از‌ پوست‌ کودک‌ خود مراقبت‌ کنیم‌

از‌ پوست‌ كودك‌ خود مراقبت‌ كنيم‌
نرمي، لطافت و طراوت پوست كودكان ، مثال زدني است. اما در عين حال اين پوست لطيف و شاداب نيازمند توجه و رسيدگي است زيرا علاوه بر آن‌كه پوست اولين سد دفاعي بدن در برابر آسيب‌هاي محيطي است، توجه، مراقبت و رسيدگي به آن به‌خصوص از بدو تولد سنگ بناي حفظ سلامت و لطافت پوست در سال‌هاي آتي عمر خواهد بود.

پوست وسيع‌ترين اندام بدن در تماس با محيط پيرامون است كه علاوه بر محافظت بدن از آسيب‌هاي محيطي، تنظيم دماي بدن را نيز عهده‌ دارد علاوه بر آن با هزاران عصب حساس، ارتباط با دنياي خارج را از طريق حس لامسه برقرار مي‌كند و اين حس در كودكاني كه هنوز تكامل گفتاري و رفتاري پيدا نكرده‌اند، تنها وسيله ارتباطي است.
شما با لمس پوست او و نوازش‌هاي محبت‌آميز به او مي‌فهمانيد كه چقدر دوستش داريد و بدين‌گونه نخستين ارتباط عاطفي را با فرزند خود برقرار مي‌كنيد.البته پوست كودك نسبت به پوست بزرگسالان حساس‌تر و آسيب‌پذيرتر است و نياز به مراقبت بيشتري دارد به همين علت هم محصولات بهداشتي كه براي كودك به‌كار مي‌بريم بايد با دقت خاصي انتخاب شوند تا به لطافت پوست او آسيب نرسانند.

بنابراين در تمامي فعاليت‌هاي روزمره كه با كودك سروكار داريد اعم از شستشوي كودك، تعويض پوشك، بيرون بردن كودك و … مراقب پوست لطيف او باشيد.

حمام‌ كردن‌ كودك ، راه و روش دارد

يكي از كارهاي مهم مراقبت از پوست كودك شستشوي منظم است. سعي كنيد كودك را به‌طور روزانه و در حوالي زمان معيني حمام كنيد. حمام كردن روزانه كودك بخصوص در هواي گرم به او احساس آرامش و طراوت مي‌دهد.

شوينده‌هاي كودك بايد بسيار ملايم باشند چرا كه چربي پوست كودكان كمتر از بزرگسالان است. پوست آنها  پس از حمام شديدا خشك مي‌شود و براي جلوگيري از خشك‌شدن پوست بايد از شوينده‌هاي ملايم استفاده كنيم.
شامپوي بچه به‌دليل PH خنثي موجب تحريك و سوزش چشم نمي‌شود و در بين شوينده‌ها، شامپوي بچه ملايم‌ترين تركيب را دارد. صابون بچه نيز پاك‌كننده‌اي ملايم براي پوست لطيف كودك است و با دارا بودن ميزان بالايي از اسيد‌هاي چرب و PH معادل پوست طبيعي هيچ‌گونه تحريكي ايجاد نمي‌كند البته در صابون بچه نبايد هيچ رنگ و اسانس غير طبيعي به كار رود تا ايجاد حساسيت نكند.

در موقع شستشوي كودك يادتان باشد كه:

‌ هيچ‌گاه كودك را بلافاصله پس از شيردادن حمام نكنيد.

پس از شستن موها با دقت و ملايمت موها را با حوله خشك كنيد زيرا حرارت بدن از راه سر خارج مي‌شود و دماي بدن كودك سريع كاهش مي‌يابد.

نشيمنگاه كودك را با استفاده از دستمال مرطوب  يا آب و پنبه تميز كنيد.

پس از آن‌كه بدن كودك را به‌ دقت آبكشي كرديد، به‌خوبي خشك كنيد و در تميز كردن لابه‌لاي چين‌هاي اندام‌هاي او دقت كافي داشته باشيد.

از خشكي پوست پيشگيري كنيد

پوست لطيف كودك پس از حمام و نيز در مقابل آفتاب و باد دچار درجاتي از خشكي مي‌شود براي پيشگيري از خشكي پوست كودك مي‌توانيد چند قطره روغن بچه را در وان كودك بريزيد و كودك را با اين آب آبكشي نماييد تا لايه‌اي محافظ روي پوست لطيف او ايجاد شود. همچنين مي‌توانيد پس از حمام كردن و قبل از خشك كردن بدن كودك مقداري روغن بچه را به پوست خيس او بماليد. روغن بچه خاصيت رطوبت‌دهي به پوست دارد و همچنين در درمان سبوره سر نوزاد نيز بسيار موثر است. حفاظت كودك از آفتاب و باد و نيز كنترل درجه حرارت منزل و رطوبت خانه نيز راه‌هاي ديگري براي پيشگيري از خشكي پوست كودك هستند.

پوشك كودك را به موقع تعويض كنيد

پوشك كردن كودك در عين حال كه ضروري است اما مي‌تواند سبب ايجاد حالت ناراحت‌كننده ادرار سوختگي شود.
در واقع محيط پوشك محيط گرم و مرطوبي است كه براي رشد باكتري‌ها جاي مناسبي است علاوه بر آن ساييده شدن مداوم پوشك به پوست باعث تحريك كودك شده و علائمي چون نقطه‌هاي سرخ و زخم‌گونه در ناحيه زير پوشك و گريه و بي‌قراري كودك كه ناشي از درد و سوزش ناحيه است به وجود مي‌آورد. براي پيشگيري از اين حالت ناراحت‌كننده توصيه مي‌شود:

1 – پوشك كودك را به موقع عوض كنيد و پس از هر بار تعويض پوشك با استفاده از دستمال‌هاي مرطوب مخصوص يا آب ولرم و صابون، كودك را تميز كنيد و به دقت لابه‌لاي چين‌هاي پاي وي را خشك كنيد.

2 – شورت‌هاي لاستيكي تنگ و نامناسب به كودك نپوشانيد.

3 – با استفاده از روغن بچه آلودگي‌هاي خشك شده روي پوست را نرم و سپس تميز كنيد.

4 – در صورت امكان پوشك‌هاي يك بار مصرف استفاده كنيد. زيرا رطوبت را بهتر جذب مي‌كنند.

راه‌هايي براي مقابله با مشكلا‌ت پوستي‌

عرق‌سوز؛ در برخي روزهاي گرم تابستان ديده مي‌شود كه بدن كودك بخصوص در ناحيه چين‌هاي بدن دچار جوش‌هاي ريز تاول‌مانندي مي‌شود كه براي كودك بسيار دردناك است. براي حل اين مشكل و حتي پيشگيري از آن كودك خود را در برابر گرما محافظت كنيد، لباس‌هاي آزاد و راحت به او بپوشانيد بدن او را مرتب بشوييد، براي جذب رطوبت اضافي به بدن او پودر بچه بزنيد.

ميليا؛ گاهي دانه‌هاي سفيدرنگي روي صورت كودك بخصوص اطراف بيني ديده مي‌شود. اين بثورات <ميليا> نام دارد كه به دليل مسدود شدن مجاري غدد عرق ايجاد مي‌شوند. جاي نگراني نيست. اين مشكل بسيار معمولي است و طي چند هفته از بين خواهد رفت.

كلاه گهواره؛ در بعضي كودكان فعاليت بيش از حد غدد توليدكننده چربي (سبوم)‌ سبب مي‌شوند كه روي پوست سر كودك از پوسته‌هاي خشك و سخت پوشيده شود. براي برطرف كردن اين حالت  روغن بچه را روي پوست سر كودك با ملايمت بماليد و بگذاريد تا صبح بماند سپس با استفاده از يك شانه يا برس نرم اين تكه‌ها را جدا كنيد.
هنگام استحمام كودك حتما از شامپوهاي مخصوص بچه استفاده كنيد و پس از شستشو، سر كودك را خوب آبكشي نماييد و با  آرامي خشك كنيد.


پوستي‌به‌لطافت‌گل‌
اشعه خورشيد براي هر پوستي مضر است، اما به دليل آن كه رنگدانه‌هاي (ملانين)‌ پوست هنوز به طور كامل در پوست كودكان توليد نشده است، هيچ حفاظتي در برابر نور خورشيد در پوستشان ندارند. به خاطر داشته باشيد كه پايه‌هاي پيري زودرس، انواع سرطان‌هاي پوست و تغييرات سلولي در پوست در كودكي و تا قبل از 18 سالگي پي‌ريزي مي‌شود و مهم‌ترين دليل ايجاد اين خطرات حضور طولاني‌مدت در برابر آفتاب آن هم بدون محافظ است. به همين دليل توصيه مي‌شود كودكان هيچ گاه در معرض اشعه مستقيم آفتاب قرار نگيرند و حتما از وسايل محافظت‌كننده پوست براي آنها استفاده شود. در صورتي كه مجبوريد كودك را در ساعات اوج گرما و آفتاب به بيرون از منزل ببريد، حتما براي او از كلاه لبه‌دار استفاده كنيد و بهتر است براي كودكان بالاتر از 6 ماه از كرم‌هاي ضدآفتاب با SPF حداقل 15 استفاده كنيد. سعي كنيد لباس‌هاي كودك از رنگ و جنسي باشد كه نور آفتاب را منعكس كند. رنگ‌هاي روشن و سفيد بهترين انتخاب هستند.

نوشته شده توسط مژگان ذوالفقاریان در چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۱:۳۸ ب.ظ

دیدگاه


پارسین گرافیک طراحی و توسعه سامانه های تحت وب طراحی سایت خبری خبرگزاری پرتال سازمانی میزبانی وب
Designed and Developed by Parseen Graphic