تغذیهسلامت

هورمون ها و حفظ تعادل آنها در بدن

هورمون ها و تعادل آنها

نکات برگزیده مطلب
  • مصرف کربوهیدرات را تا جایی که ممکن است محدود کنید.

 

چگونه می توان تعادل هورمون‌های بدن را حفظ کرد

عدم تعادل هورمون ها می‌تواند سلامت کلی بدن افراد را به خطر بیندازد، به همین علت باید حتما از روش‌هایی مناسب برای تنظیم هورمون های بدن استفاده کرد.

هورمون ها در حفظ سلامت ما نقش حیاتی دارند. در بعضی مواقع برای اطمینان از عملکرد صحیح بدنتان باید هورمون‌هایتان را به تعادل برسانید. هورمون ها در میان بسیاری از عملکرد‌های مهم دیگر، برای متابولیسم و ​​هضم مناسب مواد غذایی، کنترل عملکرد مغز و خلق و خو و کنترل دمای بدن موثر هستند. با این حال، آن‌ها همیشه متعادل نیستند. برخی از علائم عدم تعادل هورمونی عبارتند از:

– به طور مداوم افزایش وزن دارید (این مورد غالبا شامل ولع مصرف قند نیز می‌شود)

– زود خسته می‌شوید (حتی اگر شب را خوب بخوابید)

– تغییرات خلق و خو و افسردگی (در میان سایر حالات، اضطراب و افسردگی شایع‌ترین است)

– بی‌قراری و بی‌خوابی شبانه

– مشکلات گوارشی

نوسانات هورمون ها برای زنان در طول زندگی‌شان طبیعی است، اما نوسانات هورمونی که باعث درد و بیماری می‌شوند، اینگونه نیستند. در موارد شدید، علائم با دارو درمان می‌شوند، اما علت اصلی آن اغلب برطرف نمی‌شود.

غذا در نقش اطلاعات برای بدن

خوب یا بد، وقتی صحبت از سلامتی یا عدم تعادل هورمونی می‌شود، غذا یک تغییردهنده مطلق بازی است. غذا اطلاعاتی برای بدن است و همان چیزی است که به توانایی بدن برای متعادل نگه داشتن هورمون ها کمک می‌کند. غذا خوردن برای سلامتی هورمون ها کار دشواری نیست اگر دانشش را داشته باشید.

تعداد وعده‌های غذایی‌تان را افزایش دهید و بیشترین رنگ ممکن را در وعده‌ها بگنجانید. این کار به حفظ قند خون در سطح ثابت کمک می‌کند، و به نوبه خود منجر به پایداری و متعادل شدن هورمون ها کمک می‌کند.

در همه وعده‌های غذایی پروتئین داشته باشید. پروتئین یک جزو اصلی برای بسیاری از هورمون‌ها است. پروتئین در میان بسیاری از عملکرد‌های دیگر، به حفظ سطح قند خون کمک می‌کند.

به وعده‌های غذایی‌تان تنوع بیشتری بدهید. هرچه رنگارنگ‌تر، بهتر. حداقل نیمی از بشقاب‌تان در هر وعده غذایی باید از سبزیجات رنگارنگ تشکیل شود.

سبزیجات چلیپایی، مانند کلم بروکلی و گل کلم را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید. آن‌ها از جمله غذا‌ها و مواد مغذی هستند که به پیشگیری از بروز سرطان‌های زنان کمک می‌کنند.

چربی‌های سالم را به غذاهای‌تان اضافه کنید. برخی از منابع چربی‌های سالم عبارتند از تخم کتان، بادام، و آووکادو. چربی جزو اصلی تولید هورمون های جنسی و هورمون های مغزی است.

نسبت به حساسیت‌های غذایی مراقب باشید. بسیاری از افراد در اواخر زندگی درمی‌یابند که ممکن است نسبت به غذا‌هایی مانند گلوتن، لبنیات و سایر مواد غذایی حساسیت داشته باشند.

مصرف کربوهیدرات را تا جایی که ممکن است محدود کنید. این اقدام یک اثر قدرتمند دارد و به سرعت قابل مشاهده است.

هیچ کس یک شبه خود را در وضعیت عدم تعادل هورمونی ندیده ‌است. بنابراین، اگرچه ممکن است تفاوت را با این اقدامات به سرعت حس کنید، اما بازگشت به تعادل هورمونی کامل ممکن است مدتی طول بکشد. همچنین بسیاری از فاکتور‌های دیگر وجود دارد که می‌توانند هورمون های شما را از بین ببرند. علاوه بر رژیم غذایی، استرس، روابط و سموم نیز می‌توانند باعث بروز مشکلات هورمونی شوند. تلاش برای حل یک‌باره این مشکل می‌تواند آسیب‌زننده باشد. بهترین ایده این است که به مرور مشکل را حل کنید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژکان ذوالفقاریان
منبع
behdashtnews
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا