سلامت

درد مفاصل و دلایل آن چیست

درد مفاصل و دلایل آن

نکات برگزیده مطلب
  • لوپوس یک اختلال خودایمنی است که در صورت عدم درمان می تواند موجب از بین رفتن تمام مفاصل بدن شود.

دلایل احساس درد مداوم در مفاصل

 

احساس درد در مفاصل یکی از شکایات شایع در سطح جامعه می باشد که در اقشار مختلف با فرم کار و زندگی متفاوت به چشم  می باشد. گاها بعضی این افراد بیان می کنند که علی رغم رعایتهای بسیار دچار درد مفاصل شده اند. در نهایت علت این مشکل برای عده زیادی از افراد مبهم باقی می ماند.

علل مختلفی در این زمینه مطرح است که در مقاله زیر به مهم ترین آنها می پردازیم:

اگر به کم کاری تیروئید مبتلا باشید، غده تیروئید به میزان کافی هورمون هایی که بدن به آنها نیاز دارد را تولید نمی کند. این می تواند اثر منفی بر مفاصل داشته و شما را نسبت به ناراحتی یا آسیب دیدگی مفصل آسیب پذیرتر سازد.

چه در انجام بازی تنیس زیاده‌روی کرده یا بیش از حد تایپ کرده باشید، دلایل بسیاری وجود دارند که می توانند موجب احساس درد در یک یا تعداد بیشتری از مفاصل شوند.

درد مفاصل شرایطی شایع در جهان است. طبق مفاهیم کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، این شرایط به عنوان تجربه ناراحتی اطراف یک یا تعداد بیشتری از مفاصل تعریف می شود. در شرایطی که درد یک نشانه مشترک است، شما ممکن است با تورم، گرما، حساسیت به لمس و قرمزی در اطراف ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته نیز مواجه شوید.

زمانی که دلیل ناراحتی مشخص است، به طور معمول دلیل برای نگرانی و وحشت وجود ندارد و در صورت از بین نرفتن آن باید به پزشک مراجعه کنید. اما در مورد احساس درد در مفصل که دلیل مشخصی برای آن نمی یابید شرایط چگونه است؟ یا زمانی که علائم عجیب دیگری نیز دارید که نمی توانید دلیل آنها را توضیح دهید؟

در موارد نادر، مفصل درد ممکن است نشانه ای از در جریان بودن مساله ای جدی‌تر مانند بیماری های آمیزشی یا یک اختلال خودایمنی باشد. اما در بیشتر موارد، درد مفاصل احتمالا به واسطه مساله ای شایع‌تر شکل گرفته است. در ادامه با برخی شرایط که می توانند موجب احساس درد در مفاصل شوند، بیشتر آشنا می شویم.

پیری

 

مفاصل از شما در طول زندگیتان پشتیبانی می کنند و با گذشت زمان و بروز فرسودگی، شرایط برای آنها به ویژه مفاصلی که وزن بدن را تحمل می کنند مانند زانو و کفل می تواند دشوارتر شود. غضروف ماده ای ژل مانند که به محافظت و حرکت روان مفاصل کمک می کند، با گذشت زمان فرسوده می شود.

تجربه مفصل درد با افزایش سن بسیار شایع است. بیشتر افراد اگر به اندازه کافی عمری طولانی داشته باشند، به نوعی از درد مفاصل مبتلا خواهند شد.

افزون بر زانوها و کفل ها، احتمال تجربه درد در مفاصل شانه با افزایش سن بیشتر می شود.

یک آسیب دیدگی قدیمی

 

تجربه یک آسیب دیدگی در اوایل زندگی – چه درمان شده باشد و چه نشده باشد – می تواند خطر مفصل درد در ادامه زندگی فرد را افزایش دهد.

مسائلی مانند پارگی رباط، مشکلات تاندون، یا شکستگی استخوان می تواند با گذشت زمان به بروز التهاب منجر شود. اگرچه پزشکان می توانند به شما در مدیریت علائم کمک کنند، اما نمی توانند به گذشته بازگشته و آسیب دیدگی را به طور کامل پاک کنند.

به عنوان مثال، اگر یک آسیب دیدگی مانند پارگی رباط زانو را در ۲۰ سالگی خود تجربه کرده اید، این احتمال وجود دارد که در ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ سال بعد با آرتریت مواجه شوید.

بورسیت

 

بورسیت به تورم بورس، کیسه های کوچک و حاوی مایع که به عنوان بالشتک بین استخوان و دیگر بخش های متحرک مانند عضلات، تاندون ها یا پوست عمل می کنند، گفته می شود.

بورسیت می تواند موجب تورم و درد اطراف عضلات، استخوان ها و مفاصل شود. بورس در بخش های زیادی از بدن وجود دارد اما بورسیت بیشتر در شانه، آرنج، مچ، زانو، کفل و قوزک پا رخ می دهد. در بورس، تراکم بالایی از اعصاب وجود دارد که در زمان متورم و ملتهب بودن ناشی از یک آسیب تروماتیک یا استفاده بیش از حد موجب درد می شود.

این امکان وجود دارد که به واسطه یک آسیب دیدگی غیرمرتبط مانند لنگیدن پس از کمر درد که می تواند به بورسیت در زانو یا کفل منجر شود، به این شرایط مبتلا شوید.

مشکلات تیروئید

 

تیروئید غده ای کوچک و پروانه ای شکل در جلوی گردن است و هورمون هایی را تولید می کند که نحوه استفاده بدن از انرژی را کنترل می کنند. این هورمون ها بر علمکردهای بسیاری در بدن تاثیرگذار هستند و امکان روانسازی و سالم باقی ماندن مفاصل و عضلات را فراهم می کنند.

اگر به کم کاری تیروئید مبتلا باشید، غده تیروئید به میزان کافی هورمون هایی که بدن به آنها نیاز دارد را تولید نمی کند. این می تواند اثر منفی بر مفاصل داشته و شما را نسبت به ناراحتی یا آسیب دیدگی مفصل آسیب پذیرتر سازد.

آرتریت روماتوئید

 

آرتریت روماتوئید با فرسایش مفاصل که به طور معمول ناشی از افزایش سن است و به نام آرتروز شناخته می شود، متفاوت است.

آرتریت روماتوئید یک اختلال خودایمنی است و بیشتر زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

مفاصل متورم، حساس به لمس و سفت هنگام صبح از علائم کلاسیک آرتریت روماتوئید محسوب می شوند. همچنین، ممکن است خستگی، تب، یا کاهش وزن ناخواسته را تجربه کنید.

اگرچه علائم آرتریت روماتوئید به طور کامل قابل درمان نیستند اما امکان مدیریت آنها وجود دارد. برخی افراد ممکن است یه یک دوره مصرف آنتی بیوتیک یا داروهای تجویزی دیگر نیاز داشته باشند. برخی دیگر ممکن است با گذشت زمان و استراحت بهبود را تجربه کنند. اما هرگونه درد پایدار در مفاصل باید مورد توجه قرار گرفته و برای بررسی دقیق به پزشک مراجعه کرد.

آرتریت عفونی (سپتیک)

 

اگر یک زخم باز داشته و آن را به خوبی تمیز و پانسمان نکرده باشید، مفصلی که در نزدیکی این زخم وجود دارد ممکن است با باکتری هایی شایع مانند استافیلوکوک اورئوس یا استرپتوکوک آلوده شود. در این شرایط متوجه تورم و درد شدید در ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته خواهید شد و در پی آن ممکن است تب و لرز شکل بگیرد.

زانوها به طور معمول بیشتر از سایر مفاصل تحت تاثیر قرار می گیرند اما کفل، قوزک پا و مچ دست نیز از اهداف احتمالی هستند. برای درمان آرتریت عفونی ممکن است به مصرف آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید و پزشک ممکن است مجبور به تخلیه مایع از مفصل تحت تاثیر قرار گرفته باشد. در صورت عدم درمان، آرتریت عفونی می تواند به گندخونی (سپسیس) در تمام بدن منجر شود که شرایطی مرگبار محسوب می شود.

نقرس

 

پروتئین یک ماده مغذی ضروری برای کمک به تقویت احساس سیری، ساخت عضلات و افزایش انرژی بدن محسوب می شود، اما میزان بیش از حد از یک چیز خوب نیز می تواند مضر باشد.

اگر بیش از حد پروتئین مصرف کنید، بدن شما اسید اوریک زیادی تولید خواهد کرد و توانایی دفع کامل آن را نخواهد داشت. این شرایط موجب یک واکنش التهابی شدید و ابتلا به نقرس می شود.

نقرس یکی از دردناک ترین انواع آرتریت است. از جمله علائم آن می توان به گرما، تورم، قرمزی، و درد اشاره کرد که به طور معمول ابتدا در انگشت شست پا شکل گرفته و سپس به مفاصل دیگر سرایت می کند.

مصرف بیش از حد پروتئین تنها عامل خطر برای نقرس محسوب نمی شود. نوشیدن بیش از حد الکل یا نوشیدنی های شیرین، کم آبی بدن، یا مصرف برخی داروها مانند مسدود کننده های بتا نیز می توانند در ابتلا به نقرس موثر باشند. همچنین، حمل وزن بیش از حد می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به نقرس قرار دهد.

بیماری لایم

 

هر ساله افراد بسیاری توسط کنه حامل باکتری Borrelia Burgdorferi یا Borrelia Mayonii گزیده می شوند که این باکتری دلیل بیماری لایم است.

کنه برای مکیدن خون به پوست میزبان می چسبد و موجب ورود عفونت به جریان خون وی می شود. از علائم اولیه بیماری لایم می توان به خستگی، تب، سردرد، و در بسیاری موارد راش گرد پوستی شبیه به تخته هدف اشاره کرد.

در صورت عدم تشخیص بیماری لایم و درمان مناسب، باکتری می تواند به مفاصل، به ویژه زانوها گسترش یابد. شما ممکن است سفتی گردن یا درد در دست ها و پاهای خود را نیز تجربه کنید. با گذشت زمان، قلب و سیستم عصبی نیز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند.

لوپوس

 

لوپوس یک اختلال خودایمنی است که در صورت عدم درمان می تواند موجب از بین رفتن تمام مفاصل بدن شود. افراد مبتلا به لوپوس دارای یک سیستم ایمنی بیش از حد فعال هستند که به اشتباه مفاصل بدن و همچنین پوست، خون، کلیه ها و اندام های دیگر را هدف قرار می دهد.

درکنار مفاصل متورم و دردناک، شما ممکن است با یک راش پروانه ای شکل روی صورت خود مواجه شوید، اما علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند. ریزش مو، دشواری در تنفس، مشکلات حافظه، زخم های دهان و خشکی چشم ها و دهان از دیگر نشانه های ابتلا به لوپوس هستند.

سوزاک

 

سوزاک یک بیماری آمیزشی است که تنها بر اندام های تناسلی تاثیر نمی گذارد و می تواند مفاصل را نیز درگیر کرده و موجب شرایط دردناکی به نام آرتریت گونوکوکی شود. این شرایط زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد.

در صورت ابتلا به این شرایط ممکن است قرمزی، گرما و تورم در یک مفصل را تجربه کنید، اگرچه برخی افراد با احساس درد در چند مفصل همراه با دیگر علائم بیماری آمیزشی از جمله احساس سوزش هنگام دفع ادرار، و خروج ترشحات از آلت تناسلی مردان یا واژن مواجه می شوند.

 

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
behdashtnews
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا