سلامتمامایی

یائسگی زنان و خطر افزایش مشکلات قلبی

یائسگی زنان و بیماری قلبی

نکات برگزیده مطلب
  • در یائسگی سطح کلسترول خون شروع به افزایش می کند.

ارتباط یائسگی زنان و افزایش ریسک بیماری قلبی

طبق گزارش محققان، به گفته محققان، گُرگرفتگی و تعریق شبانه تنها عوارض ناشی از ورود به دوره یائسگی نیست. بلکه نوسان در هورمون ها منجر به بروزر مشکلات قلبی در این دوره زمانی می شود.

 «سمر الخوداری»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه پیتزبرگ آمریکا، در این باره می گوید: «این مرحله از زندگی یک زن، زمان تسریع بروز مشکلات قلب و عروقی از جهاتی نظیر تغییر در چربی ها، چربی بدن، سندرم متابولیک و سلامت عروق است.»

وی در ادامه می افزاید: «این تغییرات به طور قابل توجهی احتمال بیماری قلبی را در مراحل بعدی زندگی افزایش می دهد و به همین دلیل است که زنان و پزشکان شان، باید دوره یائسگی را زمان مهمی برای مداخله بدانند، نه اینکه منتظر بمانند تا سن زنان بالاتر رود و بیماری را تجربه کنند.»

محققان معتقدند توجه به این تغییر روند در زندگی زنان بسیار مهم است چراکه بیماری قلبی علت اصلی مرگ در زنان است و فقط ۵۶ درصد زنان از این حقیقت آگاه هستند.

به گفته محققان، پزشکان باید مرحله یائسگی را بعنوان یک عامل خطر مشابه کلسترول بالا و فشار خون بالا در نظر بگیرند.

در این مدت، هورمون ها بسیار در حال نوسان هستند. یکی از اصلی ترین هورمون ها استروژن است. تصور می شود این هورمون مهم ترین محافظ قلب زنان در سنین اولیه زندگی است. هنگامی که یک زن یائسه می شود، سطح استروژن او پایین می ماند.

همچنین در این دوره، سطح کلسترول خون شروع به افزایش می کند. شریان کاروتید ضخیم می شود که می تواند منجر به تصلب شریان شود. وزن اضافی ناشی از ذخیره چربی در اطراف ران و باسن به اطراف اندام های شکمی و قلب حرکت می کند و علائم سندرم متابولیک افزایش می یابد.

تمامی این فاکتورها می تواند شرایط بروز حملات قلبی یا سکته را فراهم کند.

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
خبرگزاری مهر
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا