سلامت

واکسن کرونای مناسب نوجوانان چیست

واکسن کرونا و نوجوانان

نکات برگزیده مطلب
  • تزریق  سینوفارم و پاستوکووک بهترین انتخاب برای افراد زیر ۱۸ سال بوده

 بهترین واکسن کرونا برای زیر ۱۸ سال چیست

رییس بیمارستان مرکز طبی کودکان گفت: تزریق  سینوفارم و پاستوکووک بهترین انتخاب برای افراد زیر ۱۸ سال بوده و هیچ عارضه جدی از این واکسن‌ها برای این بازه سنی گزارش نشده است.

دکتر رضا شروین بدو رییس بیمارستان مرکز طبی کودکان گفت: در کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا که جمعی از دانشمندان و متخصصان حضور دارند، واکسنی که برای کودکان فایده بیشتری دارد، انتخاب شد.

پایه واکسن سینوفارم ویروس غیرفعال است. واکسن پاستوکووک هم همین پایه را دارد و واکسن مشترک ایران و کوباست که هر دو کشورسابقه طولانی در تولید و صادرات واکسن دارند.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: در مطالعات انجام‌شده مشخص شد که سینوفارم و پاستوکووک عوارض چندانی برای افراد زیر ۱۸ سال نداشته و فقط در هر چند ۱۰ هزار نفر عوارضی مانند درد محل واکسن و عوارض جزیی مانند این ها گزارش شده است.

رییس مرکز طبی کودکان ادامه داد: با توجه به این که دو واکسن عوارض جدی ندارند، بهتر است همه به توصیه‌های ستاد علمی کرونا اعتماد کنند.

برای اعتماد بیشتر خانواده‌ها هم باید گفت نمونه پلتفرم این واکسن‌ها در بسیاری از واکسن‌های فعلی که برای کودکان استفاده می‌شود، وجود دارد.

بدر افزود: کوبا، چین، امارات متحده عربی و برخی دیگر از کشورها که از همین واکسن‌ها برای کودکان و نوجوانان استفاده کرده بودند، امن بودنش را تایید کرده‌اند.

این متخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: احتیاط این است که واکسن‌هایی که پارتیکل ویروسی زنده دارند مثل اسپوتنیک و آسترازنکا به افراد زیر ۱۸ سال تزریق نکنند. کمیته علمی کرونا هم که منتخب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها هستند و تجارب زیادی درباره کودکان و بیماری‌های عفونی و ایمونولوژی دارند، این دو واکسن را معرفی کرد.

وی ادامه داد: مستندات و گزارش‌های جهانی در کشورهایی که سینوفارم و پاستوکووک استفاده شده نیز موجود است که موید این انتخاب درست است. امیدواریم خانواده‌ها با آرامش پروسه واکسیناسیون فرزندان خود را انجام دهند.

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مژگان ذوالفقاریان
منبع
اقتصاد نیوز
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا