به این غذاها نزدیک نشوید/ حافظه تان به شدت ضعیف می شود!

رابطه غذا با حافظه انسان

حافظه

به این غذاها نزدیک نشوید/ حافظه تان به شدت ضعیف می شود!

برخی از غذاها مانند ( زعفران، ريحان ) برای تحریک عملکرد شناختی و بهبود حافظه خوب است از سوی دیگر برخی از غذاها مانند ( کالباس، سوسيس، سس‌ها و پيتزاها ) اثر مخربی بر عملکرد مغز شما دارند و لذا برای جلوگیری از کند شدن روند حافظه از خوردن این غذا ها اجتناب کنید. توصیه می شود از مواد غذایی با آنتی اکسیدان بالا استفاده کنید زیرا این مواد غذایی می تواند روند کند شدن حافظه را کاهش دهند. در این مقاله مواد غذایی که برای حافظه مناسب نیستند شرح داده می شود.

1 – محصولات شیرین

قند و شکر فرآورده های بد هستند مصرف طولانی مدت از قند می تواند مشکلات عصبی ایجاد کند و همچنین می تواند در حافظه شما دخالت کند از سوی دیگر قند می تواند با توانایی در یادگیری شما تداخل کند و مهارت‌های شناختی را تضعیف می‌کند.

2 – الکل

از آنجایی که در جوامع غربی مصرف الکل جزو عادات ناپسند برخی از مردم است باید توجه داشت که این ماده در دراز مدت به کبد آسیب می رساند و همچنین می‌تواند صدمات جدی به سلول‌های مغزی وارد کند. عوارض جانبی شناخته شده الکل شامل لغزش‌های حافظه، عدم تمرکز و احساس سر درگمی ذهنی است. مصرف الکل بالا، اثرات تعادل مغز را تحت تاثیر قرار می دهد خوشبختانه این علائم برگشت پذیر هستند به شرطی که مصرف الکل را متوقف شود.

3 – تنقلات

یک مطالعه اخیر که در دانشگاه مونترآل انجام گرفت نشان داده است که مواد غذایی با چربی بالا می تواند مواد شیمیایی موجود در مغز را تغییر دهد در نتیجه منجر به نشانه های مرتبط با افسردگی و اضطراب شود. علاوه بر آن غذاهایی که چربی بسیار بالایی دارند هنگام توقف مصرف آنها، برخی از علائم شبیه به نشانه های ترک ایجاد می کند. این غذاها تولید ماده شیمیایی ( دوپامین ) را تحت تاثیر قرارمی دهد و مصرف نامحدود تنقلات از تولید دوپامین عامل ( ترویج شادی و احساس خوب بودن ) جلوگیری کرده و علاوه بر این دوپامین همچنین از ( عملکرد شناختی، ظرفیت یادگیری، هوشیاری، انگیزه و حافظه ) حمایت می کند.

4 – غذاهای سرخ شده

تقریبا تمام غذاهای پردازش شده حاوی ( مواد شیمیایی، رنگ، مواد افزودنی، طعم دهنده های مصنوعی، مواد نگهدارنده ) هستند و می تواند روی رفتار و عملکرد شناختی با توجه به مواد شیمیایی تاثیر بگذارد که باعث بیش فعالی در کودکان و در بزرگسالان می شود غذاهای سرخ شده و یا غذاهای پردازش شده به آرامی سلول های عصبی واقع در مغز را از بین می برند. با این حال برخی از روغن ها مانند (آفتابگردان ) خطرناک تر از بقیه است

5 . غذاهای فرآوری شده و یا از پیش پخته شده

درست مانند غذاهای سرخ شده، غذاهای فرآوری شده و یا از پیش پخته شده نیز روی سیستم عصبی مرکزی شما تاثیر و خطر ابتلا به یک بیماری دژنراتیو مغز ( مانند آلزایمر ) را افزایش دهد.

6 . غذاهای بسیار شور

همه می دانند که غذاهای شور سبب افزایش فشار خون می شود غذاهایی که حاوی مقادیر بالایی از نمک ( سدیم ) باشد عملکرد شناختی را تحت تاثیر قرار می دهد و توانایی فکر کردن را تضعیف می کند.

7 – پروتئین ها پردازش شده

پروتئین ها بلوک های ساختمان عضلات هستند و آنها برای عملکرد مناسب بدن شما بسیار مهم می باشند گوشت غنی ترین منبع پروتئین با کیفیت بالا است اما از پروتئین های بیش از حد پردازش شده مانند ( هات داگ، سوسیس و کالباس ) اجتناب کنید ماهی های طبیعی به ویژه ماهی تن و ماهی آزاد، لبنیات، گردو و دانه ) منابع پروتئین با کیفیت بالا می باشد.

8 – شیرین کننده های مصنوعی

این درست است که شیرین کننده های مصنوعی حاوی کالری کمتری هستند اما آنها اگر برای مدت زمان طولانی مصرف شوند می تواند سبب آسیب بیشتری شوند شیرین کننده های مصنوعی می تواند سبب آسیب های مغزی شوند به خصوص اگر مقادیر بالایی از شیرین کننده استفاده شود.

9 – غذایی منجمد شده

اکثر افراد غذاهای خود را فریز می کنند. مصرف مواد غذایی یخ زده، به طور منظم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد و همچنین در طول زمان با تخریب سلول‌های مغزی می تواند سبب زوال عقل شود.

منبع: جام نیوز

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۱ ق.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic