انقلابی‌نوین‌ ‌در ‌درمان ‌سرطان‌

گفتگوي اختصاصي سيب با دكتر بابك ضيائي محقق ايراني دانشگاه پوردوي آمريكا
انقلابي‌نوين‌ ‌در ‌درمان ‌سرطان‌
امروزه ديگر به سرطان به عنوان بيماري مرگبار و غيرقابل درمان نگاه نمي‌شود. به لطف فناوري‌هاي نويني كه در زمينه مقابله با اين بيماري ارائه شده است، بسياري از اين نوع بيماران به ادامه حيات خود اميدوار شده‌اند. با اين حال هنوز هم در بسياري از جوامع در حال توسعه و حتي مدرن نرخ مرگ‌ومير ناشي از ابتلا به سرطان بالاست و از سوي ديگر تكنيك‌هاي درماني كه در اين زمينه ارائه مي‌شوند عمدتا پرهزينه و پيچيده و حتي با عوارض جانبي سوء همراه هستند.

بتازگي دكتر بابك ضيائي، محقق ايراني دانشگاه پوردو در آمريكا فناوري نويني در زمينه تشخيص و كنترل تومورهاي سرطاني ابداع كرده است كه با برخورداري از دو ويژگي ارزان‌قيمت بودن و كوچكي و سادگي سيستم‌هاي به كار رفته در آن، اميدهاي تازه‌اي براي تحقق برنامه بلندمدت درمان ارزان قيمت بيماران سرطاني ترسيم كرده است. وي در گفتگوي اختصاصي با سيب به تشريح فناوري نوين خود مي‌پردازد.

در ابتدا توضيح مختصري درباره مشخصات سيستم درماني نوين خود ارائه كنيد.

اين فناوري نوين درحقيقت بخش تكميلي و تاثيرگذار در فرآيند درمان بيماران سرطاني است. آنچه من ابداع كرده‌ام، يك كپسول بسيار كوچك است كه حدود 5/2 ميلي‌متر قطر و تنها 2 سانتي‌متر طول دارد و بيشتر از آن‌كه بتوان به آن كپسول گفت، بايد آن را نوعي سوزن ويژه ناميد. اين سوزن يك سيستم ساده قابل كاشت و تزريق در تومورهاي سرطاني است كه پس از قرار گرفتن در جاي خود ميزان پرتوهايي كه متخصصان براي از بين بردن تومورها وبافت‌هاي سرطاني مورد استفاده قرار مي‌دهند را مشخص مي‌كند و حتي مي‌تواند درخصوص تومورهايي كه جاي ثابتي ندارند و مدام در حال تغيير موضع در بدن هستند، گزارش لحظه به لحظه از موقعيت جديدشان در اختيار متخصصان قرار دهد و اين در حالي است كه همه اين موارد به صورت بي‌سيم انجام مي‌گيرد.

آيا نمونه‌هاي مشابهي از اين فناوري در ساير كشورها و دانشگاه‌هاي جهان ساخته شده است؟

تنها در يكي از شركت‌هاي آمريكايي نمونه مشابهي از اين فناوري نوين ابداع شده است كه البته هنوز در مرحله آزمايشگاهي قرار دارد.

چه تفاوت‌هايي ميان اين سيستم و فناوري ابداعي شما وجود دارد؟

سيستم ابداعي در اين شركت كه DVS نام دارد، در مقايسه با فناوري جديدي كه ما ارائه كرده‌ايم، پيچيدگي‌هاي الكترونيكي بيشتري دارد و در عين حال استفاده از آن براي بيماران نيز پرهزينه است. اما آنچه در دانشگاه پوردو ارائه كرده‌ايم، بسيار ساده‌تر است و از حيث هزينه مصرفي نيز قابل قياس با آن نيست و به همين علت مي‌توانيم بگوييم نخستين فناوري از اين دست را در دنيا ارائه كرده‌ايم كه استفاده از آن بسيار كم‌هزينه خواهد بود.

ايده ابداع اين سيستم چگونه به فكر شما خطور كرد؟

5 يا 6 سال پيش بود كه كار روي سيستم‌هاي تشخيص و درمان سرطان را آغاز كردم. همواره اين مشكل وجود داشت كه ميزان نامشخص و ناكافي و حتي بيش از حد نياز از پرتوهاي مختلف از جمله اشعه ايكس براي تخريب تومورهاي سرطاني به كار گرفته مي‌شد. اين مساله حتي مي‌توانست به وارد آمدن خساراتي به ساير بافت‌هاي سالم بدن منجر شود. اما در حال حاضر با حمايت‌هاي مالي و تحقيقاتي كه از سوي بنياد ملي علوم و انستيتو ملي سلامت آمريكا دريافت كرده‌ايم، فناوري كوچك، بي‌سيم و ساده‌اي ساخته‌ايم كه حتي در ساختار آن اثري از تراشه يا سيستم‌هاي الكترونيكي ديده نمي‌شود و مي‌تواند به متخصصان گزارش دهد تومور سرطاني دقيقا در كجاي بدن بيمار قرارد دارد و چه ميزان پرتو در حال تابانيده شدن به آن است.

اين سيستم درماني نوين چه زماني به توليد انبوه خواهد رسيد؟

برآورد ما اين است كه تا 2 سال ديگر آزمايش‌هاي انساني آن را آغاز كنيم و پس از يك سال ديگر يعني مجموعا 3 سال ديگر آن را براي توليد تجاري و ارائه انبوه روانه بازار كنيم. البته با توجه به سختگيري‌هاي خاصي كه در زمينه كاربردي كردن فناوري‌هاي نوين از جمله فناوري‌هاي نوين مرتبط با سلامت و حيات انسان در آمريكا وجود دارد، احتمالا تحقيقات وسيعي روي آن صورت خواهد گرفت. با اين حال هم‌اكنون متخصصان دانشكده‌هاي پزشكي اينديانا و تگزاس همكاري نزديكي را در اين خصوص با ما آغاز كرده‌اند.

از ساختار اين دستگاه بگوييد.

اين دستگاه از حسگري ساخته شده است كه در حقيقت يك خازن ساده است و مي‌تواند با ضريب دقت بالايي ميزان اشعه دريافتي را اندازه‌گيري كند. اين همان ابزاري است كه سال‌ها به دنبال استفاده از آن در درمان پرتويي تومورهاي سرطاني بوده‌ايم. بر اثر بار الكتريكي موجود در اين خازن، يكي از صفحات آن براثر نيروي الكتريكي وارد شده حركت مي‌كند. حال با عبور اشعه ايكس يا ساير پرتوهاي درماني از آن ميزان بار موجود در عايق خازن كم مي‌شود كه در نهايت با استفاده از يك نشانگر ساده و ميزان تغييرات ايجاد شده مي‌توان پرتوي تابانيده شده به تومور سرطاني را اندازه‌گيري كرد. در كل مي‌توان اين فناوري را با سيستم ساده تشعشع‌سنجي مقايسه كرد كه در نقاطي نظير معادن سنگ‌هاي پرتويي براي بررسي ميزان پرتوهاي موجود در محيط و تهديدكننده سلامت كارگران به كار گرفته مي‌شود.

براي ساخت اين دستگاه چه ميزان بودجه هزينه شده است؟

با استفاده از دو كمك تحقيقاتي كه از سوي بنياد ملي علوم و انستيتو ملي سلامت آمريكا دريافت كرده‌ايم، بخشي از نياز مالي مان برطرف شد. در مجموع هزينه 750 هزار دلاري روي اين پروژه صرف شده است و اميدواريم در آينده‌اي نزديك شاهد به ثمر نشستن آن باشيم.

اين دستگاه چگونه به تومور سرطاني مي‌رسد؟

راه‌هاي مختلف و ساده‌اي براي اين منظور وجود دارد، اما براحتي مي‌توان از سرنگي بزرگ براي تزريق اين كپسول به تومور سرطاني مورد نظر استفاده كرد. پس از تزريق كامل، دستگاه ميزان پرتوهايي كه به تومور اصابت مي‌كند را اندازه‌گيري و گزارش‌هاي لحظه به لحظه‌اي براي متخصصان ارسال مي‌كند.

فكر مي‌كنيد اين فناوري براي بيماران سرطاني كشورهاي فقير يا در حال توسعه جهان هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟

تصور ما اين است كه با توليد انبوه اين محصول قيمت تمام شده آن بسيار ناچيز خواهد بود و حتي برآورد مي‌كنيم كه با قيمت چند سنت در اختيار نيازمندان و بيماران قرار گيرد. از آنجا كه اين دستگاه بسيار ساده و ارزانقيمت ساخته مي‌شود، مي‌توان به كنترل مرگ‌ومير ناشي از شيوع سرطان در كشورهاي در حال توسعه اميدوار بود.

دكتر ضيائي در يك نگاه‌

دكتر بابك ضيايي در سال 1986 در رشته مهندسي رايانه و برق از دانشگاه تهران فارغ‌التحصيل شده و اكنون بالغ بر 20 سال است كه به تحقيقات گسترده در آمريكا و دانشگاه‌هاي اين كشور مشغول است. وي در سال‌هاي 1992 و 1994 از دانشگاه ميشيگان مدارك كارشناسي ارشد و دكتري خود را اخذ كرد و هم‌اكنون به عنوان دانشيار در دپارتمان مهندسي برق و رايانه دانشگاه پوردو مشغول به تدريس و تحقيق است. تمركز اصلي تحقيقات اين محقق ايراني عمدتا بر نانوسيستم‌ها و ميكروسيستم‌هاي زيست پزشكي است.

وي همچنين تحقيقات و پروژه‌هاي متعددي روي ميكروسيستم‌هاي بي سيم قابل كاشت، فناوري‌هاي نانو و ميكرو ساختاري و طراحي مدارهاي متنوع براي كاربردهاي پزشكي ارائه كرده است.

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۱:۳۵ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic