ترس از زایمان

Fear of Childbirth

ترس از زایمان

در کشور سوئد حدود 20% خانمهای باردار دچار  ترس از زایمان  می باشند. Foc  در حقیقت ترس غیر منطقی از بارداری و خصوصا زایمان طبیعی می باشد که باعث مختل شدن سیر طبیعی بارداری و زایمان می شود. در دهه اخیر ، دنیای غرب بعلت ملاحظه رواج آن بطور چشمگیری حمایت روحی روانی و مراقبت در دوران بارداری و طی زایمان و بعد از زایمان را مورد اهمیت قرار داده . در این میان نقش ماماها بسیار مهم بوده ، انها ازطرفی موظفند ظرفیتها و تواناییهای مادر را برایش آشکار کنند و به آنها آموزشهای لازم را بیاموزند، در حین زایمان مادران را حمایت روحی کنند از طرف دیگر باید مطابق علم روز و با کمک گرفتن از مراقبتهای پیشرفته، مطالبات علم زنان را بکار بندند. نشان داده شده است که استفاده از تکنیکهای پزشکی مثل داروهای تسکین دهنده درد و یا سزارین نیازهای یک مادر مشکل Foc را بطور کامل بر طرف نمی کنند و رضایت و خشنودی عمومی را برای آنها به ارمغان نمی آورد.

در این مطالعه پس از جمع آوری اطلاعاتی حاصل ازبحث و گفتگو با 26 مامای با تجربه در این زمینه چهار فاکتور اصلی توضیح داده شده است:

1.     تظاهرات ترس از زایمان

2.     منابع ترس از زایمان

3.     پیامدهای ترس از زایمان

4.     Foc و مراقبت ماماها

1. تظاهرات ترس از زایمان

الف – تعریف Foc ترس از زایمان یک زنجیره پی در پی از ترس است که بصورت یک ترس طبیعی از کاری که تا حالا تجربه نشده یا یک هراس بی دلیل از زایمان در اکثر زنان وجود دارد و مشکل خاصی در سیر روند بارداری و زایمان بوجود نیاورده و بعد از زایمان بر طرف می شود ولی گاهی این ترس بصورت حاد و شدید تظاهر کرده و Foc نامیده شده، مادر در اثر این ترس از عهده بارداری و زایمان و حتی پذیرش مادر شدن بر نمی آید.

ب – تظاهرات Foc در افراد مختلف بسیار متفاوت است، بعضی افراد در قالب ترس از چیزهای دیگر آن را بروز داده و بعضی اصلا آن را بیان نمی کنند در نتیجه تشخیص آن در همه افراد کار آسانی نمی باشد.

ج – Foc بعنوان یک رویداد رو به رشد طبق بررسی ها نظر بر این است که امروزه زنان احساسات خود را راحت تر بیان می کنند و ماماها نیز بیشتر از نظر روحی مادران را درک کرده و توجه بیشتری به بیان احساسات مادران دارند. که این عوامل خود باعث ثبت موارد بیشتر Foc می شود. در ضمن از همه مهمتر اطلاعاتی که مادر از اینترنت در مورد زایمان کسب میکند اکثرا ناقص بوده و می تواند در آنها ترس غیر طبیعی ایجاد کند یا اینکه توقعاتی در آنها ایجاد شود که در روند طبیعی زایمان اثر منفی ایجاد کند . در نتیجه امروزه شاهد افزایش ترس از زایمان می باشیم.

2. منابع ترس از زایمان

الف – حوادث استرس زا ترس می تواند از یک تجربه ناخوشایند در زایمان های قبلی ویا داستانهای وحشت ناک تعریف شده از زایمان توسط دیگران، احساس نارضایتی و وحشت از کارمندان اتاق زایمان و یا غفلت ماما در مراقبت از مادر باردار ، ایجاد شود.

ب- مراحل زایمان از دست دادن کنترل خود در حین زایمان و ترس از تنها ماندن، ترس از عدم سلامت بچه، تصور نادرست مادر از تحمل سختی و فشاری که نوزادش تحمل می کند، احتمال ایجاد جراحتها عوامل مهم ایجاد Foc در این مرحله می باشند.

ج – ترس از پذیرش وظایف والدین در بعضی بررسی ها متوجه می شوید که ترس از پذیرش وظایف پدر و مادر شدن بهد از زایمان است

3. پیامدهای ترس از زایمان

الف – تاثیر بر حاملگی بعضی از این افراد کلا در اثر ترس شان از حاملگی امتناع می کنند و اگر حاملگی رخ دهد نمی توانند با آن خو گرفته و از این مرحله جدید زندگی خود لذت نمی برند . در نتیجه برای مراحل بعد یعنی زایمان و پذیرش نقش والدینی آمادگی کافی کسب نمی کنند و بطور مرتب در کلاسهای مراقبتهای لازم قبل بارداری و آمادگی زایمان شرکت نمی کنند.

ب- اثر بر روند زایمان Focعامل ایجاد ترس از زایمان طبیعی است و اکثر این مادران خواهان انجام سزارین می باشند اما این انتخاب همیشه راه حل خوبی برای Foc نیست زیرا باید علت اصلی ایجاد ترس را رفع نمود. مادران با فرار از زایمان طبیعی نمی توانند بر ترس غیر طبیعی خود غلبه کنند و بعد از انجام سزارین شادتر از قبل نخواهند بود و در مراحل بعد از زایمان دچار عوارضی خوهند بود.

در هر حال زنان در گیر با این نوع ترس روند زایمانی پیچیده تری دارند و معمولا در فاز کمون بستری شده و لیبر شان طولانی تر بوده در نتیجه احتمال مداخله پزشکی نیز بیشتر شده و در صورت پیش نرفتن مراحل زایمانی ناچار باید از واکیوم یا c/s استفاده شود و احتمال انجام این دو مورد بالاتر رفته. بی حسی اپیدورال نیز بین زنان با Foc رایج تر است ولی ریسک طولانی تر شدن لیبر و دردهای مدام و مشکلات ادراری را بالاتر می برد . یک تجربه خوب از زایمان طبیعی متواند بطور قابل ملاحظه ای Foc را کاهش دهد .

ج- اثر بر شرایط کار ماماها تشخیص ترسهای غیر طبیعی در همه موارد کار آسانی نیست و ماما در مراقبتهای دوران بارداری باید دقت و وقت فراوانی صرف کند تا Foc های نهفته را کشف کند. بعداز یافتن این موارد باید وقت بیشتری برای سیر مراقبتهای قبل از بارداری و آموزش به این مادران صرف کند . در هنگام زایمان این مادران بعلت بروز احساس ترس ممکن است رفتار هایی از خود نشان دهند که باعث خستگی بیشتر مامای خود شوند و وجود یک بیمار با این شرایط در یک لیبر شلوغ کار ماماها را بسیار مشکل می کند و ضمن ایجاد استرس در پرسنل اتاق زایمان بسیار وقت گیر نیز می باشد.بعد از زایمان نیز مادران با این شرایط نیاز به مراقبت بیشتر و دقیقتری دارند.

چ – ارتباط مادر و نوزاد Foc اثر منفی بر پذیرش نوزاد از سوی مادر دارد و شروع شیر دهی معمولا دیرتر از مادران نرمال می باشد.این مشکل به این علت است که مادر با دیدن نوزاد، مراحل زایمان خود را که بسیار پیچیده و بغرنج بوده  به یاد می آورد.

ح – ایجاد امراض روحی در اثر کشف نشدن و درمان نشدن این نوع ترسها می تواند آغازی باشد برای ایجاد یک مشکل روحی روانی مانند افسردگی.

4. Foc و مراقبتهای مامایی

الف – ارزیابی تشخیص Foc معمولا در طی مراقبت های دوران بارداری انجام شده ولی گاهی در هنگام لیبر و یا حتی بعد از زایمان نیز امکان ایجاد و بروز آن می باشد. مریضی که در هنگام لیبر ترس های ناگهانی دارد ویا ناگهان گریه می کند یا نیاز مدام به حمایت دارد باید به وجود Foc شک کرد. در چنین مواردی مراحل لیبر درست پیش نمی رود و عدم پیشرفت زایمانی شایع است. گاهی در بخش بعد از زایمان نیز این مشکل تشخیص داده می شود.در بعضی موارد خانمهایی که در دوران بارداری مشکلی ندارند بعد از زایمان دچار Foc می شوند. البته به علت شوکه بودن آنها حتی بعد از زیمان در زمان بستری در بیمارستان ممکن است علائمی از این ترس را بروز ندهند ولی در ویزیتهای بعد از ترخیص علائمی دال بر مشکل Foc دیده شود.

ب – نیازهای زنان زنان مبتلا به Foc نیاز به مراقبت جداگانه دارند زیرا ترس آنها در قالبهای گوناگونی بروز می کند. بهتر است ماما یا گروه مامایی که در دوران بارداری این موارد را ویزیت می کنند در لیبر هم برای زایمان آنها حاضر شوند و بعد از زایمان نیز مراقبت آنها را بعهده بگیرند . خود بیمار بر اساس نوع ترسش بهترین فرد است که می تواند نوع نیاز خود را بیان کند و ایجاد ارتباط مستحکم بین ماما و مادر با Foc بسیار کمک موثر در درک وضعیت وی توسط ماما می باشد.در صورت عدم توانایی ارتباط بین آن دو  حتما باید مامای بیمار عوض شود.

ج – آمادگی برای زایمان و لیبر استراتژی مفیدی که توسط ماماهای منتخب ارائه شد مشغول کردن فکر مادر به نوزادی که در راه دارد می باشد. این فکر ترس را تخفیف داده زیرا لذت بردن از دوران بارداری و بچه دار شدن به آنها کمک می کند که در کنار ترس موجود نوعی حس زیبا و جدید را نیز تجربه کند.کلاسهای دوران بارداری و تکنیکهای آمادگی زایمان و مراجعه به کلینیک زایمان نیز در بهبود ترس مادر موثر است.مادر توسط این کلاسها اطلاعات کامل و درستی در مورد حاملگی و زایمان آموخته چراکه اطلاعات ناقص و نادرست خود ایجاد ترس می کند.

چ – وجود همراه حمایت زن توسط یک همراه در لیبر مهم است و می تواند شوهر یا دوست، مادر و یا مامای بیمار باشدولی انتخاب شوهر همیشه کار درستی نیست زیرا گاهی شوهر خود از زایمان و بیمارستان می ترسند و نه تنها حمایت خوبی نکرده بلکه باعث ایجاد ترس بیشتر در مادر شده.

ح – مداخله و حمایت توسط ماما زنان با Foc حمایت عملی بیشتری نیاز دارند حتی در دوره بعد از زایمان ممکنه در شیردهی و مراقبت از بچه بیشتر از افراد عادی نیاز به مراقبت و کمک داشته باشند.

خ – ویزیت بعد از زایمان پی گیری بعد از زایمان نیز از مراقبتهای مهم محسوب شده زیرا برای مادر ایجاد یک فرصت مناسب می کند تا در مورد تجربه زایمانش با مامایی که زایمان وی را انجام داده صحبت کند . این کار به مادر کمک بزرگی می کند تا درک بهتری از روند زایمانش داشته باشد و در صورت وجود ابهاماتی در این مورد آنها را رفع کند و این خود در تثبیت احساساتش بسیار موثر می باشد و احیانا در صورت ایجاد Foc بعد از زایمان، فرصت تشخیصی خوبی برای ماما فراهم می کند.

نتیجه گیری در نهایت Foc پدیده ای است که می تواند از اوائل بارداری تا بعد از زایمان نوزاد بوجود آید و در هر مرحله که ایجاد شود تاثیرات سوء خود را دارد.

ضمن اینکه نقش تکنیکهای مدرن پزشکی در رفع آن از نظرها دور نیست ولی تاثیر ماماها در تشخیص و رفع آن بسیار مورد اهمیت می باشد.

به امید اینکه همکاران محترم با مطالعه این مقاله توجه بیشتری به مشکل Foc داشته باشند و از شیوع روز افزون آن در ایران جلوگیری کنند.


منبع : march,2010  www.elsevier.com

ترجمه مژگان ذوالفقاریان

کارشناس مامایی

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در Wednesday, 01 December 2010 ساعت 2:11 am

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic