دسته بندی نشدهمقالات پزشکی

ویتامین B6 و اختلالات مغزی

ویتامین B6 و اثر آن بر بهبود اختلالات مغزی

نکات برگزیده مطلب
  • ویتامین B6 در بهبود اختلالت روانی موثر می باشد

مهار تخریب ویتامین B6  در سلول ها و اثر آن بربهبود کارکرد مغز

 

ویتامین B6 با متابولیسم مغز، حافظه، یادگیری و سلامت روان مرتبط است.

طبق مطالعات پیشین، این ویتامین در بهبود متابولیسم مغز تاثیرمثبتی دارد. در بیماری های روانی مختلف از جمله اختلال در حافظه و توانایی های یادگیری، خلق و خوی افسرده و حتی در افسردگی واقعی با  سطح پایین ویتامین B6  مرتیط می باشد. همچنین طبق بررسی ها  در افراد مسن سطح بسیار پایین این ویتامین با از دست دادن حافظه و زوال عقل درارتباط است.

نوشته های مشابه

اخیرا دانشمندان درمطالعه ای که Antje Gohla، استاد فارماکولوژی بیوشیمیایی در گروه فارماکولوژی و سم شناسی در Julius-Maximilians-Universität Würzburg (JMU)، مسئول آن می باشد تلاش کردند که راهی برای افزایش موثرتر سطح ویتامین B6 در سلول ها کشف کنند.

این محققان اعلام کردند که ماده طبیعی  Dihydroxyflavone7-8 می تواند عملکرد آنزیم تجزیه کننده این ویتامین را مهار کند و این بدان معنا است که با استفاده از این ماده می توان میزان ویتامین مذکور را در سطح سلولی بالا نگه داشت و امید است از این طریق بتوان راه را برای  درمان های دارویی جدید اختلالات مغزی هموار کرد.

البته نقش دقیق این ویتامین در بیماری های روانی هنوز تا حد زیادی نامشخص است. با این حال، واضح است که افزایش مصرف این ویتامین به تنهایی، به عنوان مثال در قالب مکمل های غذایی، برای پیشگیری یا درمان اختلالات عملکرد مغز کافی نیست.

ماریان برنر، نویسنده اول این مطالعه، بعد از اشاره به این مطلب که چگونگی عملکرد این ویتامین در حوزه اختلالت مغزی هنوز کاملا مشخص نشده، توضیح می دهد که پیشنهادات زیادی جهت استفاده از ویتامین B6 در ترکیب با مهارکننده‌های پیریدوکسال فسفاتاز برای اختلالات روانی مختلف و بیماری‌های نورودژنراتیو وجود دارد که می‌تواند در بهبود بخشی این اختلالات می تواند مفید باشد.

۵ از ۵ امتیاز - (۲ رأی)

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
neurosciencenews
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .
دکمه بازگشت به بالا