سلامت

ژن های کشف شده در مبارزه با کرونا

ژن ها و نقش آنها در مبارزه با کرونا

نکات برگزیده مطلب
  • محققان ۶۵ ژن انسانی را شناسایی کردند که با ویروس SARS-CoV-۲ عامل بیماری کرونا مقابله می‌کنند.

 

ژن هایی که  با کووید 19 مقابله می کنند

 

یکی از راه های مبارزه با عوامل بیماری زا استفاده از زن های طبیعی خود بدن انسان می باشد. در مورد ویروسها هم این مطلب نیز صادق می باشد. در صورتیکه بتوان ژن های مسئول مبارزه با آنها را در بدن پیدا کرد می توان در ساخت واکسن و یا در زمینه تقویت این ژن ها در بدن اقدامات موثری انجام داد و در نهایت شیوع گسترده بیماری را مهار کرد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس، محققان ۶۵ ژن انسانی را شناسایی کردند که با ویروس SARS-CoV-۲ عامل بیماری کرونا مقابله می‌کنند.

 این ژن ها توسط نوعی پروتئین تحریک می‌شود که توسط سلول‌های میزبان آلوده به ویروس آزاد می‌شوند و اینترفرون نام دارند. اینترفرون‌ها عامل تحریک سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن در برابر ویروس‌ها هستند.

ژن های شناسایی شده عملکردهای مختلفی از جمله مهار توانایی ورود ویروس به سلول، سرکوب قابلیت تولید RNA و جلوگیری از تجمع ویروس‌ها را بر عهده دارند.

به گفته محققان انستیتوی اکتشافات پزشکی سنفورد برنهام پربیس واقع در کالیفرنیای آمریکا، برخی از این ژن ها بر ویروس‌های غیرمرتبط مانند ویروس آنفلوآنزای فصلی، HIV و ویروس نیل غربی نیز اثرگذار هستند. همچنین هشت مورد از این ژن ها قابلیت مهار دو نوع ویروس SARS-CoV-۱ و SARS-CoV-۲ را دارند.

گام بعدی محققان بهره‌گیری از نتایج این تحقیقات برای مقابله با جهش‌های مختلف ویروس SARS-CoV-۲ به منظور افزایش اثربخشی واکسن‌های موجود و روش‌های درمانی بالقوه بیماری کووید ۱۹ است.

ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.
ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic)  به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران درگیر ‌پاندمی ویروس کووید ۱۹ هستند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Molecular Cell منتشر شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا