پوست

پوست جوان و سالم

33 نکته برای داشتن پوستی جوان و سالم

نکات برگزیده مطلب
  • روش صحیح استفاده از محصولات آرایشی

۳۳ نکته برای داشتن پوستی جوان و سالم

جوان ماندن آسان تر از آنست که فکرش را بکنید. تغییرات کوچکی در زندگی روزمره‌ی خود بدهید، فوت و فن های جدیدی را بکار گیرید و به پیشواز ظاهری جوان بروید. در طی مقالاتی ۱۰۰ راه ساده برای دور نگه داشتن سالهای پیری وجود دارد. دیگر نیازی به بوتاکس نیست.در این قسمت به نکات مرتبط با صورت می‌پردازیم:

به گزارش گروه اجتماعی برنا ، جوان ماندن آسان تر از آنست که فکرش را بکنید. تغییرات کوچکی در زندگی روزمره‌ی خود بدهید، فوت و فن های جدیدی را بکار گیرید و به پیشواز ظاهری جوان بروید. در طی مقالاتی ۱۰۰ راه ساده برای دور  نگه داشتن سالهای پیری وجود دارد. دیگر نیازی به بوتاکس نیست.در این قسمت به نکات مرتبط با  صورت می‌پردازیم

۱)با جوش‌ها‌ی صورت مبارزه کنید.

اگر شما جزء آن ۳۰% از زنانی هستید که از جوش‌ها‌ی جوانی رنج می‌برید باید از خوردن غذاهای تصفیه شده مانند نان سفید و پاستا اجتناب کنید. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که خوردن این گونه غذاها در تولید هورمون اندروژن نقش داشته و باعث افزایش چربی بدن و به وجود آمدن جوش روی صورت خواهد شد.

۲) راجع به استفاده از پودر صورت تجدید نظر کنید.

اگر متوجه شدید پودری که استفاده می‌کنید روی صورتتان خوب نمی‌ماند و رسوب می‌کند دیگر از آن استفاده نکنید. پوست‌ها‌یی که پیر‌تر هستند هنگام استفاده از پودر هیچ گونه جذابیتی پیدا نخواهند کرد و شادابی نخواهند داشت، بنابراین در مورد استفاده از پودر تجدید نظر کنید.

۳) از براق کننده استفاده کنید.

استفاده از براق کننده هر چند ناچیز سن انسان را تا حد زیادی پایین نشان می‌دهد. یک قائده تجربی نشان می‌دهد: درروز از براق کننده فقط برای یکی از قسمت‌ها‌ی صورت استفاده کنید نه بیشتر و در هنگام شب نیز فقط برای دو قسمت از صورت از براق کننده استفاده کنید.

۴)جوش‌ها‌ی صورتتان را از بین ببرید.

اگر هنوز با جوش‌ها‌ی صورتتان مشکل دارید، از کرم پودربه جای کرم پوشاننده برای پوشاندن جوش‌ها‌ استفاده کنید. کرم پودر‌ها‌ی مات بهترین گزینه هستند. از کرم پودری استفاده کنید که به رنگ پوستتان بسیار نزدیک باشد و با استفاده از یک برس کوچک می‌توانید به خوبی جوش‌ها‌ را پنهان کنید. توسط انگشت اشاره کرم‌ها‌ را روی صورت پخش کنید و در آخربا یک برس از جنس مخمل، پودر سبکی را روی صورت بزنید تا کار پوشاندن جوش‌ها‌ به نحو احسن به پایان برسد.

۵)هر روز یک عدد پرتقال بخورید.

برای فرار هر چه بیشتر از چین و چروک‌ها‌ی صورت هر روز ۷۵ میلی گرم ویتامین c مصرف کنید.(در گریپ فروت هم همین مقدار ویتامین یافت می‌شود.) تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که ۴۰ سال و بالاتر دارند اگر در برنامه غذایی شان از ویتامین c استفاده کنند ۱۱% احتمال بروز چین و چروک روی پوست صورتشان کمتر خواهد بود.

۶)پوست صورتتان را مرطوب نگه دارید.

قبل از اینکه کرم پودر بزنید از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که کرم پودر پوست‌ها‌ی پیرتر را بهتر بپوشاند و چین و چروک‌ها‌ی صورت را محو کند. کرم پودر‌ها‌ی چرب که پوست صورت را مات می‌کند استفاده نکنید.

  ۷)گونه‌ها‌یتان را برجسته نشان دهید با بالا رفتن سن خانمها گونه‌ها‌ یشان زیبایی خود را از دست خواهد داد این به دلیل از دست دادن کلاژن است. برای پر و برجسته نشان دادن گو نه‌ها‌ رژ گونه را بیشتر روی قسمتهای برجسته گونه تان بزنید و کمتر از رژگونه در کناره‌ها‌ی آن استفاده کنید. در قسمتهای گود گونه هرگز از رژگونه‌ها‌ی تیره استفاده نکنید . استفاده از رژ گونه تیره بر جستگی به گونه نخواهد داد.

۸)روشی مناسب برای خریدن کرم پودر.

رنگ کرم پودرها روی پوست روشن تر از رنگی است که در ظر فشان است. توجه داشته باشید هنگام خرید کرم پودر رنگی را انتخاب کنید که کمی تیره تر از رنگی باشد که شما مورد استفاده قرار می‌دهید.

۹)قبل از آرایش از مرطوب کننده استفاده کنید.

برای نرم کردن پوست صورت و صاف کردن هر چه بهتر چین و چروک‌ها‌ی صورت از مرطوب کننده یا از لوسیون‌ها‌ی مخصوص قبل از آرایش  استفاده کنید تا مواد آرایشی به خوبی روی صورت بنشیند وکرم پودر حالت بدی روی پوست نداشته باشد. این کار باعث می‌شود هنگام زدن کرم پودر خط‌ها‌ و چین و چروک‌ها‌ به خوبی محو شوند.

۱۰)به پوست صورتتان لطافت بدهید. از برس مناسبی برای زدن رژ گونه اسفاده کنید. برس‌ها‌ی کوچک با موی زبر و خشن برای زدن رژ گونه مناسب نیستند. برای طبیعی وزیبا جلوه دادن رژگونه برسی را برای رژ گونه انتخاب کنید که سایزی متوسط داشته و موی برس زیاد ضخیم نباشد

۱۱) پوستتان را برنزه نکنید. هنگامی که قصد استفاده از برنز کننده را دارید، از برنز کننده ای استفاده کنید که فقط دو درجه از پوست اصلی تان تیر ه تر باشد نه بیشتر. هرگز از برنز کننده‌ها‌ی براق استفاده نکنید. انعکاس نور این گونه برنز کننده‌ها‌ باعث می‌شود تمام خط‌ها‌ و چین و چروک‌ها‌ی پوست دیده شوند

۱۲) شب‌ها‌ را فراموش نکنید. استفاده از رتینویدز (retinoids) و ویتامین‌ها‌ی معمول C و E بهتر است هنگام شب انجام شود تا نتیجه بهتری داشته باشد. چون هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید این ویتامین‌ها‌ اثرات خود را از دست خواهند داد.

۱۳) به پوست صورتتان جلوه طبیعی بدهید.

برای داشتن صورتی طبیعی به مدت ۱ دقیقه کف دستانتان را به هم مالش دهید و بعد از مالیدن کرم به آرامی صورتتان را مالش دهید، این گرما پوست را نرم می‌کند و باعث می‌شود هنگامی که از کرم پوشاننده استفاده می‌کنید پوست حالت طبیعی داشته باشد.

۱۴) با خوردن غذاهای خاص به صورتتان درخشندگی بدهید.

با اضافه کردن روغن زیتون و کانولا به سالاد، به پوستتان درخشندگی و زیبایی دهید. چربی موجود در این روغن‌ها‌ کمک به جذب کاروتنویدز(carotenoids) خواهد کرد که آنتی اکسیدان‌ها‌ی جنگنده با بیماری هستند. با مصرف ویتامین E که عامل سالم و لطیف نگه داشتن پوست است پوستتان را همیشه زیبا و اتبان نشان دهید. این ویتامین در برگ‌ها‌ی سبز تیره و سبزیجات رنگی یافت می‌شود.

۱۵) به خانواده ویتامین A بپیوندید.

مطمئن شوید که یکی از محصولات تقویتی پوستی که استفاده می‌کنید حاوی مقادیری از رتینوید (retinoid) باشد. این مشتقات ویتامین A سبب افزایش تولید کلاژن خواهد شد وبه تقویت سلول‌ها‌ کمک خواهد کرد. این سلول‌ها‌ با بالا رفتن سن مشکل پیدا می‌کنند و موجب به وجود آمدن لک روی پوست خواهند شد. از رتینول حالت قو ی تری از رتینوید که بدون نیاز به تجویز پزشک در محصولات OTC   یافت می‌شوند استفاده کنید.

۱۶) خواب را جدی بگیرید.

هنگامی که شما خواب هستید اتفاقات مهمی روی پوست به وجود می‌آید که یکی از این اتفاقات تجدید بافت‌ها‌ی سلولی پوست است، که این روند توسط خود پوست هنگام خواب انجام می‌شود و پوست ترمیم می‌شود.

۷ تا ۹ ساعت خواب برای این منظور مناسب است. قبل از اینکه به تختخواب بروید به مدت ۱ ساعت نورهای اتاق را کم کنید و به موسیقی ملایمی گوش دهید همه این موارد به ترمیم با فت‌ها‌ی سلولی هنگام خواب کمک می‌کند.

۱۷) از خوردن شکر اجتناب کنید.

استفاده از این محصول پوست را پیر می‌کند و چین و چروک آن را زیاد خواهد کرد. این مورد طی فرایندی که گلایکشن (glycation) نامیده می‌شود صورت می‌پذیرد. که در این حالت پوست شدیدا شکسته خواهد شد و حالت ارتجاعی آن را از بین خواهد رفت. در حقیقت بیماری دیابت از علائم پیری زودرس پوست خواهد بود و پوست صورت به سرعت پژمرده خواهد شد.

۱۸) از آفتاب گیر ماشین به طور مناسب استفاده کنید.

آفتاب گیر در ماشین تان را به سمت چپ نگه دارید تا از آسیب‌ها‌ی ناشی از اشعه UV هنگام رانندگی در امان باشید. سمت چپ صورت اکثر خانم‌ها‌ هنگام رانندگی به این علت که بیشتر در معرض آفتاب قرار می‌گیرد ،بیشتر آسیب می‌بیند.

۱۹(پوستتان را با آب‌ها‌ی معدنی تقویت کنید. محصولاتی که در ساختار آن‌ها‌ از چشمه‌ها‌ی آب گرم استفاده شده باشد برای حفظ آب مورد نیاز پوست بسیار مناسب هستند. این گونه محصولات سرشار از مواد معدنی مانند روی ،کلسیم و سولفور هستند. H2O موجود از سوزش پوست جلوگیری می‌کند و برای درمان بیماری‌ها‌ی روساکی (rosacea)، اگزما، و یا پسوریازیس(psoriasis)  بسیار مناسب است.

۲۰) از ماده تمییز کننده هنگامی که صورت مرطوب است استفاده کنید.

از ماده تمییز کننده به خصوص نوع فومی و ژل مانند آن استفاده کنید. هنگامی که پوستتان مرطوب است از ماده تمییز کننده استفاده کنید. استفاد ه از این ماده روی پوست خشک پوست را تحریک و موجب سوزش آن خواهد شد.

۲۱) در ۶۰ ثانیه صورتتان را تمییز کنید.

قبل از اینکه صورتتان را با آب بشویید، به مدت ۱ دقیقه صورتتان را ماساژ دهید. با این روش آرایش و آلودگی‌ها‌ی روی صورت به خوبی پاک خواهند شد. از بین بردن آلودگی‌ها‌ و باکتری‌ها‌ و باقیمانده مواد آرایشی از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری می‌کند وباعث می‌شود که پوستتان دیرتر حالت پیری و چروکیده به خود بگیرد.

۲۲) روشی برای ثابت نگه داشتن آرایش روی پوست

قبل از آرایش کردن صورتتان را با آب سرد بشویید. سرمای آب کمک می‌کند که منافذ پوست صورت به طور موقت بسته شوند و در نتیجه مواد آرایشی به خوبی روی پوست می‌نشینند.

۲۳) در طول روز از مرطوب کننده استفاده کنید.

با استفاده از یک دستمال مرطوب پوست صورتتان را که خشک شده است را مرطوب کنید و بلافاصله از مرطوب کننده استفاده کنید. تا روطوبت صورت حفظ شود و از بین نرود.این به آن علت است که پوست مرطوب چین و چروک‌ها‌ را کمتر نشان می‌دهد.

۲۴) روش صحیح استفاده از محصولات آرایشی

برای اینکه محصولات آرایشی به خوبی روی پوست بشینند، ترتیبی خاص برای استفاده لازم است. ابتدا از مواد سبک تر و سپس از مواد سنگین تر استفاده کنید. ترتیب مناسب برای این کار: استفاده از سایه روشن مناسب، سرم یا محصولات درمانی مناسب برای پوست، مانند رتینویدز(retinoids) یا کرم‌ها‌ی سفید کننده، کرم مرطوب کننده و در آخر کرم‌ها‌ی ضد آفتاب.

۲۵) از مرطوب کننده استفاده کنید.

کمی صبر کنید تا کرم مرطوب کننده به طور کامل روی صورت جذب شود، حدود سه دقیقه برای این کار لازم است. زدن کرم و مرطوب کننده قبل از آرایش باعث می‌شود که کرم پودر، رژ گونه و سایه تمام طول روز به خوبی روی صورت بماند.

۲۶) تغییری در رنگهایی که استفاده می‌کنید بدهید.

اگر صورتتان رنگ پریده و بی روح شده است، مواد آرایشی تان را تغییر دهید و از موادی استفاده کنید که حاوی رنگهای روشن و لطیف باشد تا به صورتتان زیبایی و درخشندگی بدهد. از موادی با سایه‌ها‌ی روشن روی گونه‌ها‌ و لب‌ها‌ یتان استفاده کنید (مثل رنگ صورتی ،قرمز،و گل بهی روشن ) رنگهای کم رنگ و بی روح یا قهوه ای تیره صورت را رنگ پریده نشان خواهند داد.

۲۷) آجیل‌ها‌ را فراموش نکنید.

سلنیوم به طور فراوان در آجیل یا فت می‌شود که به حفاظت از پوست در برابر ضررهایی که از اشعه UV به وجود می‌آیند، کمک می‌کند.

۲۸) به قدر کافی پروتئین مصرف کنید.

بدن شما پرو تئین را به اسید‌ها‌ی آمینه تجزیه می‌کند و اسید‌ها‌ی آمینه در ترمیم سلول‌ها‌ی بدن نقش داشته و همچنین ترمیم غضروف‌ها‌ ، ماهیچه‌ها‌ و دیگر قسمت‌ها‌ی بدن به عهده اسید‌ها‌ی آمینه است. کمبود پروتئین در دراز مدت ،در بدن منجر به شل شدن پوست خواهد شد.

۲۹) روزانه آب بیشتری بنوشید.

نوشیدن روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب به سلامت پوست کمک می‌کند. آب باعث می‌شود پوست نرم و انعطاف پذیر شود وحالت شاد و سر زنده ای داشته باشد. هنگامی که آب مناسب به پوست بدن برسد، پوست سالم تر و در نتیجه روشن تر و درخشان تر به نظر می‌رسد. همچنین آب کافی باعث می‌شود چین و چروک‌ها‌ دیر تر روی صورت ظاهر شوند.

۳۰) شب‌ها‌ از مرطوب کننده استفاده کنید.

هنگامی که در خواب هستید، دمای بدن کمی بالا می‌رود و این افزایش دما باعث می‌شود که کرم‌ها‌ و لوسیون‌ها‌ بهتر جذب پوست شوند. محلول‌ها‌یی که به عنوان داروهای ضد پیری شناخته می‌شوند در این زمان بیشتر اثر می‌گذارند ، چون در این زمان هیچ گونه مواد آرایشی روی پوست وجود ندارد و پوست در معرض نور آفتاب قرار ندارند.

۳۱) کاردیو گرافی انجام دهید.

به چهره گلگون و قرمزصورتتان بعد از یک روز پر تحرک توجه کنید، این علامتی است که نشان می‌دهد پوستتان اکسیژن لازم و مواد مغذی مورد نیازش را از دست داده است. باعرق کردن مناسب بدن، آلودگی‌ها‌ی منا فذ پوست از بین خواهد رفت و پوست را تمییز خواهد کرد در حالی که با سوزاندن کالری و کاهش شدید وزن پوست آسیب خواهد دید.

۳۲) چین و چروک‌ها‌ را با خواب درمان کنید.

اگرهر شب هنگام خواب، صورتتان را روی بالش بگذارید واین حالت به صورت مکرر انجام شود، سرانجام خط‌ها‌ وچین و چروک‌ها‌یی روی صورت ایجاد خواهد کرد. خوابیدن به پشت با تاثیر نیروی جاذبه که در طول روز به وجود می‌آید مقابله میکند و باعث خنثی شدن اثرات آن می‌شود.

۳۳) یوگا کار کنید.

این ورزش با تقویت و کشش عضلات ماهیچه، صورت می‌گیرد که همگی در سلامت پوست موثر هستند. در این حالت، بر خلاف میدان جاذبه به طرف عقب خم می‌شوید. این گونه حرکات کششی که به شکل خم شدن به عقب شبیه ماهی، شتر و مار کبری به طور منظم انجام می‌شوند، باعث نظم ، تقویت و شکل دهی حرکات کشیده شده بدن می‌گردد. و در حالت‌ها‌یی مثل به جلو خم شدن، تعظیم کردن مثل حرکات کودکان و حرکات بالانس، باعث رسیدن مداوم و مناسب خون به صورت خواهد شد. مزیت: هر چه که شما بهتر ماهیچه‌ها‌ی صورتتان را ورزش دهید، در آینده کمتر چین و چروک و خط اخم روی صورتتان پیدا خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

از طريق
مجله زنان،خانواده،سلامت،زیبایی،مامایی
منبع
خبرگزاری برنا
نمایش بیشتر

مژگان ذوالفقاریان

مژگان ذوالفقاریان : فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران (1374) ، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه تدریس زبان انگلیسی درحوزه پزشکی (1396)، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی پارساپژوهش آرین از سال 1380 ، 14 سال سابقه مدیریت سایت اطلاع رسانی در زمینه مامایی و زنان، 20 سال سابقه ترجمه مقالات و مطالعه در زمینه سلامت .

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا