شگفتى هاى تولد و مرگ

سبك ترين نوزاد

۲۷ ژوئن ۱۹۸۹ درمركز پزشكى دانشگاه لويولا واقع در ايلينوى آمريكا، نوزاد نارس دخترى به دنيا آمد كه ۲۸۰ گرم وزن داشت كه بلافاصله هم مرد. اما ركورد سبك وزن ترين نوزادى كه زنده مانده و صحت آن تأييد شده مربوط به فردى است به نام «ماريان تگرت» اهل انگليس كه در ،۱۹۳۸ شش هفته زودتر از موعد، در ساوت شيلدز انگلستان متولد شد.

سنگين ترين نوزاد

۱۹ ژانويه ،۱۸۷۹ «آنا بتيس» كانادايى با قد ۲‎/۳۷ متر، نوزاد پسرى به وزن ۱۰‎/۸ كيلوگرم و قد ۱۷۶ سانتى متر در خانه اش در سويل واقع در ايالت اوهايوى آمريكا به دنيا آورد. اما نوزاد ۱۱ ساعت پس از تولد فوت كرد.

نارس ترين نوزاد
۲۰ مه ۱۹۸۷ در اتاوا واقع در ايالت اونتاريوى كانادا، «برندا گيل» كانادايى فرزندش «جيمز الجين گيل» را به طور نارس و پس از ۱۸ هفته (۱۲۸ روز) از زمان باردارى با وزن ۶۲۴ گرم به دنيا آورد. دوره عادى باردارى در انسان ۴۰ هفته (۲۸۰ روز) است.

دوقلوهاى به هم چسبيده با ۲۲ بچه

واژه «سيامى» اولين بار به دو قلو هاى به هم چسبيده اى به نام «چانگ و انگ بانكر» اطلاق شد كه در ۱۱ مه ۱۹۸۱ در مك لانگ واقع در سيام ـ تايلند كنونى ـ به دنيا آمدند. آن دو به طور مادرزادى با يك نوار غضروفى در ناحيه سينه به يكديگر متصل بودند. آوريل ۱۸۴۳ اين دو برادر دوقلو با خواهر دوقلو به نام سارا و اوليد آمريكايى ازدواج كردند و به ترتيب داراى ۱۰ و ۱۲ فرزند شدند. «چانگ» و «انگ» در ۱۷ ژانويه ۱۸۷۴ در سن ۶۳ سالگى به فاصله سه ساعت از يكديگر فوت كردند.

پيرترين مادر

«دزنا دالا كورت» استراليايى متولد فوريه ۱۹۳۱ در ۱۸ ژوئيه ۱۹۹۴ يعنى در سن ۶۳ سالگى نوزاد پسرى را سالم به دنيا آورد.

فرزندان آمريكايى با موهاى سپيد

از ۸ فرزند جوبج و مينى سسلر، آمريكايى، چهار پسر از پنج پسر آنها دچار عارضه نادر آلبينيسم ژنتيكى، مادرزادى هستند. جان، جورج، كرميت و كنت داراى پوستى روشن، شفاف، چشمان آبى متمايل به صورتى و موهايى سفيد هستند.

بيشترين تعداد فرزند

بيشترين تعداد فرزندان متولد شده در يك زايمان ۹ نوزاد است كه به «جرالدين برادريك» اهل استراليا تعلق دارد. بچه هاى وى در بخش زنان بيمارستان رويال واقع در سيدنى استراليا در ۱۳ ژوئن ۱۹۷۱ به دنيا آمدند. هيچ يك از نوزادان (پنج پسر و چهار دختر) بيشتر از ۶ هفته زنده نماندند.

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۱:۲۸ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic