سلامت

کفش‌

کفش‌ ها و سلامت بدن

نکات برگزیده مطلب
  • دمپایی لاانگشتی (Flip-Flop)
  • کفش های لژدار
  • کفش‌های مدل استیلتوس (Stilettos)
  • رگ به رگ شدن مچ پا
  • کفش پاشنه بلند

کفش‌ها سلامت بدن را چگونه تضمین می کنند

از جمله پرکارترین و فعال ترین اعضای بدن است که کنترل نیروهای وارده بر بدن را به طور صحیح به کل بدن منتقل می کند. بخشی از عملکرد و کارکرد پا به نحوه ی حفاظت و ممانعت از آسیب آن بازمی گردد که به طور مسلم پاپوش یا کفش نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کند. کفش نامناسب می تواند برپمپاژ مناسب خون تاثیرگذار باشد ضمن آنکه می تواند موجب ایجاد بیماری‌هایی همچون میخچه، انگشت چکشی، انحراف شست پا و … می شود.

کفش پاشنه بلند

این کفش ها چه پاشنه خیلی بلند داشته باشد چه متوسط اغلب باعث ایجاد نقاط دردناکی در پشت پاشنه پا می شوند، که باعث تاول، تورم، آماس و حتی درد در زردپی آشیل منجر می شود.

 

موقعیت غیر طبیعی پا

پاشنه های خیلی بلند فشار بسیاری به پنجه پا وارد می کند. در این قسمت مفاصل مهمی مانند مفصل استخوانهای متاتارسال با استخوانهای سزاموئید واستخوانهای انگشت قرار دارد که فشاربالا براین قسمت می تواند استخوانها یا عصب های اطراف آنها را ملتهب کند.

رگ به رگ شدن مچ پا

تمام پاشنه های بلند موجب رگ به رگ شدن مچ پا می شوند. بیشترین پیچ خوردگی پا وقتی رخ می دهد که پای شما از درون کفش به بیرون بلغزد که باعث پارگی رباط می شود .

کفش پاشنه کوتاه

تعویض این کفش ها با کفش هایی با پاشنه های کوتاه‌تر می‌تواند شما را از مشکلات احتمالی استخوانهای کف پا کمک کند. هرچه پاشنه ها کوتاهتر باشد موقعیت پا به وضع استاندارد نزدیکترمی‌شود. توصیه می‌شود پاشنه‌هایی را انتخاب کنیم که بیشتر از 2 اینچ ارتفاع نداشته باشد .

کفش‌های مدل استیلتوس (Stilettos)

اگرچه تمام کفش های پاشنه بلند می توانند مشکلاتی ایجاد کنند ، اما پاشنه های فوق باریک بسیار خطرناک هستند زیرا وزن در یک ناحیه کوچک متمرکز می شود و احتمال دارد که پیچ خوردگی و آسیب بیشتر می شود.

پاشنه های قطور (chunky heel)

این کفش ها وزن شما را به طور یکنواخت کنترل می کنند. این امر باعث می شود که پاها در مقایسه با کفش های پاشنه بلند بسیار پایدارتر باشند. البته پاشنه های قطوری که ارتفاع زیادی دارند بازهم می‌توانند موجب ایجاد فشار در پنجه پا شوند اگرچه تعادل بیشتری را ایجاد می کنند.

کفش‌های تخت

دراین کفش ها هیچ گونه انحنایی در کف کفش وجود ندارد که می تواند منجر به مشکلاتی در زانو ، لگن و کمر شود. نداشتن انحنا در این کفش ها باعث التهاب دردناکی به نام فاشیای کف پایی (plantar fasciitis) می شود.

دمپایی لاانگشتی (Flip-Flop)

پاهای شما از حفاظت بسیار کمی برخوردار است. این پاپوش بریدگی ، پاره شدن و سایر آسیب دیدگی های پا را به همراه دارد. به علاوه ، بسیاری از دمپایی های لاانگشتی هیچ گونه انحنا مناسبی ندارند. مانند کفش های بی پاشنه ، که باعث التهاب فاشیای کف پا شوند و مشکلاتی برای زانوها، لگن و کمر ایجاد می کنند.

کفش های لژدار

این سبک کفش ها دارای کفی یکسره و تخت بسیار سفتی دارد و تعادل در راه رفتن را برهم می زند. اگر پاشنه کفش از قسمت پنجه خیلی بالاتر باشد فشار زیادی به استخوانهای متاتارسال نیز وارد می شود.

پینه پا

یک بونون یک توده دردناک در پایه پنجه بزرگ است که ممکن است باعث شود پنجه به طور غیر طبیعی خم شود.این عارضه هنگامی ایجاد می شود که بافت یا استخوان در کنارمفصل جابه جا شود. . کفش های نوک باریک اصلی ترین عامل ایجاد این عارضه هستند

 

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مجله زنان،خانواده،سلامت،زیبایی،مامایی
منبع
سالم خبر
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. – کفش هایی را انتخاب کنید که با شکل و اندازه پاهای شما همخوانی داشته باشند و فشار نیاورند.
    – کفش هایی را انتخاب کنید که از جنس باکیفیت و مقاوم باشند و نسبت به رطوبت و گرما مقاومت داشته باشند.
    – کفش هایی را انتخاب کنید که برای فعالیت های روزانه یا ورزشی شما مناسب باشند و پشتیبانی لازم را از پاهای شما بکنند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا