ های سلولی برداشته شده از قسمت گردن رحم در خانم ها است.

این آزمایش برای کشف سرطان یا عوارضی است که به سرطان تبدیل می شوند.

پاپ اسمیر بهترین وسیله برای شناسایی عوارض پیش‌ سرطانی و مخفی تومورهای کوچکی است که به سرطان گردن رحم منتهی می شوند.

اگر سرطان گردن رحم زود شناسایی شود، می ‌توان آن را درمان کرد.

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

پاپ اسمیر هنگام معاینه لگنی انجام می ‌شود. دکتر با وسیله‌ ای به نام اسپکولوم، دهانه دستگاه تناسلی را باز می کند تا بتواند گردن رحم را ببیند. بعد با یک نمونه‌گیر(اسپچولا) و یک برس کوچک، سلول ‌های گردن رحم را جمع ‌آوری می ‌کند.

این نمونه به برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌ شود.

این آزمایش دردناک نیست، اما معاینه لگنی ممکن است اندکی ناراحت کننده باشد.

نتایج پاپ اسمیر

معمولا سه هفته طول می‌ کشد تا نتایج آزمایش آماده شود.

پاپ اسمیر طبیعی، یعنی گردن رحم، طبیعی به نظر می رسد.

پاپ اسمیر غیرطبیعی، یعنی سلول‌ های بررسی شده، ظاهر طبیعی نداشته‌ اند. در این حالت، گاهی تکرار آزمایش لازم است.

اگر پاپ اسمیر مثبت باشد، ممکن است پزشک ‌تان آزمایش‌ های متفاوتی را برای ادامه بررسی خود تجویز کند، از جمله کولپوسکوپی(استفاده از یک میکروسکوپ مخصوص برای معاینه گردن رحم و واژن).

پاپ اسمیر گاهی نشان ‌دهنده عفونت هم هست، اما نمی‌ توان برای تشخیص بیماری ‌های آمیزشی به آن تکیه کرد و آزمایش‌ های اختصاصی لازم است.

پیش از انجام آزمایش پاپ، برای کــسب نتایج دقیق ‌تر باید این کارها را انجام داد:

پرهیز از رابطه ج * ن * س * ی، شستشوی واژن و استفاده از کرم‌های واژینال 48 ساعت پیش از انجام آزمایش.

اگر در هنگام آزمایش، دچار عفونت بوده‌اید، یا تعداد سلول کافی در آزمایش اول به دست نیامده باشد، ممکن است تکرار آزمایش ضروری باشد.

از آنجایی که کاهش هورمون زنانه ی استروژن نیز می‌ تواند بر نتایج آزمایش پاپ اثر بگذارد، زنان یائسه نیاز به مصرف استروژن پیش از تکرار آزمایش دارند.

هر چند وقت یک بار پاپ اسمیر لازم است؟

قبلا توصیه می شد آزمایش پاپ اسمیر پس از اولین آمیزش ج * ن * س * ی، یا تا سن 21 سالگی (بسته به این که کدام زودتر اتفاق افتاده باشد)، هر سال باید انجام شود.

همچنین در خانم های زیر 30 سال، انجام سالانه پاپ اسمیر توصیه می شد و در خانم های بالای 30 سال، با سه آزمایش طبیعی پاپ در سه سال متوالی و آزمایش منفی از لحاظ ویروس پاپیلومای انسانی (که با سرطان گردن رحم ارتباط دارد)، انجام هر دو تا سه سال آن تجویز می‌ شد.

اما جدیدا توصیه می کنند در خانم های زیر 30 سال هر دو سال یک بار و در خانم های 30 سال به بالا، هر سه سال یک بار، پاپ اسمیر انجام شود.


نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۷:۱۴ ب.ظ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic