سلامت

آلودگی هوا و راهکارهای مناسب آن

آلودگی هوا

آلودگی هوا و راه های مقابله با آن

هوایی که امروز تنفس می کنیم پر از آلاینده های سمی و خطرناک است. آلودگی در محیط زیست می تواند زمین را از زیبایی و تنوع زیستی خراب کند. هر ساله میلیون ها نفر در سراسر جهان به دلیل مشکلات مختلف مربوط به آلودگی جان خود را از دست می دهند. نکته مهم برای زندگی سالم، شناسایی منابع آلودگی هوا و اجرای روشهای عملی است تا بتوانید به جلوگیری از آلودگی هوا کمک کنید.

آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد که حجم زیادی از ذرات یا مواد مضر از قبیل گازها، ذرات و مولکول‌های بیولوژیکی وارد اتمسفر کره زمین شود. آلودگی هوا مخلوطی از ذرات معلق و گازهایی است که غلظت آن به محدوده مضر برای انسان رسیده‌است که می‌تواند هم در داخل ساختمان و هم در خارج ساختمان باشد. آلودگی هوا می‌تواند باعث افزایش بیماری‌ها در انسان یا گرمایش کره زمین گردد.

 

راه های مقابله با آلودگی هوا:

در این مقاله، ما قصد داریم ایده های مختلف را برای شما فراهم کنیم تا بتوانید امتحان کنید تا بتوانید در جلوگیری از آلودگی هوا در منطقه و دنیای اطراف خود نقش داشته باشید.

 

۱. از حمل و نقل عمومی استفاده کنید

در موارد کمتری از وسیله نقلیه خود استفاده کنید. به جای استفاده از خودروی شخصی پیاده روی ، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و دوچرخه را در نظر بگیرید.

 

۲. رانندگی هوشمند

اگر به طور مرتب رانندگی می کنید، مطمئن شوید که به جای هدر دادن بنزین رانندگی هوشمندانه دارید. در حد مجاز سرعت رانندگی کنید، اطمینان حاصل کنید که چیزهای زیادی در ماشین شما وجود ندارد که وزن آن را سنگین کند و تمام تلاش خود را برای صرفه جویی در مصرف بنزین که به طور مرتب استفاده می کنید ، انجام دهید.

 

۳. بررسی منظم خودرو  

مهم است که شما برای چک کردن منظم اتومبیل خود اقدام کنید تا مطمئن شوید که سوخت اضافی مصرف نمی کند. این امر نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود بلکه عمر ماشین شما نیز طولانی تر خواهد شد و آلودگی کمتری ایجاد می کند.

 

۴. تنظیم باد لاستیک های اتومبیل 

هنگامی که لاستیک به طور صحیح باد نشده و در تراز وسط قرار دارد ، خودرو بیشتر سوخت مصرف می کند. آنها را به درستی باد کنید تا تأثیر خود را بر محیط زیست کم کنید.

 

۵. وسایل نقلیه با صرفه اقتصادی بخرید

وسایل نقلیه و سایر مواردی را که برای محیط زیست مفید هستند خریداری کنید. گزینه های  زیادی وجود دارد که اکنون گازی یا هیبریدی هستند ، بنابراین نیازی نیست که نگران این باشید که گاز و آلودگی اضافی را در جو قرار دهند.

 

۶. در باغچه خود گیاه بکارید

گیاهانی را بکارید که مواد مغذی مورد نیاز برای تمیز کردن هوا را به هوا می دهد. گیاهان زیادی وجود دارند که آلودگی هوا را می گیرند. تحقیق کنید و ببینید که چه گیاهانی به راحتی می توانند رشد کنند و به جهان اطراف شما کمک کند.

 

۷. از رنگهای VOC کم یا مبتنی بر آب استفاده کنید

از رنگ هایی استفاده کنید که بر پایه آب باشد و روغن نیست. هر چه تعداد فرآورده های روغنی کمتری استفاده کنید، بهتر است، زیرا این بدان معنی است که در کل روغن کمتری تولید می شود.

 

۸. الکتریسیته سبز بخرید

خرید برق تولید شده از انرژی های تجدید پذیر، یعنی آبی، وزش باد و یا انرژی خورشیدی.

 

۹. از انرژی خورشیدی استفاده کنید

به جای استفاده از انرژی های دیگر، از انرژی خورشیدی استفاده کنید. انرژی خورشیدی می تواند یک تن انرژی را برای شما صرفه جویی کند و علاوه بر این ، در نهایت می توانید در دراز مدت نیز مقدار زیادی پول صرفه جویی کنید.

 

۱۰. به جای ذغال از گاز طبیعی استفاده کنید

به جای ذغال از یک پروپان یا کوره گاز طبیعی استفاده کنید. با این کار، شما سوخت های فسیلی را در هوا قرار نمی دهید، که می تواند فوق العاده مفید برای جهان اطراف شما باشد.

 

۱۱. خشک کردن لباس روی بندرخت

به جای اینکه سعی کنید لباس های خود را در خشک کن خشک کنید، لباس های خود را روی بند لباس ، خشک کنید. هرچه انرژی کمتری استفاده کنید ، از هوای بهتری نیز برخوردار خواهید بود.

 

۱۲. از محصولات قابل بازیافت استفاده کنید

در صورت دسترسی به آنها و امکان انتخاب آنها ، همیشه از محصولات قابل بازیافت استفاده کنید. آنها نسبت به سایر محصولات از نیروی کمتری استفاده می کنند.

 

۱۳. از هر دو طرف کاغذ استفاده کنید

از هر دو طرف یک تکه کاغذ استفاده کنید. در غیر این صورت ، شما فقط چیزهایی که از آنها استفاده می کنید هدر می دهید.

 

۱۴. استفاده از کیسه های کاغذی

استفاده از کیسه های کاغذی، آنها تقریباً برای هر چیزی که تصور کنید خوب کار می کنند و در وهله اول بازیافت می شوند.

 

۱۵. از کیسه های پلاستیکی خودداری کنید

آنها از فرآورده های نفتی ساخته شده اند و به محیط زیست آسیب می رسانند زیرا تجزیه آنها خیلی طول می کشد (و بعضی دیگر هرگز تجزیه نمی شوند).

 

۱۶. محصولاتی را با حداقل بسته بندی انتخاب کنید

هنگام خرید وسایل از بیرون، وسایلی را با حداقل بسته بندی در نظر بگیرید که قابل استفاده مجدد باشد. حتی اگر آنها بسته بندی شده اند ، سعی کنید آن را با کمترین بسته بندی خریداری کنید.

 

۱۷. به جای دمنده از جارو استفاده کنید

از مواردی استفاده نکنید که گرد و غبارها را وارد هوا کند.  به عنوان مثال ، به جای استفاده از دمنده گرد و خاک ،  از جارو استفاده کنید.

 

۱۸. از مواد شیمیایی خطرناک استفاده نکنید

سعی کنید از موادی که مواد شیمیایی زیاد و بوی تند دارند استفاده نکنید.

 

۱۹. ترک سیگار

سیگار کشیدن را ترک کنید و اطرافیان خود را ترغیب به انجام همین کار کنید. دود برای شما و همچنین برای کیفیت هوای اطراف شما بسیار وحشتناک است .

 

 

۲۰. ساختمانها را عایق بندی کنید

برای ساختن ساختمان از عایق بندی در داخل و اطراف خانه خود استفاده کنید تا نیازی به استفاده از انرژی زیادی برای گرم کردن خانه نباشد.

 

۲۱. استفاده از وسیله نقلیه خود را کم کنید

سعی کنید به جای اینکه چندین بار با وسیله نقلیه خود بیرون بروید ، اطمینان حاصل کنید که همه کارها در یک سفر انجام می شود. به این ترتیب ، از انرژی کمتری استفاده می کنید.

 

۲۲. به جای کولر از فن استفاده کنید

اگر در بیرون هوا زیاد گرم نیست، ممکن است بخواهید در صورت امکان از فن استفاده کنید. انرژی بسیار کمتری مصرف می کند.

 

۲۳. از پتو استفاده كنيد 

اگر هوا زیاد سرد نیست، به جای هدر دادن انرژی، از پتو یا لباس اضافی استفاده کنید تا سرما را از بین ببرید.

 

۲۴. کاهش ، استفاده مجدد ، بازیافت

تا آنجا که می توانید بازیافت کنید تا بعداً در سایر محصولات استفاده مجدد شود. به این ترتیب ، شما با اضافه کردن محصولات اضافی به ترکیب آنچه در جریان است ، به مشکل اضافه نمی کنید.

 

۲۵. کالاهای ساخته شده از مواد بازیافتی را خریداری کنید

در صورت امکان ، به جای خرید محصولات تازه ، مواد ساخته شده از مواد بازیافت شده را خریداری کنید. این امر نیاز به خرید مواد اولیه جدید برای تولید کالاهای تازه را کاهش می دهد. وقتی در حال خرید و فروش هستید ، به دنبال مواردی باشید که دارای لوگوی بازیافت هستند یا حداقل از محتوای قابل بازیافت ساخته شده اند.

 

۲۶. خرید باتری های قابل شارژ

همه ساله میلیاردها باتری فروخته می شود و پس از استفاده دفع می شود. یک شارژر و چند مجموعه باتری قابل شارژ بخرید و این هزینه را در هیچ اضافه را زمان دیگری پرداخت نکنید.

۲۷. محصولات ستاره انرژی را بخرید

هر وقت محصولات الکترونیکی جدیدی را برای خانه یا محل کار خود خریداری می کنید، همیشه محصولات ENERGY STAR را خریداری کنید. این محصولات برای صرفه جویی در مصرف انرژی باید شرایط خاصی را برآورده کنند.

 

۲۸. به جای آب گرم از آب سرد استفاده کنید

استفاده از آب سرد برای شستن لباس ها به جای آب گرم به کاهش آلودگی کمک می کند زیرا در صورت استفاده از آب گرم باید از آبگرمکن و … استفاده کنید.

 

۲۹. غذای ارگانیک بخورید

چیزهایی را که به صورت محلی تهیه می شوند ، مانند سبزیجات، گوشت و … بخورید. این بدان معنی است که آنها برای رسیدن به شما نیازی به حمل و نقل ندارند ( مهمتر از این ، این نیز باعث ایجاد تفاوت بزرگی برای اقتصاد محلی شما نیز می شود ، که می تواند در دراز مدت حتی به شما کمک کند).

 

۳۰. میوه و سبزیجات را خود پرورش دهید

اگر در حیاط خلوت خود باغچه دارید ، شروع به کاشت میوه و سبزیجات کنید. میوه و سبزیجات که از بازار خریداری می کنید ، قبل از رسیدن به بشقاب شما مجبور شده اند چندین مایل طی کنند. بنابراین کاشت در خانه یک روش عالی برای متوقف کردن آلودگی هوا خواهد بود.

 

۳۱. به اطرافیان خود آموزش دهید

به اطرافیان خود اطلاع دهید که چگونه می توانند در کمک به داشتن هوای پاک شرکت کنند و در مورد همه روشهای مختلفی که می توانند خودشان از محیط زیست مراقبت کنند، به آنها آموزش دهند.

 

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
بیتوته
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا