روانشناسی

افسردگی مالیخولیایی یا ملانکولیک را می شناسید؟

افسردگی مالیخولیایی

نکات برگزیده مطلب
  • درمان افسردگی به دو طریق دارو درمانی و روان درمانی شروع می‌شود

 

اختلال افسردگی مالیخولیایی یا ملانکولیک

 

کم و بیش اکثر افراد ا جامعه با معنی کلی افسردگی اشنایی دارند. اما شاید کمتر کسی در مورد انواع مختلف افسردگی اطلاعاتی داشته باشد و  این امر ممکن است موجب سردرگمی افراد در پذیرش ابتلا به این اختلال شود.

افسردگی ملانکولیک یا افسردگی مالیخولیایی به اختلالی است که تمام ملاک‌های افسردگی اساسی در آن وجود دارد ولی برخی از علایم بدنی شدیدتر هستند.

این نشانه‌های فیزیکی شامل صبح زود بیدار شدن، کاهش وزن، احساس گناه شدید یا نامتناسب و لذت نبردن از فعالیت‌هاست به طوری که بر تمام ابعاد زندگی فرد تاثیر منفی می‌گذارد.

اگر چه این اختلال به عنوان یک تشخیص جداگانه مطرح می‌شود اما انجمن روانشناسان آمریکا آن را به عنوان یک اختلال نمی‌شناسد. در عوض افسردگی ملانکولیک در حال حاضر به عنوان یک زیر مجموعه از افسردگی اساسی شناخته می‌شود. در ادامه به بررسی کامل افسردگی ملانکولیک، نشانه‌ها، چگونگی تشخیص و درمان آن می‌پردازیم.

افسردگی ملانکولیک | افسردگی مالیخولیایی

 

این اختلال بیشتر در کسانی اتفاق می‌افتد که به صورت متناوب نشانه‌های افسردگی اساسی را دارند. افسردگی یکی از بیماری‌های روانی است که با احساسات منفی و ناکام کننده متجلی می‌شود. افراد مبتلا به این اختلال همواره احساس بی لذتی شدید و بی انگیزگی داشته و میل به خودکشی یا انزوا در آن ها بیشتر می‌شود.

این بیماری می‌تواند بسیاری از جنبه‌های زندگی شما را نابود کرده یا تحت تاثیر قرار دهد. در صورت ابتلا به افسردگی، ممکن است در محل کار موقعیت شغلی خود را از دست بدهید، معمولا در وضعیت تحصیلی نیز افت قابل ملاحظه‌ای رخ می‌دهد. اخلال در روابط و ارتباطات اجتماعی از دیگر پیامدهای این اختلال است.

مهم ترین ویژگی افراد افسرده لذت نبردن از کارهای روزمره و دیگر تفریحات می‌باشد. به دنبال این بی لذتی معمولا حس ناامیدی به دنیا و میل به خودکشی در آن‌ها پدیدار می‌شود.

علائم

 

افراد با ملانکولیک یا مالیخویا می‌توانند معیارهای زیر را داشته باشند:

۱. افکار شدید ناراحت کننده و غمگینانه برای مدت زمانی طولانی
۲. بی انگیزگی و از دست دادن احساس لذت در انجام فعالیت‌های مورد علاقه گذشته
۳. فقدان انرژی یا احساس خستگی
۴. احساس اضطراب و تحریک پذیر شدن
۵. بهم ریختن عادات غذایی (خوردن زیادتر یا کمتر)
۶. بهم ریختن عادات خواب (خواب زیاد یا کم) از نشانه‌های افسردگی ملانکولیک
۷. تغییرات جسمانی که به دلیل تحریک پذیری یا اضطراب به وجود می‌آید
۸. مشکل در تمرکز، حافظه و صحبت کردن
۹. حرف زدن و فکر کردن راجع به مرگ و خودکشی
۱۰. تلاش برای خودکشی

ده معیار بالا علائم افسردگی اساسی هستند. هفت ویژگی زیر مربوط به مدل مالیخولیایی این اختلال هستند:

۱. بی لذتی شدید در اکثر فعالیت‌های روزانه

۲. بدبینی و بد گمانی درباره اتفاقات و اخبار (تفسیر تمام مسائل به شکل ناامید کننده و پوچ‌گرایانه)

۳. احساس شدید ناامیدی و بی ارزشی از نشانه‌های افسردگی ملانکولیک

۴. اختلالات خواب

۵. کاهش وزن

۶. احساس شدید و نامتناسب گناه و تقصیر به صورت نابجا

۷. حالت‌های افسردگی اساسی که در اول صبح بعد از بیدار شدن به صورت بسیار شدیدی قابل مشاهده است.

تشخیص

 

همانطور که گفته شد این اختلال از نظر انجمن روانشناسی آمریکا دیگر یک تشخیص مجزا نیست و به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های افسردگی نشانه گذاری می‌شود. برای تشخیص افسردگی اساسی با خصایص ملانکولیک (مالیخولیا) روانشناس معمولا سوالاتی از این قبیل را از شما می‌پرسد:

۱. آیا برای شما صبح از جا بلند شدن سخت است و شروع روز اذیتتان می‌کند؟

۲. آیا حال شما به صورت کلی در صبح‌ها بدتر است؟

۳. خوابتان چگونه است؟

۴. آیا در چرخه خواب شما مشکلی به وجود آمده است؟

۵. یک روز معمولی برای شما چگونه می‌باشد؟

۶. آیا اخیرا ریتم زندگی روزانه شما تغییر کرده است؟

۷. آیا همچنان از علائق گذشته‌تان لذت می‌برید؟

۸. آیا نسبت به قبل تمرکزتان تغییر کرده است؟

درمان

 

درمان افسردگی به دو طریق دارو درمانی و روان درمانی شروع می‌شود که به شرح زیر می‌باشند:

۱. دارو درمانی

از داروهای مشخص برای درمان افسردگی می‌توان مهار کننده های بازجذب سروتونین را مثال زد. این داروها شامل فلوکستین ، سیتالوپرام و پاروکستین است. البته ممکن است اکثر افراد مبتلا به نوع ملانکولیک ( مالیخولیایی ) به داروهای سه حلقه‌ای ضدافسردگی پاسخ بهتری می دهند.

۲. روان درمانی

علاوه بر دارو، روان درمانی نیز راهی رایج برای از بین بردن این اختلال است. ترکیب دارودرمانی و روان درمانی معمولا سریع ترین و موثرترین راه برای درمان این بیماری می‌باشد. روان درمانی شامل ارتباط منظم با یک روان درمانگر است که نشانه‌های مرتبط با موضوع مورد صحبت قرار می‌گیرد.

مشاوره روانشناسی به شما کمک می‌کند تا سازگاری بیشتری با موقعیت استرس زا داشته و بتوانید اعتقادات و رفتارهای کارآمد را جایگزین افکار و رفتار ناکارآمد کنید. بهبود مهارت‌های ارتباطی، رو به رو شدن با چالش‌ها و اتخاذ رویکرد حل مسأله، افزایش عزت نفس و بازیابی احساس رضایت و کنترل زندگی از دیگر خدماتی است که می‌توانید از آن بهره مند شوید.

تاثیر خدمات روانشناسی بر درمان این اختلال

افسردگی تاثیرات بسیار جدی و منفی بر تمام ابعاد زندگی فرد و حتی اطرافیان او می‌گذارد و به همین دلیل ضروری است که راهی برای درمان آن پیدا کنید. روانشناس شرایط شما را بررسی کرده و با ریشه‌یابی علت این اختلال، به درمان آن می‌پردازد. توجه داشته باشید که این اختلال بدون کمک یک فرد متخصص درمان نخواهد شد و در صورت عدم درمان نیز شرایط بدتر خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
jamejamonline
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا