تغذیه

قند پنهان دربعضی خوراکی ها را بهتر بشناسیم

قند پنهان در کدام خوراکی ها بیش از حد یافت می شود

نکات برگزیده مطلب
  • کره بادام زمینی طبیعی حاوی مقدار زیادی قند نیست

 

خوراکی هایی که حاوی قند بیش از حد تصور هستند

 

 

به نقل از العربی، در حالی که متخصصان تغذیه اظهار می دارند که زنان فقط باید ۲۴ گرم قند در روز مصرف کنند و مردان تا ۳۶ گرم مجاز هستند اما بسیاری از ما ممکن است تعجب کنیم که ما بسیار بیشتر از این مقدار در روز مصرف می کنیم.

اگرچه برخی از غذا ها یا نوشیدنی ها مانند نوشابه حاوی مقادیر زیادی قند هستند اما بسیاری از ما نمی دانیم که برای مثال یک قوطی کنسرو گوجه فرنگی می تواند تا ۲۰ گرم قند داشته باشد و بسیاری از مواد غذایی دیگر ممکن است مقدار زیادی از این سم سفید را در داخل خود پنهان کنند.

در این گزارش با برخی خوراکی های حاوی قند پنهان آشنا می شویم.

۱- گوجه فرنگی کنسرو شده

 

بسیاری از افراد تصور می کنند که کنسرو گوجه فرنگی سالم است، اما این درست نیست. مقدار قند موجود در یک قوطی از آن می تواند مقدار مورد نیاز روزانه را پوشش دهد، خصوصاً در سس های گوجه فرنگی که از شکر برای تعادل اسیدیته آن ها استفاده می شود.

۲- شیر کم چرب

 

گرچه ممکن است غذا های کم چربی کسانی را که به دنبال یک سبک زندگی سالم هستند وسوسه کنند، همه آن ها اینگونه نیستند، به خصوص وقتی صحبت از ماست می شود.

یک بسته ماست پرچرب حاوی ۴.۷ گرم قند است، در حالی که یک بسته ماست یونانی کم چربی می تواند بین ۶ تا ۱۲ گرم شکر داشته باشد.

قند اضافه شده به خوراکی های کم چرب برای جبران از بین رفتن طعم و قوام ناشی از چربی استفاده می شود و بسیاری از ماست های با طعم و کم چربی نیز حاوی انواع شیرین کننده های ناسالم مانند شکر یا شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند.

۳- سس سالاد بدون چربی

 

علاوه بر این، سس های سالاد رژیمی که دارای چربی و کالری کمتری هستند حاوی مقادیر بیشتری قند هستند و حتی دو قاشق غذاخوری از آن سس می تواند حدود ۷ تا ۱۰ گرم چربی اضافه شده را در خود ذخیره کند. به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند برای اطمینان از عدم افزودن قند یا مواد نگهدارنده، سس سالاد خود را در خانه تهیه کنید.

۴- سس گوجه فرنگی

 

در مورد سس گوجه فرنگی که حاوی مخلوطی از طعم های شیرین و ترش است، یک قاشق غذاخوری از آن برابر است با قرار دادن یک مکعب قند کامل در دهان زیرا بیشتر بطری های سس گوجه فرنگی حاوی تقریبا ۴ گرم قند در هر قاشق غذاخوری، علاوه بر مقدار زیادی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند که اغلب با چاقی و بیماری های قلبی مرتبط است.

۵- کره بادام زمینی

کره بادام زمینی طبیعی حاوی مقدار زیادی قند نیست اما بسیاری دیگر از آن ها پر از روغن های ناسالم و قند های اضافه شده هستند؛ بنابراین متخصصان تغذیه توصیه می کنند برچسب مواد تشکیل دهنده کره بادام زمینی را بخوانید و ببینید که کدام یک طبیعی تر و سالم تر هستند.

۶- چیپس

 

چیپس ها همچنین حاوی ۳ تا ۵ درصد شکر هستند، به خصوص آن هایی که با کباب، چیلی، عسل یا دانه های ذرت شیرین طعم دار شده اند. آن ها همچنین دارای کربوهیدرات زیادی هستند، که بدن آن ها را به شکلی به نام قند تبدیل می کند.

۷- میوه خشک

 

برخی فکر می کنند میوه ممکن است یک میان وعده سالم را ایجاد کند. در صورت خشک شدن آب آن از دست می رود و تمام قند ها را در داخل فشرده می کند و باعث می شود که از نظر قند های طبیعی بسیار غنی باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
همگردی
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا