50 تا 60 سالگی، شایع‌ترین سنین بروز سکته‌های قلبی

سکته قلبی

سکته قلبی

50 تا 60 سالگی، شایع‌ترین سنین بروز سکته‌های قلبی

در مجموع هنوز هم سنین 50 تا 60 سال شایع‌ترین سنین بروز سکته‌های قلبی به شمار می‌روند. بروز سکته‌ قلبی در سنین 30 تا 40 و 40 تا 50 سال اغلب به سابقه فامیلی این بیماری بازمی‌گردد.

رییس انجمن قلب و عروق ایران ضمن اشاره به عوامل خطر بیماری‌های قلبی، گفت: با مصرف کافی میوه و سبزیجات، پرهیز از روغن‌های با ترانس چرب بالا و استفاده از روغن‌هایی مانند روغن زیتون و در مجموع با استفاده از غذاهای مدیترانه‌ای می‌توان از بروز بسیاری بیماری‌های قلبی جلوگیری کرد.

دکتر فریدون نوحی ، درباره کاهش سن ابتلا به بیماری‌های قلبی، گفت: بیماری‌های قلبی طیف وسیعی را شامل می‌شوند، در مورد کاهش سن بیماری‌های قلبی منجر به سکته قلبی باید گفت که ایران در این زمینه مانند دیگر کشورهای دنیاست. البته متاسفانه در این زمینه از تعدادی کشورهای غربی جلو افتاده‌ایم.

وی ادامه داد: در مجموع هنوز هم سنین 50 تا 60 سال شایع‌ترین سنین بروز سکته‌های قلبی به شمار می‌روند. بروز سکته‌های قلبی در سنین 30 تا 40 و 40 تا 50 سال اغلب به سابقه فامیلی این بیماری بازمی‌گردد.

رییس انجمن قلب و عروق ایران درباره بروز سکته‌های قلبی در سنین زیر 20 سال نیز گفت: در این باره باید گفت سکته‌های قلبی در این گروه سنی اغلب برای افرادی اتفاق می‌افتد که معمولا به یک بیماری دیگر مبتلا هستند و سکته قلبی به دلیل آن بیماری، در فرد اتفاق می‌افتد.

نوحی تاکید کرد: به طور طبیعی هر چه سن افزایش یابد، شانس ابتلا به بیماری‌های عروق قلبی بیشتر می‌شود؛ این موضوع یک اصل است. بیماری‌های قلبی در زنان 50 تا 60 سال کمتر از مردان اتفاق می‌افتد، اما پس از 60 سال نیز میزان بیماری‌های قلبی در زنان مانند مردان می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح شیوه زندگی، ادامه داد: لازم است زندگی ماشینی تغییر یابد و مصرف فست‌فودها تا حد امکان کاهش پیدا کند. باید از غذاهای چرب، شور و شیرین پرهیز شود و از غذاهای سرخ کرده کمتر استفاده شود.

نوحی درباره آمار بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور، گفت: در این زمینه مانند بسیاری از کشورهای دنیا آمار دقیقی در دست نیست. اما در مجموع بین سه تا چهار و بر اساس برخی گفته‌ها بین شش تا هفت درصد جمعیت بالغ کشور به نوعی به بیماری‌های قلبی و عروقی گرفتارند. البته برخی ممکن است متوجه بیماری خود نباشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در یکشنبه, ۰۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۸:۰۰ ق.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic