سلامت

انحراف شست پا چگونه درمان می شود

انحراف شست پا

نکات برگزیده مطلب
  • درمان انحراف شست بیشتر معطوف به کاهش روند انحراف و کاهش درد می‌شود

 

انحراف شست پا را چگونه درمان کنیم؟

 

متخصصان آمریکایی می‌گویند انحراف شست پا یکی از رایج‌ترین مشکلات مرتبط با این اندام است.

 

به نقل از مکینا سِرجری سِنتر، انحراف شست پا (bunion) یک برآمدگی دردناک است که در بخش کناری انگشتان بزرگ ایجاد می‌شود. این موضوع به ویژه زمانی بروز می‌کند که استخوان پا به صورت ناهموار قرار می‌گیرد.

به مرور زمان انگشت شست به سمت بیرون گردش کرده و همین امر منجر به بزرگتر دیده شدن پا می‌شود. سپس مفصل انگشت شست دوباره به سمت داخل منحرف می‌شود.

در حقیقت این انحراف رو به بیرون در ناحیه مفصل شست پا دیده می‌شود. این موضوع می‌تواند آنچنان شدید باشد که انگشت کناری بر روی انگشت شست بیافتد. انحراف شست پا یکی از رایج‌ترین انحرافات پا است که از هر ۳ آمریکایی، یکی به آن دچار است.

بسیاری از انحرافات شست بسیار خفیف بوده و به ندرت قابل درک است. گرچه انحراف شست می‌تواند ارثی باشد، اما پوشیدن کفش تنگ و نامناسب نیز می‌تواند باعث بروز آن شود.

این افراد از التهاب، درد در زمان راه رفتن، و تاول رنج می‌برند. با این حال، باید بدانید انحراف شست جزو مواردی نیست که بدون درمان و به صورت خود به خود از بین برود.

درمان انحراف شست بیشتر معطوف به کاهش روند انحراف و کاهش درد می‌شود. در برخی موارد جراحی می‌تواند به درمان بیماری کمک کند. در این حالت پزشک اقدام به بریدن بخش‌هایی از رباط و انحراف شست می‌کند.

در موارد شدید ممکن است پزشک برای تراز کردن استخوان، اقدام به بریدن بخش‌هایی از استخوان نیز کند.

به طور عمومی با مشاهده ۳ مورد ذیل باید نگران انحراف شست بوده و به پزشک مراجعه کنید:

۱- اقدامات درمانی غیرجراحی مانند یخ درمانی و استفاده از دارو موثر واقع نشود.
۲- تغییر ظاهر شدید پا به طوری که انگشتان دیگر بر روی انگشت شست بیافتند.
۳- بروز درد شدید به ویژه درد عمیق تر، برای مثال در برخی موارد انحراف شست می‌تواند باعث درد‌های مفصلی شود. این موضوع یکی از علائم بروز آرتروز است. در حقیقت غضروف میان مفاصل شروع به تخریب شدن می‌کنند. در این موارد جراحی علاوه بر کاهش درد، باعث از بین رفتن علائم آرتروز نیز می‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا