بهترین میوه برای روزهای سرد زمستان

موز بهترین میوه برای زمستان

موز

بهترین میوه برای روزهای سرد زمستان

مریم سادات کاظمی:‌ توجه به تغذیه صحیح در فصل زمستان به خاطر شیوع بیماری های آن و سرمای هوا اهمیت زیادی دارد.

میوه ها و سبزیجات را می توان جز خوراکی های عالی دانست که به خاطر دارابودن ویتامین ها و ریز مغذی های مختلف، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. یکی از بهترین میوه ها برای این روزهای سرد،‌ موز است.

موز خواصی دارد که می تواند با سرماخوردگی، یبوست،‌ استرس، زخم ها و دیگر مشکلات جسمانی مقابله کند. هر موز متوسط حدود 120 گرم، 105 کیلو کالری دارد، مقدار نشاسته آن 27گرم، چربی 4/1 گرم و1/2 گرم فیبر غذایی است.
بر اساس تحقیقی مشخص شد که هرمقدار موز بیشتری نسبت به دیگران میوه ها مصرف شود، احتمال ابتلا به سرطان کلیه کاهش می یابد. همچنین مطالعه بر روی کودکان 5 ماه تا 12 ماه نشان می دهد که مخلوط برنج و موز پخته شده در بهبود علائم اسهال مؤثر است.
فواید موز در زمستان
موز منبع غنی از ویتامین C است که این ویتامین برای عملکرد خوب سیستم ایمنی بدن و مکانیسم تقویت روند بهبود بیماری ها لازم است.
به خاطر دارابودن مقدار بالای آهن می تواند تولید هموگلوبین خون را تحریک کرده و خطر کم خونی را کاهش دهد.
میزان زیاد پتاسیم در این میوه موجب تنظیم بهتر فشار خون وکاهش خطرات بیماری های قلبی عروقی شود.
در این ایام که معمولا هوا ابری است و چندان بهره ای از نور خورشید نمی بریم، افسردگی فصلی و تحریک پذیری خلقی نیز رایج تر می شود. موز به خاطر داشتن سروتونین که به عنوان هورمون خوش خلقی شناخته می شود می تواند در این مورد مفید باشد.
ویتامین B6 گل سرسبد ویتامین های این میوه است که مقدار قند خون را تنظیم می کند. قند خون می تواند بر وضعیت هیجانی افراد تاثیر بگذارد.
در رابطه با مقدار کالری نیز باید گفت که موز میوه پرکالری است چنان که هر 100 گرم آن حدود 100 کالری دارد. همچنین حاوی فیبرهای غذایی که برای بدن ضروری هستند نیز می باشد.
پس به خاطر همه این تاثیرات مفید خوردن موز؛ این دوست خوب سلامتی را در زمیتان فراموش نکنید!

منبع: قدس آنلاین

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در یکشنبه, ۰۱ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۶ ق.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic