چطور با 'اضافه وزن هیجانی' مقابله کنیم؟

اضافه وزن هیجانی

اضافه وزن

چطور با ‘اضافه وزن  هیجانی’ مقابله کنیم؟

مریم سادات کاظمی:‌ افزایش و کاهش وزن تنها به نوع تغذیه و بهداشت و کیفیت زندگی بر نمی گردد. بلکه جالب است بدانید که احساسات و هیجانات نیز در این باره نقش قابل توجهی دارند.

در واقع احساسات منفی مانند استرس، اضطراب،‌خشم و… به خصوص زمانی که خیلی شدید و مکرر بوده و به راحتی قابل کنترل نباشند بر وزن تاثیر می گذارند. شخصی که کنترل چندانی در زمینه روانشناختی ندارد مستعد این است که از لحاظ رفتاری تحت تاثیر قرار گیرد. به عقیده متخصصان هیجانات منفی بر خلق و خو و سلامت روانشناختی فرد و بر کاهش و افزایش وزن صرف نظر از اینکه غذا کم یا زیاد خورده شود تاثیرمی گذارد.
زمانی که فردی تحت تاثیر هیجانی قرار گیرد ممکن است انتخاب غذایی معمول و حتی شیوه غذاخوردنش به کلی تغییر کند. اما بدن نسبت به این تحول واکنش نشان داده و مقدار بیشتری چربی را ذخیره می کند. به عنوان مثال شرایط افسردگی مزمن می تواند تجمع بیشتر بافت های چربی را در پی داشته باشد. این حالت در واقع نوعی از مکانیزم خودکار دفاعی بدن است که به دنبال راهی برای پنهان کردن و محافظت از خود است.
اضافه وزن هیجانی و تغذیه
افزایش وزن هیجانی در وهله اول به تغذیه برمی گردد. بر اساس تحقیقی که اخیرا در این باره صورت گرفته مشخص شد که 52% خانم ها در پی یک احساس منفی به غذا خوردن روی می آورند در حالی که تنها 20% مردان این حالت را دارند. این تحقیق همچنین نشان می دهد که خطر اضافه وزن در کسانی که برای تسکین احساسات منفی خود مواد غذایی چرب تر و شیرین تر را مصرف می کنند، 5 برابر بیش از دیگران است.
در مطالعه دیگری نیز ارتباط بین تغذیه و سلامت روان دو طرفه شناخته شد. بر این اساس اخلاق یا وضعیت روحی روانی می تواند بر انتخاب مواد غذایی تاثیر بگذارد و از طرفی کیفیت خوارکی ها نیز بر اخلاق و شرایط روحی تاثیر خواهد گذاشت. بسیار مهم است که ارتباط سالمی در انتخاب مواد غذایی داشت و اجازه نداد هیجانات اشتها را کنترل کنند.
اقدامات کاربردی برای غلبه بر این حالت
برای غلبه بر این عادت نادرست غذایی توصیه می شود پیش از غذا خوردن ابتدا از خود بپرسید که آیا واقعا احساس گرسنگی می کنید یا تنها به دنبال راهی برای جبران مسئله ای هستید. اگر پاسختان منفی است و از نظر فیزیولوژی نیازی به غذا خوردن ندارید، درواقع شما به دنبال راهی برای پاسخ به احساسات منفی هستید. با این حال، این رویه برای افرادی که سال هاست چنین عادت اشتباهی را دنبال می کنند کار چندان ساده ای نیست. تشخیص گرسنگی واقعی و غذاخوردن هیجانی می تواند بسیار مشکل باشد.
در این باره باید به طور دقیق وضعیت را بررسی کرد و این سؤالات را مطرح کرد:
– آیا معمولا محصولات غذایی در بازار و تبلیغات نظر شما را جذب می کند؟
– آیا پس از سپری کردن یک روز خسته کننده و پراسترس ریزه خوری می کنید؟
– چه نوع از خوراکی ها را بیشتر دوست دارید: شور،‌شیرین، چرب؟
– پس از پاسخگویی به تمایلات خود چه احساسی دارید؟
– آیا برایتان مشکل است که در صورت تمایل به خوردن یک خوراکی شیرین یا چرب مقاومت کنید؟
– آیا قبل یا حین خوردن بعضی مواد غذایی برای خود شرط می گذارید؟
– آیا غذاخوردن به طور همیشگی یک نوع پااش برای شما محسوب می شود؟ به عنوان مثال پس از یک روز سخت کاری برای خود شکلات هدیه می خرید؟
احساساتی که غذاخوردن را تحت تاثیر قرار می دهند به دودسته تقسیم می شوند؛ هیجانات مغزی و قلبی. دسته اول غالبا احساساتی مانند خشم، پرخاشگری و استرس را در برمی گیرد و با مصرف خوراکی هایی که قرچ و قروچ می کنند مانند چیپس و بیسکوییت همراه است. بر عکس هیجانات قلبی غم، تنهایی، خستگی و نیاز به آرامش فرد را بیشتر به سمت خوراکی هایی با ماهیت نرم مانند شکلات،‌ بستنی و ماکارونی پیش می برد.
با دقت در شرایطی که طی چند روز اخیر داشته اید می توانید بهتر تمایلات اشتباه خود در غذاخوردن را بشناسید. همچنین می توانید با انجام یک فعالیت مورد علاقه مانند مطالعه یا پیاده روی حواس خود را از غذا خوردن پرت کنید.

www.Passportsante.fr

منبع: قدس آنلاین

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در دوشنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۶:۴۱ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic