تغذیه

میخک و خواص بی نظیر

میخک با فواید فراوان

نکات برگزیده مطلب
  • میخک برای کاهش آکنه روی پوست بسیار موثر است

میخک انتخابی برای همه

 
از جمله گیاهان دارویی با خواص فراوان که بر مناطق مختلفی از بدن اثر درمانی و مفید دارد، چوب میخک می باشد. بنابراین داشتن اطلاعات در مورد این گیاه می تواند در خیلی از موارد راه گشا باشد.

 

فواید و خواص میخک و عوارض جانبی استفاده از میخک

 

میخک، یکی از ادویه جات قدیمی به خصوص در غذاهای هندی و دیگر کشورهای آسیایی، مانند اندونزی، آفریقای شرقی و پاکستان است. میخک همچنین دارای یک تاریخ غنی می باشد، که امروزه به عنوان یک محصول تجاری مهم در جهان کاربرد دارد.
به طور کلی برای مقابله با مشکلات سلامتی، مانند سردرد، بیماریهای دهان و دندان، سرطان، دیابت عفونت های میکروبی و غیره شناخته شده است.
همچنین سیستم ایمنی بدن را برای محافظت از کبد و بهبود استحکام استخوان افزایش می دهد ولی خواص این گیاه مهم در امر داروسازی به این چند مورد ختم نمیشود و زیرشاخه های بسیاری دارد.
خواص میخک

میخک چیست؟

 

گل میخک یک محصول بسیار معطر است، که معمولا به عنوان یک ادویه استفاده می شود. گیاه میخک معمولاً به اندازه ۸ تا ۱۲ متر ارتفاع دارد.
طعم و مزه متمایز آن جز ادویه های خاص محسوب می شود. به طور گسترده در آروماتراپی استفاده می شود، برای دندانپزشکی به شکل روغن به کار برده می شود و برای سایر مشکلات طحال، اسهال، سرماخوردگی و سرفه و غیره هم کاربرد دارد.
کاربرد آن در آشپزی علاوه بر افزودن طعم و مزه به دلیل خواص ضد عفونی کننده آن نیز می باشد.

ارزش غذایی گل میخک متوسط:

انرژی:۴۷ کیلو کالری – 2درصد میزان توصیه شده
کربوهیدرات:۱۰.۵۲ گرم – 8درصد میزان توصیه شده
پروتئین:۳.۲۷ گرم – 6درصد میزان توصیه شده
چربی کل:۰.۱۵ گرم – 0.5درصد میزان توصیه شده
فیبر رژیمی:۵.۴ گرم – 14درصد میزان توصیه شده
فولات:۶۸ میکروگرم – 17درصد میزان توصیه شده
نیاسین:۱.۰۴۶ میلی گرم – 6.5درصد میزان توصیه شده
اسید پانتوتنیک:۰.۳۳۸ میلی گرم – 7درصد میزان توصیه شده
پیریدوکسین:۰.۱۱۶ میلی گرم – 9درصد میزان توصیه شده
ریبوفلاوین:۰.۰۶۶ میلی گرم – 5درصد میزان توصیه شده
تیامین:۰.۰۷۲ میلی گرم – 6درصد میزان توصیه شده
ویتامین آ:۱۳ واحد – 0.5 درصد میزان توصیه شده
ویتامین ث:۱۱.۷ میلی گرم – 20درصد میزان توصیه شده
ویتامین ای:۰.۱۹ میلی گرم – 1 درصد میزان توصیه شده
ویتامین کا:۱۴.۸ میکروگرم – 12 درصد میزان توصیه شده
سدیم:۹۴ گرم – 6 درصد میزان توصیه شده
پتاسیم:۳۷۰ گرم – 8 درصد میزان توصیه شده
کلسیم:۴۴ میلی گرم – 4 درصد میزان توصیه شده
مس:۰.۲۳۱ میلی گرم – 27 درصد میزان توصیه شده
آهن:۱.۲۸ میلی گرم – 16درصد میزان توصیه شده
منیزیم:۶۰ میلی گرم
منگنز:۰.۲۵۶ میلی گرم – 11 درصد میزان توصیه شده
فسفر:۹۰ میلی گرم – 13 درصد میزان توصیه شده
سلنیوم:۷.۲ میکروگرم – 13 درصد میزان توصیه شده
روی:۲.۳۲ میلی گرم – 21 درصد میزان توصیه شده
بتاکاروتن:۸ میکروگرم
لوتئین زاکسنتین:۴۶۴ میکروگرم

خواص میخک:

 

۱.محافظت از کبد:
با توجه به آنتی اکسیدان های غنی موجود در میخک، یک انتخاب بسیار ایده آل برای محافظت از اندام های بدن به خصوص کبد است.گل میخک با خواص محافظتی که دارد، منجر به کاهش سطح آنتی اکسیدان ها در کبد می شود.
۲. مناسب برای بیماران دیابتی:

مقدار انسولین تولید شده در بیماران دیابتی به اندازه کافی نیست و تحقیقات نشان می دهد که استفاده از گل میخک، به تولید انسولین در بدن و همچنین حفظ سطح قند خون کمک می کند.

۳.  مناسب برای سلامت دستگاه گوارش:
میخک برای عملکرد مناسب دستگاه گوارش بسیار موثر است و مشکلات مربوط به معده، مانند:اسهال، نفخ شکم، تهوع، استفراغ، سوء هاضمه، یبوست و غیره را درمان می کند.
۴. برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن:
میخک باعث افزایش میزان گلبول های سفید در بدن می شود و همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و میزان حساسیت بدن نسبت به عوامل خارجی که باعث ایجاد آسیب و ناراحتی میشوند را کاهش میدهد.
۵.  مناسب برای درمان بیماریهای دهان و دندان:
میخک به طور موثری دارای خواص ضد درد، برای مشکلات دهان و دندان توصیه می شود ، همچنین می تواند برای درمان بیماری های لثه نیز مورد استفاده قرار بگیرد، مانند ژینژیویت و پریودونتید.  در طب سنتی بیان شده که می توانید آن را روی دندان هایی که تحت تاثیر عفونت قرار گرفته اند قرار دهید ؛ همچنین روغن آن به عنوان یک ضد درد و ضد عفونی کننده استفاده می شود.
۶.  برای کمک به بهبود و افزایش استحکام استخوان ها:
میخک حاوی هیدروژن الکل، از ترکیبات فنلی مانند:فلاون ها، فلانوئید ها و ایزوفلاون ها هستند.تحقیقات ثابت کرده است که این ترکیبات بدن را قادر به ساخت استخوان های قوی می کند، همچنین تراکم استخوانی را افزایش می دهد و برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان بسیار مفید و موثر خواهد بود.
۷.  برای کمک به درمان سر درد:
میخک به عنوان یک درمان موثر در حوزه پزشکی یونانی سالها مورد استفاده قرار می گرفته است.با توجه به خواص ذکر شده، گل میخک به طور موثر، درد را کاهش می دهد. استفاده از روغن گل میخک روی پیشانی و اطراف بینی و یا مصرف آن با نمک و شیر در درمان سردرد بسیار موثر خواهد بود.
۸. درمان درد گوش با میخک:
ترکیبی از میخک و روغن کنجد، یک درمان خوب برای درد گوش است زیرا این ناحیه را بی حس می کند و در نتیجه دردی احساس نمی شود.
۹.  برای بهبود هضم:
میخک، تولید و ترشح آنزیم های گوارشی را بهبود می بخشد و این امر فرایند هضم را افزایش می دهد.میخک ها همچنین به کاهش مشکلاتی مانند تحریک پذیری، درد معده، گرفتگی، تهوع و سوء هاضمه کمک می کنند.
برای تاثیر بیشتر آن را با عسل ترکیب کنید.
۱۰.  مبارزه با سرطان ریه :
تحقیقات گسترده ای بر روی اثرات میخک برای مبارزه با سرطان انجام شده است، از طریق این این تحقیقات متوجه شدیم که گل میخک باعث پیشگیری از سرطان میشود و اینکه حتی میتواند سرطان ریه را در مراحل اولیه درمان کند.
۱۱. یک آنتی باکتری قوی:
میخک به شدت با پاتوژن های انسانی مبارزه می کند، استفاده از جوانه گل، میخک عصاره و روغن آن به اندازه کافی برای کشتن چنین پاتوژن هایی کافی خواهد بود.همچنین میتواند با پاتوژن های که موجب وبا میشود، مبارزه کند و آنها را از بین ببرد.
۱۲.  برای مبارزه با بوی بد دهان:
میخک ها به دلیل عطر متفاوتی که دارند، برای از بین بردن بوی بد دهان بسیار تاثیر گذار می باشند.همچنین یکی از عناصر مهم موجود هستند که در خمیر دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند.می توانید آنها را در طول روز بنوشید یا همراه با غذا مصرف کنید، که برای مقابله با مشکلات تنفسی و بوی بد دهان عالی است.
۱۳.  دارای خواص ضد التهابی:
این گیاه برای درمان درد بسیار موثر هستند، کمک میکنند تا گیرنده های درد در بدن کاهش پیدا کند.وجود اگنول که در میخک به مقدار زیاد یافت می شود، اساسا برای درمان التهاب مزمن موثر است.
۱۴.  برای کمک به بهبود زخم ها:
میخک به عنوان ضد درد و ضد عفونی کننده برای درمان کبودی و خراشیدگی مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به خواص ضد التهابی که دارد، برای از بین بردن ورم نیز موثر خواهد بود.
۱۵. میخک برای درمان آکنه:
خواص ضد باکتری میخک برای کاهش آکنه روی پوست بسیار موثر است، ایجاد آکنه به دلیل انواع آلاینده ها و باکتری های مضر است که از پوست شما به عنوان یک زمینه پرورش استفاده می کند.
همچنین به دلیل خواص ضد باکتری، می تواند مشکلات پوستی را کاهش دهد و به دلیل ویژگی ضد التهابی که دارد، قرمزی و ورم ناشی از چنین مشکلاتی را تا حد زیادی کاهش می دهد.
۱۶.  برای کمک به جوان سازی پوست:
حضور آنتی اکسیدان های موجود دراین گیاه ،در کنار سبک سالم زندگی باعث جوان سازی پوست می شود و همچنین رادیکال های آزادی را که موجب آسیب به سلول های پوستی و چین و چروک زودرس می شوند را خنثی می کند و از بین می برد و به جوان سازی پوست کمک میکند.
۱۷. میخک برای کمک به مشکلات جنسی:
مصرف این گیاه در برخی موارد ممکن است باعث رفع مشکلات جنسی مشترک در میان مردان مانند اختلالات نعوذ و عدم میل جنسی شود.همه این ها به دلیل اختلال در هورمون مردانه به نام تستسترون است، گل میخک یک اثر شگفت انگیز برای حفظ و تنظیم سطح این هورمون ها دارد.
۱۸. میخک مناسب برای پاک کردن ریه ها و گلو:
این گیاه از رشد باکتری های مضر در ریه ها جلوگیری می کند، از این رو به بدن شما برای پیشگیری از سرماخوردگی سرفه و هم چنین شرایطی مانند تنفس سخت، کمک می کند.
۱۹. درمان گل مژه:
میخک به دلیل طبیعت ضد التهابی که دارد برای درمان گل مژه بسیار موثر است. گل مژه در حقیقت التهاب مژه است و می تواند یک وضعیت بسیار آزاردهنده و دردناک باشد. روغن میخک به دلیل خاصیت ضد باکتریایی که دارد، از بروز عفونت های چشم نیز جلوگیری می کند.
۲۰. میخک برای کمک به پاکسازی خون:
میخک به پاکسازی خون کمک می کند ؛ مطالعات نشان داده اند که عصاره های معطر آن می توانند باعث کاهش سمیت خون شوند و فعالیت آنتی اکسیدانی را در سراسر بدن تحریک کنند، و به این ترتیب سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و در عین حال پلاکت ها را پاکسازی کنند.
۲۱. میخک برای کمک به خلاص شدن از اعتیاد به مواد مخدر:
جویدن یک گل میخک به جای سیگار کشیدن میتواند تمایل شما به سیگار را کاهش دهد و همچنین با چنین عملکردی باعث انحراف مغز میشود.
۲۲. میخک برای کمک به جلوگیری از آنفلونزا:
مصرف گل میخک به طور موثری از آنفلونزا جلوگیری میکند. زمانی که آن را با غذا مصرف میکنید، تولید بزاق را افزایش میدهد که برای گاستریت، اسیدیته و کاهش اشتها مناسب است.
۲۳. میخک برای کمک به درمان گرفتگی و اسپاسم:
گل میخک با خواص آرامش بخش که دارد، می تواند گرفتگی و اسپاسم بدن را کاهش داد.
۲۴. میخک برای کمک به کاهش وزن:
میخک یکی از ادویه های توصیه شده برای کسانی است که برنامه ی رژیمی برای کاهش وزن دارند، زیرا حاوی خواص ضد چاقی است. یکی از علل بیماری دیابت نوع ۲ آن است که فرد نمی تواند وزن خود را کنترل کند. هرچند لوزالمعده انسولین کافی تولید می کند اما بدن نمی تواند از آن برای تجزیه ی قند خون استفاده کند.
در ادامه بحث خواص میخک بهتر است بدانید که مصرف میخک ممکن است به پیشگیری از افزایش وزن زیادی و همین طور درمان علائم مقاومت به انسولین کمک کند.
۲۵. میخک برای کمک به سفید کردن دندان ها:
میخک، علاوه بر جلوگیری از کرم خوردگی، می تواند برای سفید کردن دندان ها نیز استفاده شود. کسانی که دندان های زرد رنگ دارند معمولا اعتماد بنفس شان پایین است چون دندان های زرد ممکن است باعث شود جذابیت کل ظاهر آن ها کمتر به نظر برسد. به علاوه، لبخند زدن در برابر دیگران برای شان سخت است چون دندان های زرد چیز خوب و خوشایندی نیست.
اما با وجود این، راه هایی برای خلاص شدن از مشکل زردی دندان وجود دارد. یکی از آن ها استفاده ی میخک است. کافی است میخک را بکوبید تا پودر شود، و بعد از این پودر به عنوان جایگزینی برای خمیر دندان استفاده کنید. به طور منظم دندان های تان هر روز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با این پودر مسواک کنید.
۲۶. کمک به درمان نفخ شکم با میخک:
نفخ وقتی اتفاق می افتد که گاز در معده جمع می شود ؛ برای درمان، فقط ۴ یا ۵ عدد میخک را با آب گرم مخلوط کنید و هر روز صبح از آن بنوشید تا نفخ شکم درمان شود.
۲۷.  برای کمک به کاهش اضطراب و استرس:
میخک دارای اثر گرم کننده بر روی بدن و عطر تندی است که باعث شادابی فرد خواهد شد.استفاده ی موضعی یا مصرف روغن این گیاه به صورت رقیق شده می تواند به کاهش فشار ذهنی و خستگی کمک کند.
۲۸.  افزایش حجم مو:
زنانی که موهای پر حجم دارند، این ویژگی را از مصرف گیاهان کسب کرده اند ؛ با مصرف گلبرگ میخک و یا روغن آن می توانید حجم موهای تان را افزایش دهید.
۲۹. میخک برای کمک به کاهش ریزش مو:
در اثر استرس، تغذیه ناسالم، مشکلات هورمونی، از دست دادن ناگهانی وزن، استفاده از برخی محصولات مراقبت از مو ،تغییرات فصلی همه دلایل مختلف ریزش مو هستند، که اکثر این افراد راه حل های گیاهی را دنبال می کنند. اگر شما نیز به دنبال چنین معجزه هستید، می توانید با استفاده از گل میخک در کوتاه مدت نتیجه خوبی را بدست آورید.

نسخه های مخصوص طب سنتی با استفاده از خواص درمانی میخک

۱۵ عدد گل این گیاه را با یک قاشق غذاخوری عسل را ترکیب کنید و ۱۵ دقیقه قبل از هر وعده غذایی برای بهبود و تحریک هضم مصرف کنید. به درمان زخم معده و دوازدهه و همچنین فشار خون بالا کمک می کند، در صورت افت فشار خون نیز می توانید جوانه های گل این گیاه را مصرف کنید.
روغن گل میخک نیز برای درمان جوش موثر است، یک قاشق از آن را روی جوش خود اعمال کنید.
از روغن گل این گیاه می توانید برای درمان آرتریت و آرتروز نیز استفاده کنید زیرا درد و التهاب را کاهش می دهد.

عوارض جانبی استفاده بیش از حد از گل میخک:

گل میخک برای مصرف ایمن است اما به دلیل وجود ایگنول، اگر بیش از حد مصرف شود، ممکن است منجر به برخی عوارض شود، که عبارتند از:
  • افزایش خونریزی
  • کاهش سطح قند خون
  • آلرژیک
  • مشکلات تنفسی
  • تشنج
  • حساسیت پوستی

آیا استفاده از میخک در حین بارداری ایمن است؟

در بسیاری از کشورها به عنوان ادویه برای غذا استفاده می شود. این گیاه دارای مزایای زیادی است. قبل از تصمیم به مصرف آن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشکتان سلامتی شما را ارزیابی می کند و اطلاع می دهد که با خیال راحت بتوانید از آن استفاده کنید.
استفاده از گل میخک در هنگام بارداری ایمن است، اما فقط به عنوان بخشی از غذا مصرف شود و به تنهایی مصرف نکنید. اطلاعات تحقیق کافی در مورد این که آیا آن را نیز برای استفاده به عنوان مکمل دارویی مناسب است یا خیر، وجود ندارد. بهترین کاری که باید انجام دهید اینست که مقادیر کمی از گل این گیاه را در غذا خود بریزید و از مصرف آن به صورت دارو اجتناب کنید ولی در نهایت تنها و تنها با اجازه پزشک.

 

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
نمناک
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا