سلامت

آسیب به چشمها توسط نور خورشید

آسیب به چشمها

نکات برگزیده مطلب
  • عینک‌های تیره به معنای محافظت بهتر نیستند زیرا فاکتورهای زیادی برای انتخاب آنها باید در نظر گرفته شود.

 

چشمانی که بیشتر از نور خورشید آسیب می‌بینند

 

طی یک تحقیق علمی به عمل آمده دانشمندان گزارش کردند که عینک‌های تیره به معنای محافظت بهتر نیستند زیرا فاکتورهای زیادی برای انتخاب آنها باید در نظر گرفته شود.

به نقل از اسپوتنیک، بر اساس اعلام سیستم کیفیت روسی ANO (Roskachestvo)، افرادی که رنگ چشمان روشن دارند ممکن است توسط اشعه خورشید آسیب بیشتری ببینند.

بر این اساس، چشم‌آبی‌ها از طیف‌های مختلف آن بیشترین آسیب را می‌بینند و چشم‌های قهوه‌ای کمترین آسیب را.

این به سطح ملانین بستگی دارد که وظیفه جذب پرتوهای نور را بر عهده دارد و از انعکاس و پخش شدن نور در طول شبکیه جلوگیری می‌کند. افرادی که چشمان روشن دارند – خاکستری، آبی و غیره – کمتر از این رنگدانه برخوردار هستند.

به گفته چشم‌پزشکان، همه به‌خصوص هنگام تابش مستقیم نور خورشید به عینک آفتابی نیاز دارند. عینک‌های تیره به معنای محافظت بهتر نیستند زیرا فاکتورهای زیادی برای انتخاب آنها باید در نظر گرفته شود.

در اطلاعیه این سازمان آمده است: اگر به اندازه کافی عینک تیره و بدون بلوک فرابنفش استفاده کنید، مردمک چشم با استفاده از این عینک بیشتر منبسط می‌شود و در این حالت تابش اشعه ماورای بنفش بیشتر از آنچه در صورت عدم وجود عینک در فرد است، به چشم وارد می‌شود. بنابراین حتما عینک‌های تیره با اشعه فرابنفش خریداری کنید.

لنزهای پلاریزه از چشمان شما در برابر تابش خیره‌کننده از سطح افقی محافظت می‌کنند.

چنین نوری می‌تواند چشم را برای مدتی تحریک و حتی کور کند. اپتیک با خاصیت پلاریزه اجازه می‌دهد پرتوها فقط به صورت عمودی درک شوند و این نور به چشم‌ها کمک می‌کند تا رنگ‌ها و کنتراست‌ها را بهتر بشناسند.

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
همشهرش آنلاین
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا