فواید ورزش در دوران بارداری‌

در دوران بارداري، مركز ثقل بدن تغيير مي‌كند و به جلوي ستون فقرات متمايل مي‌شود. به اين علت مادر باردار تمايل دارد شانه‌هاي خود را به عقب بكشد و در نتيجه حالت فرورفتگي بيش از اندازه‌اي در ستون فقرات او به وجود مي‌آيد كه موجب دردهايي در كمر خواهد شد. كم‌تحركي، تاثير هورمون‌هاي مثمر ثمر جفت، تغيير در نحوه خوابيدن و برخاستن، اين كمردرد را تشديد مي‌كند.
قرارگيري صحيح بدن، جلوگيري از افزايش وزن، نرمش‌هاي مداوم روزانه و استفاده از سينه‌بند مناسب از عواملي است كه به برقراري و تناسب اندام كمك مي‌كند.براي تامين اكسيژن اضافي مورد نياز جنين، ضربان قلب و مقدار تنفس مادر افزايش مي‌يابد. نيم ساعت پياده‌روي در محيطي آرام و هواي تميز سبب مي‌شود كه اين ميزان اكسيژن اضافي راحت‌تر جذب شود. به دليل تاثير هورمون‌هاي جفت، كم‌تحركي و فشار رحم حامله روي دستگاه گوارش و يبوست نيز يكي ديگر از مشكلات بارداري است كه با نرمش، پياده‌روي و تغذيه مناسب مي‌توان از آن پيشگيري كرد.

شايد بتوان در يك جمله گفت هدف از تمرين‌هاي بدني در دوران بارداري حفظ حالت و وضع عضلات بدن و زيبايي اندام مادر است تا بتواند از نظر جسمي و روحي براي زايمان آماده شود.

نرمش‌هاي صحيح چند امتياز بارز به همراه دارند: نخست آن كه نرمش باعث مي‌شود دوران بارداري روند بهتري داشته باشد. گردش خون و اكسيژن‌گيري را تسريع مي‌كند و بدن را در وضعيتي قرار مي‌دهد كه قادر باشد كودك را با خستگي كمتري حمل كند. از نظر سلامت اعصاب نيز اثرات ورزش غيرقابل‌انكار است. دليل ديگر آن كه نرمش با نيرومند كردن ماهيچه‌هايي كه هنگام زايمان نقش عمده‌اي به عهده خواهند داشت و نرم كردن مفصل‌هاي باسن، بدن را براي زايمان سريع‌تر و راحت‌تر آماده مي‌كند. مادري كه دوران بارداري به طور مرتب نرمش مي‌كند به داروي مسكن كمتري هنگام تولد نوزادش نياز دارد.

بالاخره نرمش به قسمت‌هاي مختلف بدن اجازه مي‌دهد پس از زايمان، زودتر شكل طبيعي خود را باز يابند و شكم دوباره تو برود و بدن لاغر شود.

نرمش و تحرك سبب فعال شدن بهتر دستگاه تنفس و گوارش و رفع مشكل يبوست و تسريع گردش خون در تمام قسمت‌هاي بدن بخصوص در ناحيه پاها خواهد شد.

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در سه شنبه, ۱۶ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۱:۰۷ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic