سلامت

کاهش وزن و نکات مهم که اغلب به آنها توجه نمی شود

کاهش وزن و مشکلات رایج

چرا با وجود تلاش فراوان لاغر نمی شوید

 

امروزه کاهش وزن یکی از مسائل مورد توجه جوامع بشری می باشد و در این زمینه تحقیقات و مقالات زیادی ارائه شده است. ولی متاسفانه افراد با تحمل رژیم های سخت، پرداخت هزینه فراوان و انجام ورزشهای سنگین همچنان درگیر این مسئله هستند. از آنجایی کاهش وزن به روش صحیح می تواند نقش مهمی در ارتقا سطح سلامت افراد جامعه بازی کند یادآوری نکات مهم در این زمینه بسیار مورد توجه می باشد.

با توجه به نتایج حاصل از مطالعات دانشمندان در دانشگاه های بزرگ تنها ۱ نفر از ۵ نفر توانستند وزن اضافی خود را کاهش دهند که حداقل ۱۰ درصد از جرم بدن آن ها بود و یکی از دلایلی که کاهش وزن کار بسیار سختی است، اثر فلات است و این پدیده ای است که در آن وزن با وجود تمام تلاش ها کاهش نمی یابد و البته زمانی که هیچ پیشرفتی وجود ندارد، مردم ناامید می شوند و تمایل به توقف سبک زندگی سالم دارند و اما با این حال مبارزه با این فلات، امکان پذیر است.

روش های علمی اثبات شده ای پیدا شده است تا کاهش وزن را حتی اگر در مرحله فلات قرار داشته باشد، میسر خواهد کرد.

۱. ورزش های وزنه ای:

 

انجام ورزش های وزنه ای برای از دست دادن وزن کم تر از ورزش های هوازی موثر است اما به حفظ سطح متابولیسم کمک می کنند که وقتی در رژیم غذایی طولانی مدت هستید بسیار مهم و تاثیر گذار است.

ورزش های وزنه ای سوخت را بسیار سریع تر می کند و اجازه نمی دهد که بدن به حالت مصرف انرژی پایین تغییر کند اما فراموش نکنید که بعد از ورزش کمی پروتئین بخورید که این گونه ماهیچه ها قوی تر خواهند شد و شما هیچ چربی اضافی نخواهید داشت.

۲. مقدار کالری مصرفی را در طول هفته تغییر دهید:

 

وقتی در رژیم غذایی قرار می گیریم بدن هوشمند ما با مقادیر کمتری از غذا سازگار می شود و مصرف انرژی را کاهش می دهد و به عبارت دیگر، بدن با شرایط زندگی جدید سازگار می شود و وزن اضافیتان را حفظ می کند در صورتی که هیچ غذایی وجود نخواهد داشت و وقتی که کالری کمتری مصرف می کنید، بدن می فهمد که تصمیم او درست بوده است.

برای گمراه کردن بدن می توانید از چرخه های کالری استفاده کنید این گونه که ۲ روز در هفته باید حدود ۱۰۰۰ یا ۱۲۰۰ کالری با تقریباً کربوهیدرات مصرف کنید و بقیه روز ها ۱۵۰۰ کالری بخورید. این ترفند اجازه نخواهد داد که متابولیسم کاهش یابد و کسری کالری لازم را ایجاد کند.

۳. تفاوت بین یک فلات حقیقی و یک فلات خیالی را بگویید:

 

در طی روزهای اول رژیم غذایی مایعات اضافی بدن کاسته می شوند که باعث می شود کمی به سرعت کاهش وزن پیدا کنید اما به منظور از دست دادن یک کیلوگرم باید ۳۵۰۰ کالری کم کنید و مهم نیست که چطور به آن دست یابید چرا که در کل پیشرفت سریع نخواهد بود.

بسیاری از مردم فکر می کنند که از دست دادن وزن آرام یک فلات است و بنابراین آن ها علاقه خود را از دست می دهند و رژیم غذایی شان را رها می کنند پس صبور باشید و در مقیاس بیش از یک بار در هفته نروید. به این ترتیب، پیشرفت بزرگ تر و بیشتر به نظر می رسد.

۴. پروتیین و سبزیجات بیشتری بخورید:

 

باور بر این است که رژیم های کم کربوهیدرات بهترین استراتژی برای کاهش وزن هستند. پروتئین و فیبر ما را سیر کرده و متابولیسم را افزایش می دهد و کربوهیدرات باعث افزایش سطح انسولین و گرسنگی می شود پس بنابراین اگر می خواهید وزن کم کنید، بهتر است یک تکه گوشت با چربی کم بخورید تا یک میوه شیرین.

۵. ورزشتان را تغییر دهید:

 

هزاران سال مبارزه برای بقا به بدن ما یک چیز ساده را یاد داد:منابع باید با هر وسیله ای که ممکن است ذخیره شوند و بعد از مدتی بدن انسان با تمریناتی که انجام می دهد سازگار می شود بنابراین بعد از چند هفته ورزش مشابه، پیشرفت کاهش  وزن قطعاً  متوقف خواهد شد.

تنها یک راه حل وجود دارد:

هر ۱ تا ۱.۵ ماه شما باید برنامه ورزشی خود را تغییر دهید و گزینه های مختلفی وجود دارند:یوگا را با پیلاتس تغییر دهید، تمرین های جدیدی انجام دهید و ماهیچه های جدیدی را تمرین دهید که قبلاً روی آن ها کار نمی کردید و وزنه هایی را که استفاده می کنید هم تغییر دهید. این روش کمک می کند تا بطور مدام و ثابت شاهد کاهش وزن خود باشید.

۶. غذای خوش مزه بخورید:

 

توانایی مقاومت در برابر میل به خوردن به کارکرد صحیح مغز بستگی دارد و با این حال اگر فرد برای مدتی طولانی چیزی خوش مزه نخورده باشد، مغز آن ها شروع به گفتن این می کند که یک تکه شکلات یا یک بیسکوییت لذت بیشتری به آن ها می دهد و به همین دلیل است که متخصصان تغذیه توصیه می کنند بخش های کوچکی از غذاهای “ممنوعه” را هم گاهی مصرف کنید تا در کاهش وزن ثابت قدم باشید!

اگر به خودتان اجازه دهید هر چند وقت یک بار استراحت کنید، شانس کمتری برای از دست دادن کنترل در برخی نقاط دارید و رژیم غذایی را قطع می کنید.

۷. مقدار کالری غذایی که می خورید را کاهش دهید:

 

تعداد کالری لازم برای کاهش وزن نه تنها به فعالیت فیزیکی بلکه به جرم بدن نیز بستگی دارد و اگر یک فرد مبتلا به اضافه وزن تنها ۲۰۰۰ کالری در روز بخورد، وزن کم می کند و اگر یک زن کوچک هم همین کار را بکند وزن زیاد می کند و فقط فراموش نکنید مقدار کالری غذا را بعد از هر ۴ ونیم کیلوگرم محاسبه کنید.

۸. یک برنامه خواب دقیق داشته باشید:

 

همانطور که دانشمندان کشف کردند، داشتن خواب بد و  کاهش وزن به روش سالم غیر ممکن است و دلایل بسیاری وجود دارد که چرا، اما به طور خلاصه:اگر به اندازه کافی نخوابید بدن شما استرس می گیرد و استرس منجر به احساس گرسنگی و تغییر در متابولیسم می شود و بنابراین مطمئن باشید که به اندازه کافی خوب می خوابید و مهم نیست چه اتفاقی می افتد.

۹. شمردن کالری:

 

دانشمندان ثابت کردند بعد از مدتی  افرادی که  کاهش وزن دارند، بدون نظارت بر آنچه که ظرف چند هفته غذا می خورند رژیمشان را متوقف می کنند و البته، پیشرفت متوقف می شود و شما نمی توانید وزن کم کنید و بنابراین باید همیشه بدانید چند کالری می خورید.

۱۰. ویژگی های بدنی را در نظر بگیرید:

 

همه می دانند که درست قبل از شروع چرخه قاعدگی، بدن زنان آب بیشتری را حفظ می کند و درست مثل زمانی که مردم بیش از حد آب می نوشند (به خصوص قبل از خواب)، غذا های شور و محصولات لبنی را می خورند. شما باید واکنش فردی به غذا های مختلف را در افراد مختلف در نظر بگیرید و بنابراین آنچه را که می خورید و چگونه بر روی بدن شما تاثیر می گذارد آنالیز و تحلیل کنید.

بعد از خوردن برخی غذا ها تورم در عرض ۲ روز ناپدید خواهد شد و بنابراین اجازه نمی دهید که چند کیلو گرم اضافی شما را به وحشت و ناامیدی تبدیل کند و به معنی شکست روند کاهش وزن نمباشد. ترازو را فراموش کنید و از یک متر استفاده کنید:به راحتی ثابت خواهد کرد که شما پیشرفت می کنید و سایز کم کرده اید.

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
همگردی
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

  1. سلام
    من یک پیغام جالب برای شما دارم. این پیغام درباره تغذیه سالم است. شاید فکر کنید که تغذیه سالم یعنی خوردن همه چیز به جز غذاهای خوشمزه. اما اینطور نیست. تغذیه سالم یعنی خوردن غذاهای متنوع و مغذی که برای سلامت بدن و روح شما خوب هستند. مثلا شما می‌توانید از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم‌چرب و پروتئین‌های سالم استفاده کنید. این غذاها به شما انرژی می‌دهند و از بیماری‌های قلبی، دیابت و چاقی پیشگیری می‌کنند. البته این به این معنی نیست که شما هرگز نمی‌توانید غذاهای دلخواه خود را بخورید.

  2. سلام فرهیخته گرامی :
    تغذیه یکی از اصول مهم برای حفظ سلامتی و پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها است. تغذیه سالم به معنای دریافت مواد غذایی مغذی و متنوع است که شامل پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین، مواد معدنی و آب می‌شود. تغذیه سالم باعث افزایش انرژی، تقویت سیستم ایمنی، بهبود عملکرد مغز و روان و کاهش خطر ابتلا به چاقی، دیابت، فشار خون بالا و بسیاری از سرطان‌ها می‌شود. برای داشتن تغذیه سالم باید غذاهای پرکالری، چرب، نمکی و غذاهای فرآوری شده را محدود کنید و به جای آن‌ها از غذاهای طبیعی و تازه مانند سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات، گوشت‌های لاغر، لبنیات کم‌چرب و غلات کامل استفاده کنید.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا