سلامت

افزایش سرعت انتقال کرونا تا ۹ برابر

افزایش سرعت انتقال کرونا

نکات برگزیده مطلب
  • با جهشی که ویروس کرونا کرده سرعت انتقال آن ۳ تا ۹ برابر افزایش پیدا کرده

 

سرعت انتقال کرونا تا ۹ برابر افزایش یافته است

 

افزایش سرعت انتقال ویریس کرونا یکی از مسائل مطرح شده در مجامع علمی جهان می باشد. دانشمندان معتقد هستند که چنانچه این افزایش کنترل نشود تعداد مرگ ومیر این بیماری به سرعت افزایش خواهد یافت.

متخصص بیماری‌های عفونی گفت: با جهشی که ویروس کرونا کرده سرعت انتقال آن ۳ تا ۹ برابر افزایش پیدا کرده است برای همین همه باید بیشتر مراقب خودشان باشند.

مسعود مردانی گفت: با جهشی که ویروس کرونا کرده سرعت انتقال آن ۳ تا ۹ برابر افزایش پیدا نموده است برای همین همه باید بیشتر مراقب خودشان باشند و پروتکل‌ها و فاصله گذاری اجتماعی را کاملاً رعایت و از تجمع و اجتماع دوری کنند و با اعمال محدودیت‌های جدید تلاش می‌کنیم حداقل سرعت انتقال بیماری را آهسته‌تر کنیم.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا با اشاره به افزایش موارد ابتلاء به بیماری افزود: امیدواریم که محدودیت‌هایی که اعلام می‌شود اجرا شود، من خودم سمت سعادت آباد و … رفتم حدود ساعت ۸ و ۹ شب، دیدم رستوران‌ها و فست فودها همه باز و لبالب آدم نشسته بود و فاصله گذاری و پروتکل‌ها اصلاً رعایت نمی‌شد.

مردانی با اشاره به این که پیشنهادهای کمیته علمی در سطوح بالاتر ستاد ملی چکش کاری و به اقتضای جوانب مختلف تصمیم گیری می‌شود گفت: پیشنهاد ما تعطیل کردن کامل ۲ تا ۳ هفته‌ای شهر تهران بود.

این متخصص عفونی با ابراز خوشبینی درخصوص ساخت واکسن تا ۵ یا ۶ ماه دیگر گفت: هر عاملی که بتواند گردش ویروس را در سطح جامعه یا متوقف و یا آهسته کند می‌تواند از بار و فشار همه کارکنان درمانی و بهداشتی کم کند و بگذارد تا نفسی بکشند الان هر روز وقت و بی وقت ما خبر ابتلاء و یا فوت همکاران پزشک یا پرستارمان را می‌شنویم و این خیلی سخت و دردناک است.

مردانی درباره افزایش تست گیری‌ها گفت: تعداد تست‌ها خیلی نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است و نزدیک به ۳۰ هزار تست PCR در روز رسیده قرار است با کیت‌های رپیدی که از کشور کره وارد کرده اند تعداد تست‌ها به روزی ۱۰۰ هزار برسد و مراکزی برای غربالگری مشخص کرده اند تا افراد مشکوک به کرونا به آنجا معرفی و تست بدهند و این به شناسایی افراد مبتلا و ناقل کمک می‌کند و قرنطینه آن‌ها کمک شایانی به کنترل بیماری می‌کند.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا بااشاره به این که ۵۰ درصد مبتلایان در مهمانی‌ها و دورهمی‌های خانوادگی مبتلا شده اند، از مردم خواست ضمن رعایت همه پروتکل‌ها حتماً از تجمع‌ها دوری و از برگزاری مهمانی‌های شبانه و دورهمی‌ها به شدت اجتناب کنند.

رؤسای بیمارستان‌های امام خمینی (ره)، سینا، و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی لرستان و کردستان هم در ارتباط تصویری با برنامه ضمن ابراز نگرانی شدید از سیر افزایشی مبتلایان بدحال و پر شدن آی سی یوها، درباره تأثیر محدودیت‌های جدید برای کنترل بیماری ابراز تردید کردند و گفتند محدودیت‌ها باید همراه با آگاهی افراد باشد تا از دورهمی‌ها و مهمانی‌ها و تجمع‌ها دوری و همه دستورالعمل‌ها را رعایت کنند وگرنه محدودیت‌ها به تنهایی تأثیر چندانی نخواهد داشت و شاهد افزایش مرگ و میرها و فرسایش و خستگی بیش از حد کارکنان درمانی خواهیم بود.

 

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
خبرگزاری مهر
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا