سابقه خانوادگی و سرطان

سرطان و سابقه خانوادگی

سابقه خانوادگی و شانس پیشرفت سرطان

 

پژوهشی جدید نشان می‌دهد سابقه خانوادگی سرطان می‌تواند خطر پیشرفت همه انواع سرطان‌ها را در میان اعضای دیگر خانواده و نسل‌های بعد افزایش دهد.

منطقه مرکزی، این مطالعه که بر روی 22 هزار نفر در کشورهای ایتالیا و سوئیس انجام شد نشان داد به ازای هر 13 بیماری که از سرطان رنج می‌برند، بستگان نزدیک آنها نیز در خطر ابتلا به همان بیماری قرار دارند.

در این مطالعه دو گروه مورد بررسی قرار گرفتند. گروه اول که 12 هزار نفر را شامل می‌شدند مبتلا به سرطان در بخش‌های مختلف بدن بودند و گروه دوم که 11 هزار نفر بودند هیچ گونه بیماری نداشتند.

بررسی سابقه خانوادگی این بیماران نشان داد یک رابطه بین ژنتیک و بیماری، به خصوص در بستگان درجه اول مانند والدین، برادر و خواهر و بچه‌ها وجود دارد.

دکتر «ایوا نگری» از پژوهشکده پزشکی در میلان ایتالیا در این باره گفت: اگر شما در بستگان خود بیمار مبتلا به سرطان دارید، خطر ابتلا به همان نوع سرطان در شما افزایش می‌یابد.

یکی دیگر از پژوهشگران در این باره اظهار کرد: ما نمی‌توانیم جایی را که ژن‌هایمان را از آنجا می‌گیریم کنترل کنیم، اما چیزی که ما می‌توانیم کنترل کنیم عوامل خطرساز است.

کارشناسان تاکید می‌کنند که رژیم غذایی سالم، سبک زندگی پرتحرک و اجتناب از مشروبات الکلی و سیگار می‌تواند نقشی حیاتی را در پیشگیری از سرطان به همان اندازه که ژنتیک در ابتلا به سرطان نقش دارد بازی کند.

منبع: ایسنا

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۸:۵۹ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic